Det jag hittar är att det troligen inte är en infektion eftersom enbart ett öga är "popeye".
C
Det kan vara så enkelt att det är så att din diskus har simmat in i en rot och fått sig en smäll av den i ögat.
Med min erfarenhet av diskus så gruffar de och går till "attack" mot kroppen men aldrig emot ögonen. Aldrig sett det beteendet hos våra diskusar och inte heller hos deras yngel.
Min pojkvän Lucas(DRD vet vem han var...) hade en liten discus vars ena öga hade popeye, medans det andra var normalt och det kan ha varit
p ga det var inrett akvarium och 50% vattenbyte i veckan + en smäll på en rot i kampen om hierakin på stegen.
Jag skriver som DRD och Åheim; Enskilt kar och salt och dagliga vattenbyten så kvalitén på vattnet är perfekt.
Du kan kolla vad jag skrev för en tid sedan om en fisk jag hade problem med:
http://www.zoopet.com/forum/archive/index.php/t-91512.html
Dock finns inte bilden kvar på namngiven länk... Och kanske ska även nämna att den gick i ett annat kar och i en annan kommun än den ovannämnda diskusen:).
Hur du än gör med din diskus, så hoppas jag att den blir återställd!!