Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Guppyyngeldags nu

Arkiverad tråd – read-only.

[:-96] [:-145]Nu ploppar det ut en massa yngel ur Astrid. Nån som har nå tips på foder av små guppyyngel? Jag har juh klarat en kul förut men det var vanligt foder som var smulat men ja tyckte det vart så smutsigt av de, tacksamm för svar. [:-60]
mina yngel äter först flingfoder smulat sen när dom är nån vecka får dom smaka på mygglarver^^
Så fort!? då e dom juh jättesmå. Fick vänta i evigheter innan dom åt nå annat än flingfodret
okej oj! mina är helt galna i rödda mygglarver dom växer bra också med varierad kost
jaha men de e mina äldre också, men dom e juh såå himla smååå, haha
hha ajo vet men ibörjan så äter dom ju bara växter och flingor heheh^tycker dom är söta n'r dom är så små^^
dom e helt underbara. synd bara att dom får så litet eftersom ja e tvungen att dela av yngellådan på två. två som ska föda nu :d hehe härligt, ca 20 st nu. det går lite segt men men :)
hehhe^^ grattis till yngel!
tackar så mycket :D
^^ det är jätteroligt när ens fiskar får yngel mina fiskar har fått tre kullar med yngel^^
Mm det är tokroligt, men ynglena vill inte gå ner på botten, så ist blir många attackerade. å det är juh inte så roligt. ska försöka lägga dom i en glasburk nu
ja har mina yngel i mitt akvarium för ja har inga fiskar som äter dom coh dom gömmer sig i en rot elr iväxter^^
bra yngelfoder (samt huvudfoder) om man inte vill ge dem flingor, är cyclops och bosmider...
jaha okej, men mina yngel simmar ut på öppet vatten. Vid ytnivå. Jag
prova släppa ut en av dem men den vart slukad av ett av mina gamla yngel som e ca 1 månad. Det börjar bli trångt för det finns fler som vill föda :P Hittade en sak som ägggula. verkar funka kalas :)

Tillbaka till kategorin












Annons