Hundfunderingar...

#1 - 19 februari 2013 15:24
Jag funderar på att skaffa hund vartefter, men har aldrig haft nå´n, är uppvuxen med katter. Så nu funderar jag lite på vad för raser som skulle kunna funka bra, som första ras. Har fastnat särskilt för två raser, Shetland Sheepdog, och korthårig Collie.

När det gäller Sheltie, har jag förstått det som att de är lättlärda, inte allför krävande, och att pälsen är rätt så lättskött, trots att den är lång. Problemet är att jag inte vill ha nå´n pyttehund, och Sheltien kan tydligen variera en hel del i storlek. Vill helst ha en som enligt rasstandarden är lite för stor, men som enligt mig är alldeles lagom :p

Korthårig Collie är jag som sagt också nyfiken på, den är ju lite större, men ändå inte jättestor och kraftig, vilket passar mig. Att den är lite ovanligare än den långhåriga är ju kul i sig, och en långhårig Collie blir ju mer hund (och därmed lite jobbigare) att borsta än en Sheltie, så att säga.

Finns det några här som har erfarenhet av dessa båda raser, och kan komma med tips, och vad som talar för/emot dem? :) Kanske nå´n kan tipsa om en annan, lämplig ras? Jag är noga med att det inte ska vara en ras med allvarliga fysiska defekter inskrivna i rasstandarden, som platt nos, eller korta ben i förhållande till kroppsstorleken.
#2 - 19 februari 2013 15:39
Har en långhårig collie och det är en mycket trevlig hund på många sätt, men pälsen är ju mer än mycket jobb i vissa perioder... Något man skall tänka på med Collie är att se till att det är bra, skottfasta, föräldrar. Finns väldigt många bra Collie, men också väldigt många som är mycket ängsliga av sig.
#3 - 19 februari 2013 16:53
Det är båda härliga hundar.
är det dock första hunden bör man tänka både en och två gånger på vad man kan erbjuda dem i form av aktivering, fysiskt och mentalt.
Vill du ha en arbetshund? Joggkompis? Agility? Soffkompis? Vakthund? "Vanlig" brukshund? Dressyr? En social hund eller en enmanshund?
Hur bor du? Hus med trädgård? Lägenhet? Ska den med till jobbet? Kommer den att vara ensam en del? Orkar du pyssla nån timme om dagen? (Pälsvård osv)
När allt det där är sorterat brukar valet vara lätt. (Utseendet och storleken är ju inte allt) =}
#4 - 19 februari 2013 17:19
Sheltien är ju en vallhund , och man kan få problem med att den vill valla allt den ser, resp att den blir väldigt olycklig om den inte får valla. Den måste alltså aktiveras med annat om man inte kan låta den valla. Men anlaget för vallning kan variera mycket.
Vill du ha en smart hund som kan aktiveras med allt, så är en border collie ett bra alternativ.

Lagotto romagnolo är en trevlig, frisk hund, liksom spansk eller portugisisk vattenhund. Lättare pälsar än collierna, men alla måste aktiveras för att inte bli otrevliga.

Överhuvudtaget är det väl så att vill man ha en hund som inte har så mycket inbyggda fysiska defekter så är det brukshundar man får titta på och då är det aktivering som gäller.

fundera dock på det emscifer skriver ovan, vad ska du ha den till? Vad kan du ge den?
#5 - 19 februari 2013 18:02
Border collie är en hundras jag bestämt skulle avråda från såvida man inte tänker aktivera den riktigt, riktigt mycket - och sedan lite till på det. Det är en ras som är gjord för att arbeta, inte alls för att vara någons sällskap. Sheltie och Collie kräver också aktivering, men avsevärt mycket mindre.
#6 - 19 februari 2013 18:15
Skaffa en rottis, de har du ju snackat dig varm om;):p...
#7 - 19 februari 2013 19:30
Hundfunderingar...

ansjo skrev:
Skaffa en rottis, de har du ju snackat dig varm om;):p...


Haha! :D
#8 - 19 februari 2013 19:48
hampusr skrev:
Border collie är en hundras jag bestämt skulle avråda från såvida man inte tänker aktivera den riktigt, riktigt mycket - och sedan lite till på det. Det är en ras som är gjord för att arbeta, inte alls för att vara någons sällskap. Sheltie och Collie kräver också aktivering, men avsevärt mycket mindre.



Jobbarkompisens en border collie har D A M P! alltså bigtime! Den är skitanajs när den är lugn :D
#9 - 19 februari 2013 20:31
ansjo skrev:
Skaffa en rottis, de har du ju snackat dig varm om;):p...


Och inte bara jag :p Och jag ogillar när en ras svartmålas på det sättet (anar vilken tråd du syftar på). Men samtidigt som jag anser att de är underbara hundar hos rätt ägare, så inser jag även att den inte är nå´n lämplig nybörjarhund, även om kompisens rottisar gillade mig.

Vad det gäller Sheltie och Collie, så är ju båda vallhundar ursprungligen, men vad jag förstår så är båda numer ofta avlade som sällskapshundar, även om väl Collien väl har avlats som sällskapshund längre än Sheltien?

Jag är ute efter en hund som är rätt laid back, precis som jag, men ingen soffpotatis, eftersom en av anledningarna till att jag vill skaffa hund är att jag vill komma ut och röra på mig mer. Men eftersom jag aldrig har haft hund, och inte har erfarenhet av aktivering av hundar, och så, så är det väl främst en sällskapshund jag vill ha, en kompis att umgås med, gå ut med, och leka med. Jag vill inte ha en hund som får störningar om man inte anmäler sig till 10 olika aktiveringskurser och tävlingar, utan som sagt en hund som tar dagen som den kommer. Naturligtvis ska den få motion, gå nå´n lydnadskurs, och så.

