Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

guppy

Arkiverad tråd – read-only.

varför är mina guppies helatiden uppe vid ytan? jag köpte hem dem igår och det är bara några enstaka gång dem går ner till botten..dessutom så andas de ganska häftigt..vad kan detta bero på?
Dåigt syre i vattnet.. jag är ganska oerfaren så jag vet inte riktigt men jag har en såndär syresten och då är dom nästan hela tiden på botten och äter!
Hur gammal är din pump?
Stress.Alt nitrit i vattnet.Ta ett test
Fredrik
min pump är ungefär 5 månader gammal
Har du gjort rent filtret nyss eller nått sånt.Då kan man få nitrit problem.Vad har du för övriga fiskar??
Fredrik
jag har inte rensat filtret på några veckor, men har bytt ca 30% vattnet. I mitt akvarium finns det 2 slöjstjärtar, 2 platies och 4 guppies.
Ge mig lite mer info.Storlek på karet,temp tex.Att ta i beaktande är att man inte ska blanda tropiska fiskar (guppy,platy mfl)med kall vatten fiskar som gulfisk och stjärtar.
Fredrik
det är ett 43 liters akvarium och temperaturen är omkring 25 grader
Tycker det låter som stress.Gjorde du som man ska och koppade in fisken?
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa_index.asp?KAPITEL=K%F6pa+akvariefisk
Fredrik
ja
Låt dom vara några dagar och se om dom lugnar sig
Fredrik
finns en annan sak jag undrar..hur länge kan man ha en pump? när ska man byta?
Man brukar inte byta pump bara sådär.Filtermaterialet tvättar man FÖRSIKTIGT i ljummet akvarievatten när det har blivit igensatt
Fredrik
ok, tack för svaren!

Tillbaka till kategorin












Annons