Arkiverad tråd – read-only.
Hej, jag skulle kunna behöva lite hjälp med mina nyinköpta axolotlar. När jag rengör, ska jag ha i vattenberedningsmedel då eller får man inte ha några kemikalier. De är ca 5 cm nu. Ska jag bara mata med mygglarver då eller? När ska jag börja med fisk, och i så fall vilken fisk
Det är som med en vanlig fisk. :)
Hur stort kar har den?
Jo bygglarver går bra, eller något flingfoder i bitar som sjunker till botten :)
Okej, De är två stycken i ett 80,40,40 cm akvarium... ca 100 L. Det är väl inte för litet till att börja med. Men jag borde kanske byta till ett större lite senare :)
Ne det är nog inte för litet för dem e ju ganska små än så läge ;)
Ja, men du bör när de blir lite större köpa ett större akvarium =)
Har nu ett till problem som jag har postat på ett annat ämne, som handlar om små vita maskar på rutorna. Gå gärna in och hjälp mig där
Jag har inget vattenberedningsmedel, man kan ha i lite salt men det har jag aldrig haft under mina 6 år med mina Axolotler.
2 st i 100 l är okey, de rör sig inte mycket. Matar mina med bara daggmask de senaste 4 åren, de är friska har aldrig varit sjuka tack o lov.
De vita maskarna försvinner antagligen efter hand, mata bara ca 3ggr i veckan.
Viktigt är att inte ha för varmt i karet max 22 grader. Gärna byta ut lite vatten varje vecka.
Lycka till
ok, tack, men där jag bor finns det mycket kalk i vattnet. Är inte det lite dåligt för axolotlarna.
Var kan man få axolotlar? Har aldrig sett de i zoobutiken. Eller beställa man de på nätet?
De är egentligen lätta att få tag på, jag köpte dem i en vanlig djuraffär. Fråga ägarna om de kan beställa en åt dig. När du köper dem måste du kolla på om de år riktigt friska.