Border Collie är förvisso fina, men om man tycker att Sheltie är en vallhund, och olämplig om man inte tänker aktivera den rätt rejält, så är väl Border Collie ännu värre. Vad jag har förstått, är det verkligen en hund som blir knäpp om den inte får(!) valla, medan Sheltien väl som sagt har avlats för sällskap ett tag. Men det beror kanske på vilken linje man väljer.

Jag gillar inte att man tydligen bara verkar ha hundar med skumma/handikappande utseenden att välja på om man vill ha en sällskapshund.
#10 - 19 februari 2013 20:57
Angående vallhundar så finns där en vallhund som när han inte jobbar hittat på ett eget sätt att aktivera sej.Han delar upp hönsen hemma på gården bruna för sej och vita för sej
#11 - 19 februari 2013 20:59
Berserken skrev:
Angående vallhundar så finns där en vallhund som när han inte jobbar hittat på ett eget sätt att aktivera sej.Han delar upp hönsen hemma på gården bruna för sej och vita för sej


Hehe, och så säger de att hundar är färgblinda...
#12 - 19 februari 2013 21:00
Bullterrier <3

Vi har Jack Russel, mycket motor :)
#13 - 19 februari 2013 21:10
Bullterrier <3



Vi har Jack Russel, mycket motor :)


En som äger en zoobutik här, har en Bull Terrier, och trots att han gillar rasen, och har haft flera, så verkar han anse att man mer eller mindre är knäpp om man skaffar en :p Min erfarenhet av hans Bull Terriers, är att det är en envis ras, som är lite kattlika i beteendet. Lite större och tyngre än en katt bara, så de blir mer svårhanterliga än en katt. Har också fått intrycket att de är på gränsen till dumsnälla. Envisheten visade sig vid ett tillfälle när jag skulle rasta hans förra BT, och det regnade, vilket hon inte gillade. Så hon växte fast mitt i gatan :p Jag, en (då) rätt tanig 14-åring, fick bära muskelklumpen över gatan, för att vi inte båda skulle bli överkörda.

Och de är fuuuuula (för att citera hyenorna i Lejonkungen)...

Har även rastat en lärarinnas Beagle vid ett tillfälle. Han blev då "attackerad" (de gjorde aldrig nå´n skada) av två lösa Dobermanns.

Gillar Berner Sennen, men de känns lite för stora, både för mig att hålla ordning på, och vad det gäller bränslekostnaden... Hur är det med de mindre Sennenraserna? Dyra som skam antar jag, då de väl inte är särskilt vanliga i Sverige.
#14 - 19 februari 2013 21:17
Vi har 2 Berner Sennen hannar och de kräver inte jättemycket aktivering .Men de har rätt olika beteende fast de är samma ras
#15 - 19 februari 2013 21:20
Berserken skrev:
Vi har 2 Berner Sennen hannar och de kräver inte jättemycket aktivering .Men de har rätt olika beteende fast de är samma ras


Och äter som hästar förmodar jag? Går väl åt en stor säck på några veckor för två så´na? När jag gick i skolan, hade en klasskompis två Berner Sennen, och jag minns en gång när jag var hemma hos henne, och den ena la sig med huvudet i mitt knä, när jag satt på golvet. Satt rätt fast, om man säger så...
#16 - 19 februari 2013 21:26
Vi ger dem ca 500gram färskfoder och några dl torrfoder per hund och dag.Fast de är relativt stora så gör de inte av med så mycket energi
#17 - 19 februari 2013 21:36
Hur stor blir matkostnaden, per månad?
#18 - 19 februari 2013 22:50
Staffordshire Bull Terrier....

Gos glada till vansinne samt älskar att pussas.
Absolut ingen vakthund eller aggresiv mot andra hundar.
Älskar att ligga/sitta i knä och bli kliade.
Släpper in alla (inklusive inbrottstjuven) men släpper dock inte ut någon om man inte kliar och myser läääänge.

Tänk på att det är en terrier bara så du inte köper för klena leksaker då dom gillar att strimla sånna i tusen delar.
Rena gummi leksaker är att föredra då dessa håller länge. (4 år med 2 staffar)
#19 - 20 februari 2013 03:27
Annars är ju faktiskt vanliga goldens, labbar och versioner därav både trevliga till utseende och lynne. Vi har en flatcoated retriver och en golden/howavart mix, och de är jämna i humör, glada och pigga som tusan när vi är ute (ungefär 3-4h/dag) lugna när de jobbar natt med mig, lättlärda, lekfulla och de kan mycket väl ta det lugnt och slappa lite mer nån dag om det skulle vara så.
De ser inte direkt....märkliga ut heller (typ googleeye mops).
Det är dessutom svårt att misslyckas med dem om man nu kör valpkurser och lite dressyr, de är ganska bra första hundar.

Mamma har en riesenschnauzer (stavning?) & en airdelterrier (stavning) & de är också trevliga hundar med lite storlek.
#20 - 20 februari 2013 06:28
Hundfunderingar...

Det jag kan tycka vore bra är om du funderade igenom på vilket sätt du vill att hunden ska vara social. Vill du att den älskar alla eller är ganska nöjd med just dig? Ska den fungera bra med barn?

Ett råd jag själv skulle ge är att lita på att hundens ursprungliga gener slår igenom på ett eller annat sätt. Även om du mött världens trevligaste vakthund och en ovanligt stillsam flatcoated så är de ett undantag. En vallhunds gener finns där och kan väckas till liv hos de flesta individer.
Så det där att man avlat om hunden till sällskapshund stämmer nog bara i betydelsen att de uppskattar folk mer än tidigare.

