hoppsan sa....dom dödde.....

#1 - 18 september 2010 18:09
tröttnade på cyanon....

gick och köpte mig en burk med GT.....

drattade ner i karet enligt instruktion....

hände inget.....

bytte vatten efter 4 dagar....

drattade ner mer GT.....

hände inget.....

bytte vatten efter en vecka.....

drattade ner GT dagen efter (imorse)....

ikväll var dom ALLA borta....



hoppsan sa.....dom dödde....




.
#2 - 18 september 2010 19:16
Vad dödde? Fiskarna? Risken är att du överdoserat...
#3 - 18 september 2010 21:50
Men Kensa, du kan väl bättre än så?
Du har väl varit inne här tillräckligt länge för att veta att GT tar död på alla bakterier i karet, inbegripet de in filtret?

Cyano plockar man bort, och mörklägger karet i tre dagar. Sen göder man växterna så försvinner problemet.
#4 - 19 september 2010 05:50
Mumin har du haft cyano?) ;) Om du läser inlägg från folk som haft det och provat just det du föreslår så fungerar det sisådär. Det har säkerligen fungerat för dig men väldigt många har större problem än att det går att lösa så. GT fungerar klockrent i vanliga fall, men man brukar börja med att suga upp så mycket man kan byta vatten och medicinera, 1 ggr ;) Därefter tålamod, uhumm.

Och det försämrar miljön för nyttiga bakterier väldigt mycket, men jag har använt det en gång och då hade jag inga problem med nitrit eller något som gick att notera på fiskarnas beteende eller i mätvärden.
#5 - 19 september 2010 06:07
Nu undrar jag verkligen vem som har haft cyano, dre?
GT är absolut sista utvägen ifall du inte klarar av att fixa cyano på annat vis, så som Mumin föreslår är det bästa man kan göra. Med GT tar du inte bort orsaken, bara verkan och ser du inte till att åtgärda varför du får problemet finns det stora risker att det kommer tillbaka.
Varför riskera att du kraschar karet med preparat, när du kan få bort cyanon den naturliga vägen?
#6 - 19 september 2010 08:24
Cyano kommer av olika anledningar. Envanlig anledning är att man har rört runt i bottensubstratet väl mycket och på sätt rubbat fosfornivåerna där, har jag för mig. Det finns fler andra oklara omständigheter, men rent statistikst (empiriskt undersöket under detta halvår då jag haft extremt problem i ett kar så tycks det uppkomma till synes spontant och om man får bort cyanon så kommer den sällan eller aldrig (inom överskådbar tid) tillbaka.

Därmed kan det vara svårt att ändra på de betingelser som gett upphov till cyanon till att börja med.

Det andra är att om så många provat mörkläggningsstrategin utan effekt så tycker jag ändå att det kan finnas skäl att tipsa om det som ändå fungerar.

Jag håller dock med om att det bästa är att ge det ett försök och fungerar det så har vi besparat välden lite kemikalieutsläpp. :)
#7 - 19 september 2010 10:19
Har du provat att mäta nitrathalten i karet?
#8 - 19 september 2010 10:58
jap, ingen mätbar nivå efter medicinering, jag mätte varje dag under 3 veckor.
#9 - 19 september 2010 11:05
Då är det där du har problemet!
#10 - 19 september 2010 11:45
jag röstar starkt för att INTE använda medicin i absolut värsta nödfall!
Ser jag en sjuk fisk så tar jag bort den, väntar några dagar för att se att det inte var nåt som spred sej.

Ser jag cyano så vet jag att det är nåt med näringsbalansen som är knepigt.
gör ett vattenbyte och tillsätter pmdd, ofta försvinner det då.

Och så bör man tänka på.
ALLA vet ju om det men det skadar inte att säga igen.
Alger är inte farligt, ingen kommer dö av det, det är större chans att fiskarna dör om du börjar experimentera med alger.
än om du tar det lugnt och gör normala vattenbyten med normaldos heltäckande gödning
(heltäckande menas då alla nödvändiga ämnen för växterna)

Och ett kliniskt rent akvarium är ju fint, men det är inte naturligt.
Det ligger alltid lite löv och kvistar som det växer all slags alger på.

