Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Grodyngel

Arkiverad tråd – read-only.

Är det någon som vet om man kan ge fiskarna grodyngel nu när man kan plocka dom i vattenpölar???

Mvh Mia
det är olagligt för grodor är fridlysta..
du kan läsa mer här http://www.zoopet.se/akvarium/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9523

<center><img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle>Bilder på mina akvarium mm<img src=extra_smiley_pumpkin.gif border=0 align=middle></center>
japp det är olagligt at plocka grod yngel....
Nej det är inte olagligt att plocka grodyngel av vanlig groda och padda. Man får samla in en liten mängd rom och yngel i studiesyfte. Fast det är nog tveksamt om man vågar släppa ner dem i akvariet, för när ynglen har utvecklats till vuxna djur ska de sättas tillbaka på den plats som de samlades in på.
är det verkligen studiesyfte att ha dem som mat?
Nej det är det ju inte. Vad jag menar är att de ska ju sättas ut igen så då ska man kanske inte ha dem i akvariet... inte om det är fisk i i alla fall.
Hon frågade om man kunde ha dom som mat inte som studiesyfte!!!!!
Grodyngel skiter en hel massa *ursäkta språket* och smutsar ner. Fast nu kanske du inte hade tänkt att ha dem levande så pass länge? ;)
kevlargirl skrev:
Grodyngel skiter en hel massa *ursäkta språket* och smutsar ner. Fast nu kanske du inte hade tänkt att ha dem levande så pass länge? ;)


...och så var det ju det där med fridlysningen......:p
tummen skrev:
...och så var det ju det där med fridlysningen......:p

Som sagt, frågan ställdes för 5 år sedan. Grodyngeln har nog hunnit växa till sig på den tiden;)
Tummen, varför håller du på med att öppna upp en massa gamla trådar???
Undrar jag med. Sett massa som öppnat upp väldigt gamla trådar.
Tja jag tycker inte att det gör nåt såvida de har med trådens innehåll och det som skrivs nu att göra ;)
drd skrev:
Tja jag tycker inte att det gör nåt såvida de har med trådens innehåll och det som skrivs nu att göra ;)

Nej, men det är kanske lite onödigt att öppna flera i samma ämne samtidigt
Sant kjell ;)
En kommentar om att dom vuxit upp. Dom har nog hunnit bli utsmyckning som platta inslag i asfalten oxå några gånger. Risken finns ju iaf tyvärr

Tillbaka till kategorin












Annons