Nästan alla hundar behöver egentligen mera mental träning än vad folk tror. Att de sedan blir soffpotatisar ändå beror på brist på stimulans för många hundar. Vill du ha en stabil välmående hund kommer du att behöva träna på ett eller annat sätt dagligen. Bara vardagslydnaden är ju träning. Träningen är ju den lek du kanske eftersträvar. Vissa träningar är verkligen lek för dig också. Men träningen är ju för att hundens psyke och intellekt ska stimuleras och du får på köpet en lycklig och stabil hund.

Har själv Flatcoated och gillar sociala raser. Men det är jag det. Ser att du får råd om allt mellan himmel och jord. Alla hundar är ju möjliga att älska om det är så att hundens egenskaper passar just dig.

Läser jag listan du fått och tänker på vad du önskat skulle jag själv tycka att Lagotton är bästa valet utifrån vad du själv beskrev att du ville göra.
Sedan apropå päls så är det rejält med jobb med vissa pälsar (allt fastnar i den) jämfört med t.ex. Min egen flatcoated där det mesta släpper.
#21 - 20 februari 2013 11:17
Dock skulle jag avråda från Lagotto av en anledning och det är problemet dom har med vad dom tål i mat väg.
Moster har en som dom testat i stort sett alla varianter av mat inklusive veterinär maten men den tål inget av dom.
Den enda maten dom kan ge som inte kommer upp på en gång är Frolic (inte ens mat).
Dock kan du om du har tur få en Lagotto som kan äta plåt och spik till mat. (ironisk)
#22 - 20 februari 2013 13:55
Terriers känns inte riktigt som min grej, då jag är ganska lugn som person, och terriers verkar vara allt annat än lugna... Och vissa terriers, som t.ex Amstaffen, känns det som att det har gått lite mode i, en del verkar skaffa dem för att de är "coola" och man blir lite orolig över hur seriösa en del uppfödare är. Se´n känns det som att det är lite för mycket hyena/pungdjävul över dem rent fysiskt, väldigt kraftiga, med breda käkar som kan göra stor skada, om man nu skulle ha oturen att bli biten. Och om de liknar vanliga BT i sättet, så är de väl lika envisa, och katterna är envisa nog i sin jakt på kelande, hehe... Tycker inte de verkar vara några mysiga hundar att gosa med direkt, stenhårda, med bara muskler. En klasskompis hade en Airedale, som jag fick uppfattningen var lite skum, inte helt pålitlig.

Träffade en Flatcoat häromdagen, som var fin. Och en kompis hade en när vi var yngre, han var sjövild. Hunden alltså... Vi var ute och gick med honom i ett skogsområde en gång, när det var mörkt, och han for omkring som en skållad råtta. En svart hund i mörkret, som inte är still en sekund, kändes som rena turen att man inte åkte i backen...

Riesenschnauzer nämnde nå´n... Hmm, det är den stora varianten va? Mina kusiner har kusiner som jag inte är släkt med, och när jag var rätt liten hade de en Riesen, och även om jag inte har nå´t direkt minne av att nå´t nå´nsin hände, så har jag fått det berättat för mig att hon var rätt opålitlig. Vad jag förstår skiljer det en hel del i temperament mellan de olika Schnauzerstorlekarna?

Har funderat lite på kungspudel, men gillar inte tanken på att en hund måste klippas med jämna mellanrum, för att inte bli en vandrande tova. Har sett ett fint par några gånger, en kungspudel och en Rottweiler, som går sida vid sida, som limmade till varandra.

Lagotton är jag lite osäker på, den är ju framavlad för ett väldigt specifikt syfte (tryffelspårning), funkar den som vanlig sällskapshund? Har inte riktigt fallit för utseendet heller. Och den är väl rätt ovanlig, och därmed rätt dyr? En på mammas jobb har en så´n, har sett den några gånger, men aldrig hälsat på den.

Angående den sociala biten... Lagom är alltid bäst. Vill kanske inte ha en hund som ska springa fram och hälsa på allt och alla, men samtidigt ska den ju ha såpass mycket social kompetens att den behåller lugnet om nå´n kommer fram till den. Men det beror väl en del på hur mycket man själv socialiserar den som valp.

Var på MyDog häromsistens, och det var intressant. Det "rasbås" jag tillbringade mes tid vid, var nog svensk/finsk lapphund. Riktigt fina hundar, lagom stora, och lagom mycket päls. Hälsade på en Norsk buhund också, mest för att en kompis hade en så´n när vi var yngre. Var där sista dagen, så det var nog lite tommare än tidigare. När jag var på väg ut så var där bara en av "utställningsringarna" som det fortfarande var liv i, och det var några tjejer, med just ett litet gäng Shelties, och jag föll för dem ännu mer. Speciellt hanarna de hade var just så som jag vill ha dem, något större än vad rasstandarden säger. Det var två hanar och tre eller fyra tikar har jag för mig. Satte mig ner på huk, och blev omringad med en gång... "Har du nå´t godis?" hade de sagt i kör, om de kunnat prata. Vissa Shelties kan vad jag förstår vara rätt blyga och ängsliga, men inte dessa. Träffade en annan Sheltie häromsistens, han tittade lite misstänksamt på mig tyckte jag, men ägaren sa att trots att han inte brukar ty sig till killar, så verkade han acceptera mig. Ägaren till ett ställe där jag hade ungdomspraktik förr hade också en Sheltie, en strävsam och lugn dam, som verkade ta det rätt piano...

