Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

fundering kring frigolitskivan under akvariet.

Arkiverad tråd – read-only.

har funderat på detta ett tag hur pass stor den bör vara.
alltså, om jag har ett akvarium på 375L med aluminiumram.
bör då frigolit skivan vara såpass stor att den går utanför ramen?
eller räcker det om den är innanför ramen och bara täcker glasbotten?
min tanke om den är mindre än ramen är att frigoliten trycker på bottenskivan och skapar ett tryck på den så att den trycks loss från ramen.
någon som förstår hur ja menar?

bara en liten fundering.
En frigolitskiva under akvariet har syftet att ta bort eventuella punktbelastningar på bottenglaset pga ovämnheter eller sandkorn på ytan där akvariet står. På ett ramakvarium vilar inte bottenglaset mot underlaget och därför är det helt meningslöst med en frigolitskiva under i det fallet.
Frigolitskiva kan vara bra även under ramakvarium om man är känslig för det surr som ett innerfilter kan ge upphov till. Har man däremot innerfilter så behövs inget under själva akvariet.
Mumin skrev:
Frigolitskiva kan vara bra även under ramakvarium om man är känslig för det surr som ett innerfilter kan ge upphov till. Har man däremot innerfilter så behövs inget under själva akvariet.


du menar ytterfilter antar jag


frigolit under ett ramkar är som de andra säger onödigt. men under ett helglas kan det vara bra att ha.

annars kan du ju ha den i karet om du ska ha malawi tex
mjo ja hade dom funderingarna också.
tackar så mycket för dom svaren.

Tillbaka till kategorin












Annons