Arkiverad tråd – read-only.
Jag ska köpa ett 96 liters akvarium och har tänkt ha engelsk sjösten i storlek 3-5 mm. Nu undrar jag hur mycket sand som går åt till ett sådant akvarium? Jag tror att måtten var ca 80cm x 40cm.
Ca 20 kilo kan jag tänka mig.
Mvh Simon
ett tips. det är snyggare med sand. blästersand!
det är billigare dessutom. på jula får du en 25 kg säck för 50:-
ser ut så här
ja jula blästersand är mycket snyggare. har precis köpt det till mitt kar och jag kan inte säga att jag blev besviken ;)
om du vill veta hur mycket sand som går åt räkna längden på akvariet * bredden * hur tjockt sandlager du vill ha i decimeter så får du ett ungifärligt svar i liter.
sen vet jag inte hur mycket 1kg sand väger;)
ett tips. det är snyggare med sand. blästersand!
det är billigare dessutom. på jula får du en 25 kg säck för 50:-
ser ut så här
det jag tycker är värst med ljus SAND är att den blir så gul och äcklig fort.. är det bara jag eller ?
ööh a det är nog bara du. min sand är verkligen inte gul o äcklig utan mer eller mindre precis som när jag hällde i den för ett drygt år sen.
Tack för alla svar :) Nu vet jag i alla fall på ett ungefär. Ska tänka på vad jag ska ha men blästersanden va faktiskt väldigt snygg :) Det är inga problem med att det blir för tätt för växternas rötter?
mina växter växer så det knakar. får ansa varje vecka.