Har jag fått neonsjuka i mitt akvarium?

#1 - 5 maj 2006 07:41
Jag undrar om någon kan hjälpa mig. Den senaste tiden har jag försökt medicinera mitt akvarium mot vita prick då jag köpte 10 guppyhonor som visade sig ha det. Nu 2 veckor senare är vita pricken fortfarande i mitt akvarium [B)] . Nu har jag märkt en annan sak...mina neontetror bleknar bort och dör. Kan det vara neonsjuka? Vad gör man åt det? Smittar det på andra fiskar?
Tacksam för svar!
#2 - 5 maj 2006 18:38
Hej,

först och främst vita pricken : vad har du för temperatur när du medicinerar ?

Det bör vara minst 26°C vid medicinering.

det finns andra sjukdomar som påminner om vita pricken, jag föreslår att du tittar på forumets information om olika sjukdomar :

http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=242&Itemid=123

Det finns en hel del fakta kring neonsjukan men ingen direkt vetenskap, se länk

[INDENT]http://www.2cah.com/pandora/Disease.html#NTD[/INDENT]

Det i sig innebär att man ännu inte funnit något botemedel ännu vilket innebär 100 % dödlighet. Om du överhuvudtaget misstänker att du har neonsjukan avlägsna de sjuka fiskarna omedelbart och placera de i karantän, ta vatten från ditt nuvarande akvarium.

Neonsjukan brukar te sig enligt informationen på följande vis :

[INDENT]Avtagande färg, från stjärtfenan och framåt är vanligast men det förekommer det motsatta

kroppen blir klumpig

magen kollapsar

fiskarna förlorar koordinationen

fiskarna dör[/INDENT]

leta gärna på nätet, är du det minsta orolig avlägsna fiskarna och placera de i ett eget akvarium.

Enligt den information jag funnit är det smittsamt först och främst till den egan arten men också andra arter av tetror som kan smittas och hur sjukdomen smittar till andra arter utanför tetrafamiljen råder det stor osäkerhet.

Börja med att avlägsna fiskarna om du är orolig, höj temnperaturen och läs länken



lycka till

nICKLAS.
#3 - 5 maj 2006 22:20
[quote=Botan]Jag undrar om någon kan hjälpa mig. Den senaste tiden har jag försökt medicinera mitt akvarium mot vita prick då jag köpte 10 guppyhonor som visade sig ha det. Nu 2 veckor senare är vita pricken fortfarande i mitt akvarium [B)] . Nu har jag märkt en annan sak...mina neontetror bleknar bort och dör. Kan det vara neonsjuka? Vad gör man åt det? Smittar det på andra fiskar?
Tacksam för svar![/quote]dem kanske inte mår så bra av medicineringen du har hållit på med?!











Annons