Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Fota guppies

Arkiverad tråd – read-only.

Hej! Jag har märkt att många av har väldigt fina och bra kort på era guppies, men jag har lite svårt att ta kort på mina guppies. Dom verkar inte va några linslusar direkt!:p

Hur gör ni för att få så bra bilder:confused: Jag får bara en massa suddiga bluppar hela tiden!:(

Sen så ser man om man söker på guppies på google på bilder, så är guppiesarna jättefärgglada och har stooora fina slöjstjärtar men mina är inte så stora, men fina iallafall, tkr jag!:D
ja du. Fiskar i allmänhet tycker jag är väldigt svårt att fota om man inte har en jättebra kamera med stabilisator osv.
Okej, för jag tkr dom flesta får så bra och fina bilder på sina fiskar, men alla kan väl inte ha en jättebra kamera med stabilisator?
Finns en del knep som man kommer på så småningom men tålamodet är nog ändå viktigast. Guppy är väldigt svårt att fotta eftersom de ständigt rör sig. Det är dock lättare i mindre akvarium kan jag tycka eftersom de inte kan rymma så lätt då.
Även Guppy har viissa stunder då de bara står still och slappar eller seglar fram och då gäller det att vara snabb utan att skrämmas :)

Vi har verkligen ingen värstingkamera men ett och annat fotto blir jag faktiskt ganska nöjd med. Jag använder alltid macro när jag fottar fiskar och det funkar för mig iaf.

Du får testa sig fram helt enkelt ;). Lycka till :D
Det finns en separat tråd om att fota i akvarier/fota akvariefisk, kolla efter tips där, men visst spelar valet av kamera (stor) roll.....
Guppie: Hur går det?

Tillbaka till kategorin












Annons