Genomskinliga snäckor, vart kommer de ifrån? [Invasion]

#1 - 27 september 2011 15:58
God eftermiddag, efter över ett år utav inaktivitet är jag åter tillbaka här med mera frågor. Måste först tacka för all hjälp jag fått här innan och kan säga att det senaste året har det gått väldigt bra med mina akvarier. För någon månad flyttades ett akvarie till mitt nya boende och det är nu dags att börja få lite problem...

Det är så att jag fått något typ av genomskinliga snäckor, och de ökar i antal. Till en början trodde jag att det var rom som inte kläckts (då jag fick det första dagen jag stoppade ner fiskar) men det har nu visat sig att de rör sig och är någon levande varelse, men vad? Invasion är kanske överdrivet men de har allt ökat i mängd den senaste veckan.

De är väldigt små, och jag har tagit mängder av bilder, men min kamera vill verkligen inte lägga fokus på dem. Här är några av de bästa och jag hoppas att ni kan komma fram till vad det är. Som ni kan se är de till största del genomskinliga, men även en lite svart klump.

http://i53.tinypic.com/14wtvmc.jpg
http://i52.tinypic.com/105d1yg.jpg
http://i56.tinypic.com/l8odt.jpg
http://i56.tinypic.com/t53kpg.jpg

Första steget är väl identifiering vad det kan vara för snäckor, steg 2 är hur man kan bli av med dem. Har aldrig sett något liknande och är därför lite paranoid att de ska vara svåra att få väck. Såhär brukar väl inte snäckor se ut?

Tacksam för all hjälp

// Janson
#2 - 27 september 2011 16:17
Jag har ingen erfarenhet av att identifiera "snäckrom", men om du verkligen vill bli av med hotet, om det är snäckor så skaffa några botior så fixar de det åt dig skulle jag säga.
//stefan
#3 - 29 september 2011 15:44
Hej Stefan, snäckrom? Men de rör ju sig. Som tidigare skrivet, har aldrig sett några liknande innan och vore trevligt om någon kunde lista ut lite mer vad för art det kan röra sig om. Som du själv skrev så blir jag väl tvungen att med hjälp av praktbotia får bukt av problemet. Man blir ju dock lite paranoid när man inte känner igen arten.

// Janson


Uppdatering: Lyckades ta två bra bilder till
http://cdn.imghack.se/images/2e768ffceed0c55d8fe0d00562ee8f8f.jpg
http://cdn.imghack.se/images/95532936d34a94071a1a2a2c697ad576.jpg
#4 - 29 september 2011 16:24
Vad i helskotta är det där? Jag kan tyvärr inte se det tillräckligt bra och mitt kunnande är för dåligt. :(
#5 - 29 september 2011 20:40
Har likadana snäckor och jag har fått med dom med en växt, kommer inte ihåg riktigt ihåg vad den hette men jag vet att jag fick hjälp här på zoopet så vi får hoppas att denna personen ser tråden.
Har för mig den heter toppig hattsnäcka, har ett litet gäng kvar men jag stör mig inte på dom:)
#6 - 30 september 2011 17:05
Sådana som kan sitta fast som berg? Sådana har jag faktiskt varit sugen på att skaffa en eller två gånger. ;)
#7 - 30 september 2011 17:40
janson skrev:
Hej Stefan, snäckrom? Men de rör ju sig. Som tidigare skrivet, har aldrig sett några liknande innan och vore trevligt om någon kunde lista ut lite mer vad för art det kan röra sig om. Som du själv skrev så blir jag väl tvungen att med hjälp av praktbotia får bukt av problemet. Man blir ju dock lite paranoid när man inte känner igen arten.