Vad jag menar med hundar som måste aktiveras mycket, är om de, som t.ex Border Collie, får beteendestörningar om de inte får syssla med det rasen är framavlad för, eller att man måste tävla med dem, och hålla på, eller om de behåller sin psykiska hälsa ändå, med vanlig motion, lek, och en och annan dressyrkurs. Vad jag har förstått är ändå både vanlig Collie, och Sheltie, sådana raser.
#23 - 20 februari 2013 15:14
varför inte en liten hund då har chihuahua orkar med det mesta är ju en liten hund fast fullfart inga problem att fara fram över stock o sten när vi är o plockar svamp fast dom kräver en fast hand dom har ju atittyd som tre rotissar
#24 - 20 februari 2013 15:20
Hmm, nja, rent utseendemässigt är väl Chihuahua ok, skulle vilja ha en hund som ser ut som en långhårig Chihuahua, fast tre gånger så stor :p Vill ha en hund som åtminstone har en teoretisk chans att försvara sig, och som man inte skulle vara livrädd för att råka sätta sig på. Vill ha en hund som är större än en katt.

En kompis som har haft Rottweilers hade även en långhårig Chihuahua med dem ett tag. Såg lite kul ut när han trippade framför dem, och de mötte en annan hund, då skällde han några gånger, och sprang se´n och gömde sig bakom rottisarna :p
#25 - 20 februari 2013 15:36
Animaniac, jag tror redan du har "bestämt" dig för sheltie:D. Det är en liten hund i "stort format", som hänger med på det mesta - både skogspromenade och fjällvandring. Man kan faktiskt göra det mesta med dom.


Jag känner en del, som är väldigt trevliga. Sen finns det förstås som det gör inom alla raser, både bra och mindre bra hundar - det gäller att kolla in stamtavlor och framförallt seriösa uppfödare.
Den viktigaste jobbet får man göra själv, så den blir en trygg, trevlig och väluppfostrad individ,.

Dom är nog inte lika sociala som flatten (en av mina raser), men tillräckligt sociala:).

//Inger
#26 - 20 februari 2013 15:46
gullefjun skrev:
Animaniac, jag tror redan du har "bestämt" dig för sheltie:D. Det är en liten hund i "stort format", som hänger med på det mesta - både skogspromenade och fjällvandring. Man kan faktiskt göra det mesta med dom.





Jag känner en del, som är väldigt trevliga. Sen finns det förstås som det gör inom alla raser, både bra och mindre bra hundar - det gäller att kolla in stamtavlor och framförallt seriösa uppfödare.

Den viktigaste jobbet får man göra själv, så den blir en trygg, trevlig och väluppfostrad individ,.



Dom är nog inte lika sociala som flatten (en av mina raser), men tillräckligt sociala:).



//Inger


Ja, det kändes lite som ett tecken ;) Jag var ju redan innan jag var där, lite inne på Sheltie, och de enda som var kvar där i utställningsringarna när jag var på väg ut, var just Shelties.

Men som sagt, vad jag förstår så är Sheltien en väldigt mångsidig hund, den är med på det mesta, men blir heller inte inte knäpp i skallen om den inte får vara igång hela tiden, som t.ex en Border Collie?

Kan väl inte påstå att jag är världens mest sociala person, även om jag inte har social fobi heller... Och även där känns ju Sheltien som en själsfrände, en hund som inte ska fram och hälsa på allt och alla (kan ju faktiskt vara farligt, om den vill hälsa på fel hund eller människa), men den springer inte och gömmer sig, eller blir aggressiv, heller.

Det är i alla fall den uppfattningen jag fått av Sheltien, hade den verkat vara lika krävande som en Border Collie, t.ex, så hade jag inte övervägt den.
#27 - 20 februari 2013 18:55
Vad glad jag blir av att läsa om hur du liksom ringar in din ras. Mycket glädje väntar dig framöver om du gör slag i saken.
#28 - 20 februari 2013 19:01
Animaniac skrev:
Hur stor blir matkostnaden, per månad?
Ca 8-900kr i månaden
#29 - 20 februari 2013 20:23
Jag har haft lite olika raser (eller vi eftesom det var på den tiden man var sambo), genomgående "stora" raser men med lite olika egenskaper.

Flatcoatedretriver, 2st en hane och en tik. Kanon hundar som man kan använda till allt men kan blir lite flamsiga om man inte tar sig tiden att aktivera dom.

Great japanese dog, hade honom tyvärr bara i 6 veckor. Kanon trevlig hund som tyvärr väldigt ofta har höftproblem (vår hade E höfter och kunder inte gå normalt när han var 12v gammal och fick tyvärr tas bort). Hittar man en med bra höfter så är det en kanontrevig familjehund men ignorerar främlingar så länge dom inte är hotfulla...

Stor pudel (kungs pudel), vit hane. Vi hade honom som utställningshund, ska man ha det så är det bortåt 1 timme pälsvård om dagen plus 2-4 timmar vid 3-4ggr per månad. Men ska man inte ha dom för utställning så räcker det ju att köra över dom med trimmern någon gång i månaden. Kanontrevliga hundar som kan vara lite för intelligenta för sitt eget bästa, man kan göra precis allt med dom men dom funkar faktiskt att ta det lite lugnt med också om man har en sån dag.

Briard. Hane, Brukshund med mycket päls om man ska ha dom i utställningsskick. Jätte trevlig familjehund som går att aktivera till 1000, ganska behändig storlek men kräver nästan att man hittar på något varje dag även om man kanske inte gör någon jätte grej. Rejäla och robusta, lite samma mentalitet som GJD kan ignorera främlingar totalt men kan även vara lite artiga och hälsa lite smått disträ.

