Hänsyn till andra

#1 - 22 september 2008 19:05
Ibland undrar man hur folk tänker.:confused:
Utanför entrén på Danderyd är det tydligt skyltat, "Rökfritt område". Röka får man göra en bit bort, utanför tunnelbane-nedgången.
Ändå står eller sitter folk, fullt blossandes precis utanför dörrarna. Man möts av en vägg av illaluktande cigarettrök då man går ut, och måste gå igenom samma illaluktande vägg då man ska in.
Noll hänsyn alls till andra, som inte röker.
Vakterna på sjukhuset försöker så gott de kan, men de har ju liksom lite andra områden också som ska kollas. [:-10]
Lite mera hänsynstagande till icke-rökande personer skulle vara högst önskvärt.
Cigarettrök är ju inte direkt främjande för hälsan, och jag har tillräckliga problem med min kropp för att det ska behöva späs på, med cancerframkallande cigarettrök som andra producerar, som inte har vett nog i skallen att ens hålla sig till de områden där de inte förpestar fullt lika mycket för andra. :mad:
Imorgon ska jag ge mig på äventyret att åka kommunalt fram och tillbaka från Åkersberga till Karolinska i Solna, lämna prover ( tar 5 min ) och sen ta mig hela vägen tillbaka till Åkersberga. Vad jag hittills läst på Reseplaneraren, så innebär det först på vägen dit minst 3 byten och en resa på nästan 1½ timme. :(( Ersättningsbuss - Roslagsbanan - buss 176 - samt en sista buss från Höstvägen ) Har man bil tar det en halvtimme att köra dit. Så återigen, hur motiverar man folk att åka mer kommunalt än att ta egna bilen ??
Hem blir det buss - byte till tåg vid Östra - byte till ersättningsbuss vid Galoppfältet.
Så för en provtagning som tar 5 min kommer jag att få tillbringa större delen av dagen med att försöka att inte komma helt vilse. [:-13]
#2 - 23 september 2008 05:48
om man skall åka kommunalt,men fortsätter man att sänka hastigheterna på vägarna så går det snart lika fort att åka buss som bil:D
#3 - 23 september 2008 06:16
En annan som har astma få en chock när man går in/ut vid dessa rökfyllda entréer. När man sedan gräver i fickan efter astmasprayen och kommer då på att den ligger hemma blir det ju inte så värst mycket roligare...
Det där med att pendla på tåg/bus är ju dessutom i vissa fall dyrare än att ta bilen... Det skall mycket till innan jag sätter mig på en buss/tåg.
#4 - 23 september 2008 07:27
Jag brukar jaga bort folk som står utanför jobbet och röker, det pyr ju in. Bland det värsta jag vet.
#5 - 23 september 2008 07:59
Du kan inte få färdtjänst?











Annons