// Janson





Uppdatering: Lyckades ta två bra bilder till

http://cdn.imghack.se/images/2e768ffceed0c55d8fe0d00562ee8f8f.jpg

http://cdn.imghack.se/images/95532936d34a94071a1a2a2c697ad576.jpg


Nej jag kan heller inte se vad det är, verkar vara millimeterstort?, och det rör sig ?! Strange,,det är inte så att det bara blir större ? utane det flyttar sig med samma storlek ?? //stefan
#8 - 4 oktober 2011 17:07
Godkväll, lyckades ta lite flera bilder, kom på att ljuset från akvariet var till stor hjälp och nu börjar jag nästan känna mig duktig på att ta bilder, hehe. La till en liten peng så att Stefan och ni andra kan se hur små de egentligen är.
http://cdn.imghack.se/images/b3e2b04ed0771fc0b91f2011895deb44.jpg
http://cdn.imghack.se/images/d94fe5141a4a3ac5872ae7c27894b83b.jpg
http://cdn.imghack.se/images/1b6d1ba70658d7cb66a7f9600169a24b.jpg
http://cdn.imghack.se/images/03248090bf028003740612cd04d332a0.jpg
tack för era svar, Har letat lite på toppig hattsnäcka och verkar vara dem.

Solis: Hittar du tråden där du fick hjälp med detta? Har letat lite men jag är nog för dålig för att hitta den.


För mig ökar de hela tiden, måste agera innan hela akvariet är fyllt med dessa varelserna. Inte roligt.

// Janson
#9 - 4 oktober 2011 17:44
De äter inte mer än det finns mat så tillslut går de in i en vägg när det gäller reproduktion, så länge man inte matar för mycket. De äter nog mängder av alger i dit kar som skulle varit där istället. ;)
#10 - 4 oktober 2011 17:49
Hej! Ja akvariet är ju precis nystartat (Aktivt 5 veckor nu tror jag)så då det inte finns någon balans har jag i dagsläget bara fyra fiskar så de tar väl chansen, ska dock inom utöka antalet invånare så då får vi väl se vad som händer. Även alger är ett problem nu i början men då det inte är något nytt för mig är det inte lika störande som dessa snäckorna, haha. Har inte haft snäckproblem på över 5 år i det gamla akvariet.

Ett alternativ är att inhandla en praktbotia och sedan lämna tillbaka den när alla snäckor är borta, men det är något jag helst vill undvika.

Tack för ett snabbt svar, det uppskattas!
#11 - 4 oktober 2011 17:52
Snäckproblem, snäckproblem. Jag har inte snäckproblem för jag gillar snäckorna och är glad att de städar åt mig. ;)
Varför är de ett problem enligt dig? De lär minska med tiden allt eftersom balansen kommer.
#12 - 4 oktober 2011 17:54
Problem och problem, mina ögon klarar inte av dem helt enkelt. ;) Inget jätteallvarligt nu när jag har en liten susning vad det kan vara för sort, då det var huvudsyftet att jag startade denna tråden.
#13 - 4 oktober 2011 17:58
janson skrev:
Problem och problem, mina ögon klarar inte av dem helt enkelt. ;) Inget jätteallvarligt nu när jag har en liten susning vad det kan vara för sort, då det var huvudsyftet att jag startade denna tråden.

Du vänjer dig! Vill du bli av med en del småsnäckor kan du alltid konkurrera ut dem med lite större snäckor likt äppelsnäcka eller jätteposthorn.

Annars hjälper nog dvärgbotior så länge de kommer åt att äta dessa snäckor, ser lite lurigt ut med deras skal.
#14 - 7 oktober 2011 12:14
Dom där har vi nog alla haft någon gång. Ingen fara alls dock förökar dom sig hela tiden.
Dom är lite speciella på så sätt att dom ser ut som ett halv musselskal med snäckan i så botior kommer inte åt dom.
Det du kan göra är att vara lite sparsam med matningen eller göra som jag gjorde när dom blev för många.
Köp en 4mm pvc-slang och sug upp dom vid nästa vattenbyte, repetera efter en vecka så ska du se att dom kommer försvinna med tiden.
#15 - 7 oktober 2011 17:38
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=146013
Här är min tråd gå ner en bit så får du alternativ på snäckorna, förlåt att det tog tid har faktiskt inte kollat in i tråden förren nu[:o]











Annons