Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

förslag på algätare?

Arkiverad tråd – read-only.

Jag behöver lite algätare till mitt 450 liters som äter brun/grönalger. Har 2st (3-4cm) siamesiska algätare och de kan inte ta alla alger, eftersom de blir så stora så undrar jag om de finns någon mindre?
Vill ha något som bara tar algerna och inte växterna, ancistrus vill jag inte ha (tycker de är tråkiga, har 3st i ett annat akvarium oxå).

Mvh Nina
Black molly..

Mina är galna i alger :-) dom jagar jämt på blad och rötter..
det hade säkert fungerat bra med black molly, men jag vill inte ha mer fisk i akvariet.

Någon som vet bra algätande malar?
Är inte malar fiskar?
:-D
Är inte malar fiskar?
:-D
om man sammanfattar det så jo, men jag vill inte ha någon algätande fisk (den som simmar runt) :)
Mm mina black molly är också jättebra algätare, men om du inte vill ha fler "fiskar", utan en mal el liknande kanske ett stim otocinlusar kunde passa? men eftersom det är ett så stort akvarium så får du nog ha ganska många..
jo, det måste ju bli det, det räcker ju inte med de 2 siameserna jag har :) vill bara ha något som inte blir stort och otocinlusar blir väl inte så stora?
Jag har 3 st Otocinclus vestitus, de är duktiga på alger!
Mina är duktiga på väster ;)
Amano räkor kanske? Bra på alger, kul att titta på när man ser dom och i mitt tycke skitar dom inte ner så f**bannat

Tillbaka till kategorin












Annons