hjälp med Vallisneria americana

#1 - 8 december 2007 17:03
Mina Vallisneria americana ser halvdåliga ut hela tiden, jag vet inte vad som e problemet.. tempen ligger på 28 grader, det blir utskott men hälften av dom är gröna och resten är brunaktiga, dödende dvs... jag kör ingen gödning eller nånting... Kan det va så att jag planterat dom för djupt eller? jag är tyvärr inte säker på PH, skulle det kunna va nått sånt?

karet är på 240L och jag har diskusar i.... är ett juwel kar, har lyset på ca 9-11 timmar.. Är det för mycke/för lite?
#2 - 8 december 2007 18:40
Det kan vara en rad olika anledningar, men fel pH tror jag inte då jag har dessa växter i både pH 6,5 och 7,8. I Malawikaret växer de som ogräs medans de i diskuskaret har mer sparsam tillväxt trots PMDD, co2 och metallhallogenbelysning. Den stora skillnaden är tempen, 26 i Malawikaret medans den ligger på 28-29 i min diskusburk.
Sedan kan de ofta vara lite slöa i tillväxten innan de riktigt har rotat sig, och har man då planterat dem för djupt så kommer bladen snart att ruttna av.
Skaffa gödning så snart du kan, och PMDD är ett hett tips:).
Vad har du för lysrör i karet? Är det Juwels standardrör skulle jag även byta dessa ganska så omgående då de inte är omtalade att vara så värst jättebra växtrör;).
#3 - 8 december 2007 20:10
lysrören kan vara boven i dramat.

hade samma problem med mina tiger vallesneria när jag startade upp mitt 240 julwel kar.

efter jag bytte till Phillips Aquarelle tog det fart ordentligt. Idag måste jag fram med saxen och skoga ordentligt varannan vecka.

Prova med att byta lusrör och dratta ner lite pmdd så ska det nog bli bra.
#4 - 9 december 2007 08:50
Om äldre blad hela tiden blir dåliga låter det som makrobrist, dvs PMDD-läge.











Annons