Hudar är kul och när det passar bättre i livet kommer jag ha hund igen!
#30 - 20 februari 2013 23:01
Kanon att se att du tänker över vad du vill ha och inte bara köper något för att hunden är snygg...
Jag hoppas att du endast tittar mot seriösa uppfödare och väljer bort dom andra.
Man kanske får betala lite extra för hunden men det lönar sej i långa längden.
Seriösa uppfödare har ett helt annat sätt att bete sej mot köpare vad gäller försäkringar och liknande.
Dessutom så kan du säkerligen få nummer till andra som tagit hund av dom för att kolla hur dom är efter några år.
#31 - 21 februari 2013 16:01
Bluewing skrev:
Vad glad jag blir av att läsa om hur du liksom ringar in din ras. Mycket glädje väntar dig framöver om du gör slag i saken.


:)

Berserken skrev:
Ca 8-900kr i månaden


För båda då, antar jag? Borde väl bli ca hälften, om man har en.

ecco skrev:
Kanon att se att du tänker över vad du vill ha och inte bara köper något för att hunden är snygg...

Jag hoppas att du endast tittar mot seriösa uppfödare och väljer bort dom andra.

Man kanske får betala lite extra för hunden men det lönar sej i långa längden.

Seriösa uppfödare har ett helt annat sätt att bete sej mot köpare vad gäller försäkringar och liknande.

Dessutom så kan du säkerligen få nummer till andra som tagit hund av dom för att kolla hur dom är efter några år.


Ja, jag tycker det är viktigt att fråga, och tänka efter, för både min och hundens skull, eftersom jag ju aldrig haft hund förr, och jag vill att det ska bli rätt från början. Är inte så förtjust i raser som en del skaffar för att de är "häftiga" :p Jag är inte särskilt "häftig" själv, och det finns nog en del uppfödare av så´na raser som är oseriösa, även om det finns seriösa också. Jo, jag har tänkt på det där med seriösa och oseriösa uppfödare, men jag har ju ingen erfarenhet, så har kanske lite svårt att veta vad jag ska kolla efter. Men är man människokännare någotsånär, så borde det väl gå, eftersom oseriösa uppfödare nog beter sig rätt oseriöst rent allmänt.

Vill som sagt ha en lite större Sheltie än vad rasstandarden föreskriver, eftersom jag tycker att en del av dem ser lite väl små och ömtåliga ut. En storvuxen Sheltie är rätt lagom i storlek för mig känns det som, inte för stor, och inte för liten. Se´n kan jag tänka mig att en så´n, som i storlek liksom "faller utanför" rasstandarden lite, kanske blir något billigare, och det är ju en bonus i så fall, hehe... Men när kan man se på dem om de kommer att bli små eller storvuxna som vuxna? Fick ett kort av de där tjejerna på mässan, de hade ju några med sig som var "för stora" så det kanske blir fler så´na valpar hos dem. Deras hundar verkade även vara sociala och trevliga.
#32 - 21 februari 2013 16:43
När en valp levereras vid åtta veckors ålder, kan du inte se om den blir stor/liten som vuxen. En valp/unghund har flera tillväxtperioder innan den vuxit klart. En valp, som är minst i kullen när den föds, kan bli lika "stor" som sina kullsyskon när den har intagit vuxen ålder.
Dessutom är det nog inte så vanligt, att en valp blir "för stor" - eftersom, i alla fall dom seriösa uppfödarna är noga med att använda rastypiska hunda i sin avel.

Du får välja en hane Animaniac - det brukar skilja 2-3cm mellan hane och tik:).

//Inger
#33 - 21 februari 2013 17:07
Jo, det är ju klart, hanarna blir ju större... Men tikarna jag såg på mässan var ändå betydligt större än den minsta Sheltie jag sett. Tror åtminstone att det var en Sheltie, såg den som hastigast när den gick över ett övergångsställe framför bilen. Den var verkligen liten, nästan i klass med en dvärgspets, ändå såg den ut att vara vuxen. Den strävsamma damen som fanns på min ungdomspraktik var också av en lite större sort har jag för mig. Tyckte att de hundarna jag såg på mässan skiljde sig en del från andra jag har sett, genom att de verkade ha synligare svansar, de kanske inte hade så mycket päls på bakbenen som dolde svansen, som en del andra Shelties, och de verkade hålla svansarna lite högre, och jag föredrar det utseendet, om man nu ska vara petig med så´nt.
#34 - 21 februari 2013 18:42
Hundfunderingar...

Klart du ska vara petig med sånt :) Man ska inte förakta att man fördrar ett visst typ av utseende på ens ras. Sedan så fick vi höra när vi skaffade vår första hund att det inte är så stor skillnad på hane och tik. Själv föredrog jag hanar. När jag nu haft min första tik så skulle jag egentligen rekommendera motsatsen till mitt första val,att välja en tik som första hund. Tycker i praktiken skillnaden hane tik är ganska stor. Tycker en tik är lättare och nå fram till och det känns som om en tik har ett större fokus på samarbetet hund-människa.
#35 - 21 februari 2013 18:56
Bluewing skrev:
Klart du ska vara petig med sånt :) Man ska inte förakta att man fördrar ett visst typ av utseende på ens ras. Sedan så fick vi höra när vi skaffade vår första hund att det inte är så stor skillnad på hane och tik. Själv föredrog jag hanar. När jag nu haft min första tik så skulle jag egentligen rekommendera motsatsen till mitt första val,att välja en tik som första hund. Tycker i praktiken skillnaden hane tik är ganska stor. Tycker en tik är lättare och nå fram till och det känns som om en tik har ett större fokus på samarbetet hund-människa.


