Nej!
Eller "ja" det finns olika åsikter om detta.
Det finns ju diverse malar som håller botten ren från matrester, det finns botior som käkar sniglar, och en karpfisk ´"siamensis" som är väldigt bra på att äta olika alger.
Men egentligen ingen fisk som äter "skit" däremot olika räkor och snäckor... men njae...
Mitt förslag är att du ignorerar skiten! låt det ligga kvar, det finns alltid någon vattenström över bottnen som föser ihop avfallsprodukter såsom fiskarnas fekalier, vissna växtblad och kanske även överbliven mat i något hörnet, kring några växtrötter eller så. Låt det ligga kvar där, du har nu en kompost inne i akvariet som ger näring åt växterna!
Dina ancistrusar och leopardmalar tar ju överblivet foder, det är ju bra så långt! Ancistrusar vill väl ha kompisar, det är ju egentligen en stimfisk, i alla fall när den är liten.
Många "dammsuger" botten, det finns mer eller mindre fiffiga hävertrelaterade sugslangar att köpa i zoobutikena till detta, men en vanlig trädgårdsslang funkar nästan lika bra, om man nu vill suga bort nyttiga näringsämnen till växterna då...?
Men mitt förslag är att "låt det vara" plantera in diverse trevliga växter i stället för att städa för flitigt!
Men det är ju klart, du har ett litet akvarium som är känsligt, om dina få fiskar beter sig underligt, står under ytan och kippar efter andan exempelvis så kan det vara så att "skiten" tagit över och bildar massa skadlig nitrit, nitrat, men sådant kan man kolla med ett enkelt testkit.