Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Hjälp med att testa film

Arkiverad tråd – read-only.

testa med VLC malinitzi, kanske funkar
För mig funkar det med VLC-player.
Ouh så trevligt med HD :) Men XviD är ju inte det mest effektiva sättet att komprimera HD, du borde kolla på H264. Det är den i särklass bästa metoden just nu. Man kan få ner 720p MPEG2 utan någon direkt märkbar kvalitétsskillnad från 4 GB till 1,2 GB H264.

QuickTime for the win :)

//C
Malinitzi skrev:
Nej, kom till uppspelningsknappen men där var det stopp....


Laddade du hem filmen eller klickade du bara på den?
kalas film men inget för modemsurfar:p
mvh janne
admin skrev:
Laddade du hem filmen eller klickade du bara på den?

Klickade bara....skulle jag ha laddat?
fredd skrev:
testa med VLC malinitzi, kanske funkar

Då svarar programmet: Media Player stöder ev. inte den aktuella filtypen eller den codec som användes för att komprimera filen.....
Laddade hem, klickade på öppna. Startade i Windows Media Player utan problem. Operativ = XP.
Man måste ha en codec för xvid installerat i datorn. Hemma får jag det att funka på samtliga maskiner hos Kjell funkar det inte alls.

Är det någon som är expert? Hur ska jag få en video med hög kvalite som inte blir för stor och som enkelt funkar på de flesta datorer utan för mycket jox.
det mesta funkar väl med Vlc (videolan.org), kanske bäst att länka dit bara? det är ju ett litet program som är simpelt och tar max 1-2min att tanka ner.
Dessutom funkar det mesta i vlc utan några codecs. Ett alldeles utomförträffligt program.
Ja som sagt, VLC är bra!

/Hans
admin skrev:
Man måste ha en codec för xvid installerat i datorn. Hemma får jag det att funka på samtliga maskiner hos Kjell funkar det inte alls.



Är det någon som är expert? Hur ska jag få en video med hög kvalite som inte blir för stor och som enkelt funkar på de flesta datorer utan för mycket jox.


Som jag skrev, H264/x264. Farbror Google har jättemånga bra svar på hur man kan leverera HD i så små filer som möjligt.

DivX/XviD's glansdagar äro förbi sedan länge...

//C
Nu har jag gjort om den. Kan ni testa att ladda ner den igen?
H.264 är det bästa när det gäller HD filmer på nätet. Kolla på QuickTime trailer de flesta är H.264 :) Alltså flesta filmer trailer körs i H.264 och superbra kvalitet. http://www.apple.com/trailers/

Admin vad använder du för videoredigeringsprogam?
Man väljer .mov som filformat och sen H.264 som codec. Man behöver QuickTime för att kunna se filmerna men då är det en fördel för MAC användare också :)

Ladda hem QuickTime snabbt och enkelt här: http://www.apple.com/quicktime/download/
Jag kan generera H.264 men det blir mpeg4 isåfall.
Ja, en mov med mpeg4 h.264 ;)

QuickTime är ju dessutom väldigt enkelt för folk att ladda ner och har man redan iTunes på sin PC så har man ju automagiskt QT.

//C

Tillbaka till kategorin












Annons