Hehe, ja, men det är ju lite svårt att veta hur de kommer att se ut som vuxna, om inte alla hundarna hos den uppfödaren har det utseendet. Men kanske är lite skillnad, det är kanske Shelties som avlas mest som tävlingshundar som har det där lite mer atletiska utseendet, eller vad man ska säga, med lite mer sväng i svansen och så, medan det är de som avlas som sällskap som har lite mer hängande svans som döljs av benpälsen? Eller är det bara individuella skillnader?

Hmm, vill gärna ha en Black & Tan, eller trefärgad... Den förstnämnda är nog rätt ovanlig, har aldrig sett nå´n, annat än på bild. Har sett en bild på en (i en kattidning faktiskt) som såg ut att vara röd och vit. Ska tydligen finnas svartvita också, förutom den vanliga "Colliefärgen" och Blue Merle.
#36 - 21 februari 2013 19:12
Det där med atletiskt utseende får du nog fixa själv i form av motion:). Du skulle bara se musklerna på våran "virvelvind", en jaktgolden - efter all skidåkning tillsammans med husse så har hon byggt upp en väldig muskelmassa. Som jag skrev förrut, den lite jobbigare biten får man fixa själv;) - man får liksom ingenting gratis. Såklart det här med motion, gäller vuxna hundar.

//Inger
#37 - 21 februari 2013 19:20
Ok :) Funderade på det lite olika sättet de verkar hålla svansarna på, ungefär som om det finns två olika Sheltietyper, vad gäller kroppstyp, eller kanske bara är individuellt. Se´n så blir de ju såklart starkare, och mer atletiska ju mer man tränar med dem. Skulle också behöva bli lite mer tränad och atletisk :p Lite därför jag vill skaffa hund, och då gärna inte en slö soffsak, utan en hund som gillar att röra på sig, men ändå inte måste aktiveras hela tiden med en massa tävlingar och dylikt.
#38 - 21 februari 2013 19:55
Det där med svansföringen, kan bero på många olika orsaker. T.e.x. om din hund möter en annan hund och svansföringen är låg - så kan den visa, att den är underdånig den mötande hunden. Är svansen "typ" rakt ut, så känner den sig ganska så okey. Pekar svansen rätt upp, så kan den "visa", att "jag gillar inte dig" alt. den är väldigt osäker. Så det gäller, att läsa sin hund.

Åh, jag skulle kunna skriva hur mycket som helst, när jag kommer in på hundprat/uppfostran.
En annan sak, stirra dig inte blind på hur "din" ras går i utställningringen. Ok, det är hur kul som helst om valpens föräldrar är utställnings champinjoner - fast det är faktiskt inte hela sanningen...tyvärr.

Jag har sett många raser stå darrande framför utställningsdomare - dom har varit supersnygga, men den darrande hunden har inte någon som helst bra mentalitet - men cert får den ändå p.g.a. sitt snygga utseende. Det jag vill säga, är att utställningsresultat har förstört många raser enligt mig då - eftersom domarna oftast kollar på utseende och glömmer det här med den viktiga mentaliteten.
Så vad ska man med en snygg hund till, om den inte har nåt i skallen;).

//Inger
#39 - 21 februari 2013 20:11
gullefjun skrev:
Det där med svansföringen, kan bero på många olika orsaker. T.e.x. om din hund möter en annan hund och svansföringen är låg - så kan den visa, att den är underdånig den mötande hunden. Är svansen "typ" rakt ut, så känner den sig ganska så okey. Pekar svansen rätt upp, så kan den "visa", att "jag gillar inte dig" alt. den är väldigt osäker. Så det gäller, att läsa sin hund.



Åh, jag skulle kunna skriva hur mycket som helst, när jag kommer in på hundprat/uppfostran.

En annan sak, stirra dig inte blind på hur "din" ras går i utställningringen. Ok, det är hur kul som helst om valpens föräldrar är utställnings champinjoner - fast det är faktiskt inte hela sanningen...tyvärr.



Jag har sett många raser stå darrande framför utställningsdomare - dom har varit supersnygga, men den darrande hunden har inte någon som helst bra mentalitet - men cert får den ändå p.g.a. sitt snygga utseende. Det jag vill säga, är att utställningsresultat har förstört många raser enligt mig då - eftersom domarna oftast kollar på utseende och glömmer det här med den viktiga mentaliteten.

Så vad ska man med en snygg hund till, om den inte har nåt i skallen;).



//Inger


Men vissa raser har ju väldigt speciell svansföring, som de inte verkar kunna göra mycket åt, som många spetsar t.ex, och man ser ju t.ex aldrig en Schnauzer som håller svansen lågt. De här Sheltiesarna på mässan hade rätt böjda svansar, som de höll rätt högt upp, om jag minns rätt, medan många man ser ute håller svansen rakt ner, gömd bland bakbenspälsen.

Nej, är inte mycket för utställningsbranschen, den verkar ganska ytlig och utseendefixerad, och att de går mer på utseendet än på hundarnas mentalitet förvånar mig faktiskt inte...

Jaja, det blir nog bra, hur "min" Sheltie nu än kommer att se ut :)
#40 - 28 februari 2013 15:36
Är även nyfiken på Finsk lapphund, kan en sådan funka? Pratade en del med de som stod i "lapphundsbåset" på MyDog. Såg en hund häromdagen, som jag tror var en så´n, och den såg ut som min drömhund. Knähöjd, kanske lite mer, cremefärgad (färgen är väl av mindre vikt), lite långhårig, med en yvig svans, som den höll i en svag båge uppåt.
#41 - 29 mars 2013 11:24
Min dotter hade en Finsk Lapphund. Själv har jag en Långhårig Collie och ska jag jämföra de två så har Lapphunden en högre energinivå och kräver lite mer av sin ägare när det kommer till uppfostran. Men det är definitivt en mycket trevlig hundras! :)
#42 - 29 mars 2013 21:58
Ok :) Men de behöver inte bo uppe i fjällen typ? Mest lutar det nog åt en Sheltie i alla fall, blir mer och mer kär i dem ju fler jag ser, särskilt de som är lite större.
#43 - 30 mars 2013 15:25
Sv: Hundfunderingar...

