Hantelciklider?

#1 - 3 april 2007 12:52
Någon som har erfarenhet av hantelciklider?
Har två stycken, de va rätt små när ja köpte dom för nåra månader sen. Just nu har ja dom i ett 200 liters men ja undrar om de inte behöver nåt större snart.. Nån som vet nåt om dom?
#2 - 3 april 2007 13:07
winette skrev:
Någon som har erfarenhet av hantelciklider?

Har två stycken, de va rätt små när ja köpte dom för nåra månader sen. Just nu har ja dom i ett 200 liters men ja undrar om de inte behöver nåt större snart.. Nån som vet nåt om dom?


hejsan,

om det är Heros efasciatus du menar, så blir det ganska stora. Upp mot 30 cm. De skall inte hållas i akvarium som är mindre än 400-500 liter.
Till att börja med går det bra att hålla ett par ungdjur i en 200 litrare. Men de kommer behöva mer utrymme ganska snart... Men. det märker du...! Förbered en uppgradering till tex 540 liter. Och genomför den när du har tid/pengar. Så blir det säkert jättebra.
Så kan du passa på att komplettera med lite fler sydamerikanaer också. Blir fint :)
#3 - 4 april 2007 09:56
Hmm Jag vet ärligt inte det riktiga namnet, i affären stod det bara hantelciklid o ja tänkte aldrig på o fråga heller, dumt!
Har en tid gått o tittat på ett 400 l kar ja hade tänkt köpa.. det blir alltså för litet me tiden?:) aj då:) Det blir snart för trångt & bo hemma:) Vet inte hur ja ska få plats me ett ännu större kar.. får väl bygga ut huset;)
Vet du hur man ser skillnad på dom? Den ena börjar väl på o närma sig 10 cm o den mindre ca 7-8. den största är inte direkt aggressiv men den brukar jaga den lilla då o då, härom dagen stod de o liksom dansa runt varann..
Vilka sydamerikaner passar de bäst ihop med?
Tack för dina tips!!











Annons