Arkiverad tråd – read-only.
I onsdags upptäckte jag att en av mina Kopparbarber hade fått Lernea-parasit. Den hade även et svullet öga. Jag tog bort fisken ur akvariet och avvaktade. Idag har jag en till Kopparbarb som inte mår bra alls, dock ingen parasit i sikte. Men hon har två något svullna ögon och simmar på huvudet och lite på sidan. Hon verkar yr och är inte med i den övriga gemenskpen längre. Vad är detta och vad ska jag göra åt det? Är det risk för spridning till resten av akvariet?
Det är ett 110 liters som varit igång sedan april och funkat mycket bra, inga tidigare problem. Det finns totalt 17 fiskar av mindre art i karet.
:confused:
Avlivade den andra kopparbarben efter 3 dagar. Den fortsatte att simma runt okontrollerat och stressat på sidan och ibland upp- och ner. Låg vid ett tillfälle till synes död, fortsatte därefter som innan. Eftersom ingen tycks kunna ge mig någon hjälp här och övriga fiskar verkar må bra så hoppas jag nu på det bästa.
öh... kan kopparbarber bli sjuka *ironi*
De 3-4 jag har verkar klara atomanfall dom...
Alltid trist med sjuka fiskar:(
hmmm hur såg du learnan? kan man pilla bort en sån?
Ja, den systes tydligt och ska gå att ta bort med pincett. Men denna släppte själv i håven. Där den suttit fanns ett litet sår.
Ja, den systes tydligt och ska gå att ta bort med pincett. Men denna släppte själv i håven. Där den suttit fanns ett litet sår.
vad är det för något?
Det är en parasit som sätter sig fast på fiskens kropp, synlig för blotta ögat. Läs mer under sjukdomar här på Zoopet.