Sheltie är en mycket trevlig ras, har själv 2st hanar en bluemerle och en trefärgad. Det är två helt olika individer både till sättet och och i kroppen. Den ena ligger på större sidan och är väldigt "atletiskt" byggd och den andra inom ramen för rasstandarden men lite mer matglad och knubbig :)

Såg att du gärna ville ha en på större sidan och de flesta uppfödarna ser redan innan 8v om valpen kanske blir på den lite större eller på den mindre sidan. Men självklart inget som är helt 100% men de har oftast väldig koll på vikter och mankhöjder under uppväxten. En "normalstor" hane bör ligga på ca. 20cm och ungefär 2kg vid 8v :)














Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#44 - 30 mars 2013 15:35
Mycket fina :) Jag skulle gärna vilja ha en trefärgad, eller black & tan. Vad kostar de i mat, per månad, ungefär?

Jag tycker ju förstås att det är de större, mer atletiskt byggda som borde vara "inom ramen" för rasstandarden :p
#45 - 30 mars 2013 15:43
Sv: Hundfunderingar...

Animaniac skrev:
Mycket fina :) Jag skulle gärna vilja ha en trefärgad, eller black & tan. Vad kostar de i mat, per månad, ungefär?



Jag tycker ju förstås att det är de större, mer atletiskt byggda som borde vara "inom ramen" för rasstandarden :p


Black & tan existerar inte inom rasen idag, är bara trefärgad, bluemerle (& biblue, blue merle utan tantecken), sobel & svart/vit :)

Oj, vad de kostar i mat har jag inte tänkt på riktigt men har man bara en så räcker det nog med 500kr/mån, självklart beroende på vad man väljer för foder för där skiljer sig ju priserna ganska bra och även mängden de kräver. Min ena (trf) äter 1 & 1/2dl torrfoder om dagen då han lätt blir för fet annars istället får han lite rivna morötter också för lite extra bukfylla :)
Den andra äter väldigt dåligt och är extremt kräsen! Men han brukar få 3-4dl om dagen då han är den mer atletiska typen och inte blir tjock :)

Sheltien ska ju dock om man läser om rasen vara matglad och ha lätt för att bli överviktigt. Men det finns undantag där, ett av undantagen äger jag :)

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#46 - 30 mars 2013 15:52
keen-eyed skrev:
Black & tan existerar inte inom rasen idag, är bara trefärgad, bluemerle, sobel & svart/vit :)



Oj, vad de kostar i mat har jag inte tänkt på riktigt men har man bara en så räcker det nog med 500kr/mån, självklart beroende på vad man väljer för foder för där skiljer sig ju priserna ganska bra och även mängden de kräver. Min ena (trf) äter 1 & 1/2dl torrfoder om dagen då han lätt blir för fet annars istället får han lite rivna morötter också för lite extra bukfylla :)

Den andra äter väldigt dåligt och är extremt kräsen! Men han brukar få 3-4dl om dagen då han är den mer atletiska typen och inte blir tjock :)



Sheltien ska ju dock om man läser om rasen vara matglad och ha lätt för att bli överviktigt. Men det finns undantag där, ett av undantagen äger jag :)



Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2


Ok, har sett en bild på en black & tan. Och har även sett en bild (i en kattidning faktiskt) på en som såg ut att vara röd och vit. Kan ju ha varit en sobel, och att bilden var lite skum, men tyckte den såg röd/vit ut.

De jag träffade på MyDog var lite på den stora sidan, och verkade vara lite mer atletiska. Är det vanligare att en viss färgvariant är atletisk, t.ex? Att merlevarianten kanske är avlad lite mer åt det atletiska hållet? Vet du hur det är med blue merle på Sheltie, har/hade de samma problem som blue merle Collie hade ett tag? Skiljer det nå´t i pris mellan färgvarianterna?
#47 - 30 mars 2013 16:08
Sv: Hundfunderingar...

Animaniac skrev:
Ok, har sett en bild på en black & tan. Och har även sett en bild (i en kattidning faktiskt) på en som såg ut att vara röd och vit. Kan ju ha varit en sobel, och att bilden var lite skum, men tyckte den såg röd/vit ut.



De jag träffade på MyDog var lite på den stora sidan, och verkade vara lite mer atletiska. Är det vanligare att en viss färgvariant är atletisk, t.ex? Att merlevarianten kanske är avlad lite mer åt det atletiska hållet? Vet du hur det är med blue merle på Sheltie, har/hade de samma problem som blue merle Collie hade ett tag? Skiljer det nå´t i pris mellan färgvarianterna?



I USA kan det kanske förekomma men inte här i sverige, i USA har de inte samma regler för aveln så de har lite udda färger där bla. Helvita.

Näe tror inte det är vanligare att en viss färg är mer atletisk det är linjerna man får gå efter där.. En del uppfödare riktar ju in sig mer på agility t.ex.

Priserna skiljer sig inget mellan färgerna möjligtvis om någon är övertecknad med vitt. Anars ligger priserna på 12-13000kr idag vanligtvis.

Vad är det för problem du syftar på då?

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#48 - 30 mars 2013 16:21
keen-eyed skrev:
I USA kan det kanske förekomma men inte här i sverige, i USA har de inte samma regler för aveln så de har lite udda färger där bla. Helvita.



