Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Hälp, bruna alger!!

Arkiverad tråd – read-only.

Hej! Jag har ett stort problem. Jag har bruna tofsalger på min röda lava sten. Jag har en drakmal på 2 dm och en liten ancistrus på ca 5 cm. Ingen av dom äter på lavastenen! Är det någon som vet vilken slags mal man ska ha om man vill bli av med bruna och gröna "tofsalger"? Själv är jag en nybörjare så jg vill gärna ha tips och ideér om hur man ska få bort algerna!

Kram Linnéa <img src=extra_smiley_idea.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
..... fel forum?
btw, såg nån tråd med detta för inte så länge sedan, lr?
Hej

Vad jag vet finns det ingen mal som äter så´na alger, men det finns en annan fisk som gör det, siamesisk algätare, Crossocheilus siamensis.

http://www.aquahobby.com/gallery/gsae.html

Men se upp så du inte köper Flying Fox istället, som liknar siamensis, för den äter inte så´na alger.

MVH Micke

Tillbaka till kategorin












Annons