Köpte en kuhli ål för 2 dagar sen. Har läst att de är lite rädda och komma samt ingen djur att hållas ensamma. Men igår så såg jag den simma ut och leta mat samt verkade trivas (simmade runt och gömde sig inte fastän det va ljust).
Så mitt på natten så hör jag krasslande ljud och vaknar för att se var det kommer från. Ser att filtret gör detta oväsen så jag tar upp den och inga problem, men när jag tar upp motorhuvudet (för filtret) så ser jag min kuhli ål helt dödad (huvudet va av dragen samt att det yttersta hud/fjäll lagret hade dragits bort (flådd) så den hade blivit rosa (e gul/svart randig.liknade nu en mask).
Men nu är det så att jag vill kuhli ålar, och tittade extra mycket på mynningen för att vara säker han inte skulle kunna simma in men tydligen så räcker det inte med mynningar som är mindre än deras långformade kropp. Hur ska jag göra för att minska insugs mynningen om jag ska köpa en till? Tänkte ta gummisnoddar runt mynningen för att täcka (helt enkelt vira in den med gummisnoddar så små hål bildas istället). Men vet ej om gummia är giftigt elller ej.
