Foderautomater

#1 - 14 mars 2014 18:05
Jag tänkte införskaffa en foderautomat och funderar vilken som är bäst till ett 450 liter akvarium med diskus? Måste det vara en juvel automat som passar i luckan? Jag har också tittat på Eheim 3581 men då tror jag inte den passar i luckan utan jag måste ju då ha luckan öppen? Någon som vet??
#2 - 14 mars 2014 18:28
Jag har juwels foderautomat, till mitt rio 180. Den gör jobbet men inte så mycket mer. Jag har problem med att den inte ger tillräckligt lite mat. Men har inte haft problem med fukt i den som en del får. Den går att ställa in på en eller två utfodringar per dag.

Det medföljer ett lock som passar automaten så det blir 'ingen' öppning i luckan om man har rymningsbenägna fiskar :-)
#3 - 14 mars 2014 19:00
Okey då vet jag en del om juvels automat. Nån måste väl ha erfarenhet om Eheim 3581 om det går bra att använda den till juvels akvarium och då om den passar i lilla luckan på locket?
#4 - 14 mars 2014 19:28
Funkar juwels automat lika bra till flingfoder som granulat eller är det någon skillnad på de olika fabrikaten? Har ett Juwelkar och funderar på just juwels egna automat.
#5 - 14 mars 2014 19:42
Granulat är att rekommendera i Juwelautomaten.
#6 - 14 mars 2014 20:06
Då får det nog bli en sådan då :) Sorry för kapningen av tråden...
#7 - 14 mars 2014 22:25
Det jag hört om eheim och de flesta andra är att dom ger väldigt ojämnt med mat. De bästa verkar vara de som har ett fack för varje portion.
Denna blev jag rekommenderad av min handlare. Har dock inte testat den. http://www.zooplus.se/shop/akvarium/akvarieutrustning/automatiska_matare/278860
#8 - 14 mars 2014 22:44
Läste en artikel här om att inte låta någon mata fiskarna om man var bortrest. " de håller sig utan mat i minst två veckor" om det stämmer varför behöver man då en foderautomat? Gäller det även känsliga fisk arter? Har automaten något annat syfte?
#9 - 15 mars 2014 00:02
Om man själv kommer och går och inte riktigt uppskattar det här med utfodringen så är ju en automat jättebra. Även om fisken överlever ganska lång tid utan foder så vill åtminstone jag att dem ska slippa den prövningen. Jag har flera automater som plockas fram när det behövs, har även under flera år kört dem som stödmatning kontinuerligt. Alla automater med roterande trumma (ej typ pet mate som har färdiga dagsportioner) klarar bara av granulat/pellets, javisst många tillverkare skriver att den klarar flingfoder men jag tycker det är fel att påstå det. Flingfoder absorberar fukt oerhört lätt och klibbar då ihop sig, sen gör flingornas form det omöjligt att distribueras på ett bra sätt genom en springa. Ungefär som att skaka slantar ur en spargris... Du får lov att slå upp ett större hål men då kommer alla slantar på en gång istället, men fyller du den med smågrus så går det bättre;)

Jag har eheim, hydor och sera.

eheim är bra och tillförlitlig och har en liten fläckt som går igång när fodertrumman snurrar för att hindra fukt att komma in när den är i neråtläge. Den har ganska sladdrig inställning för fodermängd.

Hydor är också bra och tillförlitlig och den har en finess att den börjar hacka när trumman snurrar för att på så sätt skaka och ge en jämnare fodermängd, jag trodde absolut att den var paj innan jag fattade vitsen:d Jag har den billigare modellen som inte har digital inställning och därför inte lika flexibel med utfodringstiderna.

Sera är stor och otymplig och min höll inte fodret torrt. Utfodringstiderna ställs in med piggar som man sticker ner, ungefär som en gammal timer. Svår att placera på ett akvarium.
#10 - 30 mars 2014 05:26
Jag kör en Eheim som jag har inställd på matning tre gånger om dagen oavsett om jag är bortrest eller hemma. För att få jämn matning bör granulat användas då stora flingor kan fastna i hålet och göra mångden ojämn. Men med granulat har den fungerat klockrent.











Annons