Men för mkt är inte snyggt heller.
#11 - 19 september 2010 15:27
ansjo skrev:
Nu undrar jag verkligen vem som har haft cyano, dre?

GT är absolut sista utvägen ifall du inte klarar av att fixa cyano på annat vis, så som Mumin föreslår är det bästa man kan göra. Med GT tar du inte bort orsaken, bara verkan och ser du inte till att åtgärda varför du får problemet finns det stora risker att det kommer tillbaka.

Varför riskera att du kraschar karet med preparat, när du kan få bort cyanon den naturliga vägen?


Jag vet vad cyano är Anders. Under ett halvår har jag brottats med detta elände. Jag har testat alla råd jag fått utom GT eftersom jag då inte hittat "roten till det onda" ändå.
Efter mörkläggningarna (dom var många) försvann cyanon, men efter ungefär en vecka kom dom tillbaka med dubbel kraft på växter, rötter bakgrund och till slut började dom även klättra på framrutan. Massor med växter har jag fått rycka upp och byta ut, det blev jättedyrt. Jag använde PMDD +EC, nitrat låg på 25-30.

Jag vet inte vad som var orsaken till detta blågröna avskum men jag har mina misstankar.
Vi har ett PH på 8,5 och KH ligger på 7 så kanske växterna har haft det kämpigt. Jag vet att dom höga värdena går att fixa till med olika metoder men jag gjorde aldrig det eftersom jag tycker det är aldeles för omständigt och mina sex fina diskusar som jag haft sen dom var små mådde jättebra trots det höga PH:t. Jag tycker det är snyggt med lite "vanliga" alger men där går gränsen.

Jag brukar inte vara den som ger upp i första taget men nu gjorde jag det, cyanon vann till slut. För varje gång dom kom tillbaka blev jag ledsen och all energi gick åt till att försöka få bort sörjan, det gick inte att glädja sig åt fiskarna. Jag testade aldrig GT, om det var rätt eller fel får jag aldrig reda på.

För en månad sedan sålde jag mina fina diskusar och apistogramma, det kändes i hjärtat och jag saknar dom varje dag. Jag har börjat att planera för malawisar istället eftersom vårat vatten måste passa dom bra.
Jag kommer att börja med mbuna (jag har redan några små i mitt 200-liters) som kommer att få gå i ett 540-literskar.
Det var min historia om cyano.
#12 - 19 september 2010 15:39
Tråkigt när man inte får bukt med ett problem, och att sedan problemet heter cyano gör saken än värre. Alger går an, men detta illaluktande skit som faktiskt även kan kväva det mesta i växtväg gör att man inte vill vara med längre.
I ditt fall skulle jag försökt komma ner med pH:t till runt 7 och upp med nitratet, och försöka ligga över 50 tills det gav med sig.
Nu har jag själv även haft cyano genom åren i mina kar, men alla gånger har jag tacklat det med att kolla upp nitratnivån och använda gödning efter de nivåerna som finns i karet.
Jag har även provat GT utan någon längre framgång en gång, men problemet återkom och jag sa till mig själv att aldrig mer försöka gå en genväg utan att ta tag i problemet först.

Nu har vi inte samma vattenvärden då det har en stor inverkan, men som du skriver är det perfekta värden för sjöciklider...
#13 - 19 september 2010 16:26
Jodå, jag testade att få ner PH redan när diskusarna var små. I min okunnighet så trodde jag att det skulle gå bra fanns ju preparat för sånt... och massor med rötter.
Men det funkade inte.
Fick sedan veta att det inte går att knäcka PH med det höga KH-värdet som vi har, jag måste få ner KH:t först förslagsvis då med R/O-vatten och annat. Jag gjorde aldrig det.
#14 - 19 september 2010 17:56
ansjo skrev:
Då är det där du har problemet!



Förlåt jag läste nitrit, nitrat har jag på bra nivå. Det är et rejält ikört kar, men detta blir lite väl off topic nu känner jag.
#15 - 19 september 2010 19:48
Anledning att jag skrev som jag gjorde var att jag tycker attityden "hoppsan sa....de dödde" är alldeles för raljant för en gammal akvarist som Kensa.
Att hälla i dos efter dos av General Tonic(GT) för att sedan bli förvånad när karet kraschar och dessutom skriva om det på det sättet är helt enkelt inte okej!

