Arkiverad tråd – read-only.
Köpte in ett par F. gardneri "Golden" på auktionen nyligen, och nu undrar jag... är det här en av de många naturliga gardneri-raserna, eller är det en odlingsform?
De är väldigt bleka i färgen, helt gulorange med röda detaljer, men inget blått eller svart... Det ser nästan ut som om de vore xanthoristiska (variant av albinism där djuret har rött men inte svart pigment).
Har nog några foton på dem om det hjälper för identifiering.
Posta gärna lite bilder - det finns ju inte ssk mycket när man googlar på benämningen. Aldrig hört talas om den förrän nu men såg att den betecknades som AS (=aquarium strain) någonstans. Undrar om det är gardneri egentligen eftersom den skall ha låg färgvariabilitet? Nigerianus (som ganska ofta kallas gardneri också) har tydligen betydligt större variabilitet.
hej
jag har den i lokalen ska forsöka att fota den....den är inköpt som gardneri golden i den lokala zoobutik.....skitfin fisk om inte annat.
jag tror det är mina yngel du har köpt.
Bilder upplagda. Det är inga bra bilder, men de visar teckningen. Kameran hade nog lite svårt med vitbalansen (gulorange fisk i brunt vatten...), i verkligheten är de något mer åt det orange hållet än det ser ut på bilderna:
http://mikes-machine.mine.nu/temp/idify/Golden_DSC_0388.jpg
http://mikes-machine.mine.nu/temp/idify/Golden_DSC_0392.jpg
Dansken: Ja, de är fina, och sålde du några på Bollmoras auktion är det garanterat de jag har. Vet du nåt om ursprunget på dem?
Attans fina var de i alla fall :)
Fp. gardneri "golden" är mycket riktigt en odlingsform av gardneri, dock utan inslag av albino om jag har förstått rätt.
Olle
ja det va jag som sålde på bollmora....jag vet ingenting om ursprunget. dom är köpt hos djur o sånt i tyresö.
har odlat dom med framgång i lokalen, lättlekt