Att däremot diskutera som görs i tråden för övrigt är däremot mycket bra, och bidrar till att sprida reell kunskap om ett specifikt problem som de flesta drabbas av någon gång.
#16 - 19 september 2010 19:55
Håller med, men man kanske skulle ha denna diskussion i en egen tråd så fler kunde ta del av den.
#17 - 19 september 2010 20:01


Jag har även provat GT utan någon längre framgång en gång, men problemet återkom och jag sa till mig själv att aldrig mer försöka gå en genväg utan att ta tag i problemet först.


Det är en fin tanke, men är inte direkt applicerbar i alla algodlingsfall. Ofta uppstår en kortvarig ammoniumspik pga någon oförutsägbar händelse i akvariet och det händer alla akvarister oavsett hur duktig man är.

Får man Cyano gång på gång så håller jag dock med att man har något generalfel någonstans som man måste försöka hitta och åtgärda. Det stora problemet med Cyano är att den inte har någon större anledning att försvinna även när man har helt perfekt ordning på hela akvariet. Rätar man upp nitratnivåer så kan man vara säkrare på att få någon annan algodling vid nästa ammoniumspik, men Cyanon är inte på något sätt känslig för nitrat. Den kan använda nitrat som kvävekälla och den enda gången den kvävefixerar är när inte några andra kvävekällor finns tillgängliga.

Det bisarra med Cyano är alltså att de som sköter sina burkar otroligt bra med oerhört låga näringsnivåer och framförallt låga kvävenivåer har större benägenhet att få Cyano vid en ammoniumspik. Den kommer då initialt att tvingas kvävefixera tills man ökar nitratnivåerna men då blir den istället mindre syrekänslig eftersom kvävefixeringen är syrekänslig. Det enda som händer är att man öppnar upp konkurrensen från andra alger och framförallt växter. Detta medför förhoppningsvis att dom efter ett tag, om man har tur, börjar bytas ut mot roligare alger eller växter.

Vill man inte ha Cyano i sitt akvarium och tror sig ha fixat nitratnivåer, glada växter, stabil filtrering och cirkulation etc så ser jag det inte som något större nederlag att döda Cyanon med GT eller mörkläggning. Jag gissar att växtakvarister är mer benägna att använda GT eftersom växterna blir lite tråkiga av mörkläggningen och har man glada växter så har man aldrig problem med ammonium pga ett skadat filter.

Eftersom jag är optimist tror jag att Kensa menade att Cyanon nu är död. Inte fiskarna.
#18 - 19 september 2010 20:10
defdac skrev:




Eftersom jag är optimist tror jag att Kensa menade att Cyanon nu är död. Inte fiskarna.



stämmer bra, håller dessutom järnkoll på värdena....samt att jag har ett ingånget extra ytterfilter
som backup från ett annat kar om det visar sig att hela innerfiltret + det ytterfilter som sitter i karet
idag fick så mycket stryk att de är borta ur leken....


.
Bilagor:
#19 - 19 september 2010 21:37
Aha där ser man ;)
#20 - 19 september 2010 21:46
Ja, då är det jag som får be om ursäkt!

Det var skönt att höra att jag hade fel, och att du håller standarden uppe Kensa, än en gång ursäkta mig.

När du skrev ALLA utgick jag slarvigt från att du menade fiskarna, eftersom jag inte tänker på cyano som enskilda individer.....
Fast jag borde ju ha kollat först förstås.
#21 - 19 september 2010 21:53
Mumin skrev:
Ja, då är det jag som får be om ursäkt!



Det var skönt att höra att jag hade fel, och att du håller standarden uppe Kensa, än en gång ursäkta mig.



När du skrev ALLA utgick jag slarvigt från att du menade fiskarna, eftersom jag inte tänker på cyano som enskilda individer.....

Fast jag borde ju ha kollat först förstås.




jag var lite otydlig i mitt svamlande i första inlägget.....


sorry....



.











Annons