Näe tror inte det är vanligare att en viss färg är mer atletisk det är linjerna man får gå efter där.. En del uppfödare riktar ju in sig mer på agility t.ex.



Priserna skiljer sig inget mellan färgerna möjligtvis om någon är övertecknad med vitt. Anars ligger priserna på 12-13000kr idag vanligtvis.



Vad är det för problem du syftar på då?



Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2


Ok, bilden på den rödvita var i en svensk kattidning. Black & tanhunden har jag för mig att jag såg på wikipedia, där de även visade en bild på en som det stod inte var rasenlig, och den var nästan helt vit, med lite färg i ansiktet.

Vet inte exakt vad det var för problem, men tror det var nå´t med temperamentet, att de var väldigt nervösa eller nå´t. En kompis syrra köpte en blue merle Collie för ett antal år se´n, som hon fick lämna tillbaka, för den var konstig. En del Sheltielinjer är ju tydligen lite nervösa vad jag förstår, och de avlade väl ganska hårt för att få fram blue merle, kan jag tänka mig, och brydde sig då kanske inte så mycket om vad avelshundarna hade för temperament, utan de kanske bara gick på färgen. Bland annat på grund av så´na saker är jag inte så vansinnigt förtjust i rasstandarder, det känns som om det lätt blir utseendefixerat, och det ska vara sunda och trevliga hundar känns som lägre prioritering. Men när blue merle kom på Sheltie (jag gissar att de korsade in blue merle Collie) så kanske de hade fått bukt med problemet.
#49 - 30 mars 2013 16:32
Sv: Hundfunderingar...

Animaniac skrev:
Ok, bilden på den rödvita var i en svensk kattidning. Black & tanhunden har jag för mig att jag såg på wikipedia, där de även visade en bild på en som det stod inte var rasenlig, och den var nästan helt vit, med lite färg i ansiktet.



Vet inte exakt vad det var för problem, men tror det var nå´t med temperamentet, att de var väldigt nervösa eller nå´t. En kompis syrra köpte en blue merle Collie för ett antal år se´n, som hon fick lämna tillbaka, för den var konstig. En del Sheltielinjer är ju tydligen lite nervösa vad jag förstår, och de avlade väl ganska hårt för att få fram blue merle, kan jag tänka mig, och brydde sig då kanske inte så mycket om vad avelshundarna hade för temperament, utan de kanske bara gick på färgen. Bland annat på grund av så´na saker är jag inte så vansinnigt förtjust i rasstandarder, det känns som om det lätt blir utseendefixerat, och det ska vara sunda och trevliga hundar känns som lägre prioritering. Men när blue merle kom på Sheltie (jag gissar att de korsade in blue merle Collie) så kanske de hade fått bukt med problemet.


Rödvit? Finns som sagt bara de färgerna jag nämnde. Måste varit något annat på bilden isåfall. Rödvit låter i mina öron som en sobel med vita tecken? Finns ett antal olika sobelfärger. Black & tan ska inte finnas, isåfall en väldigt gammal bild då de existerade förr men inte idag.

Nej, såna problem har inte alla bluemerle! Man ska inte dra någon av färgerna över en kam, allt beror på linjerna. De är väldigt indivuduella överlag. Har träffat ganska många från olika linjer och har bra kontakt med många av sheltieuppfödarna :)

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#50 - 30 mars 2013 16:35
keen-eyed, vilka fina bilder på vackra hundar:).

//Inger
#51 - 30 mars 2013 16:47
Sobel har väl lite svart i håren också, eller är det en synvilla? Den här såg ut att vara rent ljust röd, men som sagt, kan minnas fel.

Ok, ja, det vore ju kul om det fanns nå´n bra uppfödare här i närheten :)
#52 - 30 mars 2013 16:57
Sv: Hundfunderingar...

Animaniac skrev:
Sobel har väl lite svart i håren också, eller är det en synvilla? Den här såg ut att vara rent ljust röd, men som sagt, kan minnas fel.



Ok, ja, det vore ju kul om det fanns nå´n bra uppfödare här i närheten :)


Inte alla sobla, det finns ett antal olika sobelfärger det du sett är väl skuggad sobel då kanske de kan vara nästintill svarta på ryggen. Sen finns det rödsobel, vetesobel, guldsobel mm. :) Alla har då olika färgnyanser :)

Var är det du bor nånstans?

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#53 - 30 mars 2013 17:16
Ok, var kanske en rödsobel, som för lekman kanske ser ut som röd/vit, jag såg på bilden.

Utanför Göteborg :)
#54 - 8 april 2013 16:09
Samojeder är ju inte så dumma heller. En sådan har jag alltid önskat mig. Men i min familj har vi haft Bull Mastiff, Rottweiler och White soft coated wheaten terrier, alla tre mkt trevliga raser. Det handlar väl mkt om hur mkt tid man har samt är det ju bättre än bäst om man har tid att gå så många kurser som möjligt. Då kan man nog klara de flesta hundarna!
#55 - 10 april 2013 19:07
Jo, samojeder är fina, men vill inte de ha lite kallare klimat? Och så hårar de väl en del, och måste kammas och borstas ofta?

En kompis haft Rottweilers, och de har gillat mig, och varit väldigt keliga. Men det är nog hundar som kräver erfarna, bestämda ägare.
#56 - 10 april 2013 19:36
Sv: Hundfunderingar...

Samojeder behöver inte kallare klimat direkt :) Min kompis hade en när vi var yngre. Hurvida pälsskötseln är på dem vågar jag dock inte säga nått om men en sheltie kräver iaf borstning 1gång/v och speciellt runt öronen då det lätt blir tovigt där annars. Fäller gör de med en del, men det blir liggande i högar lite här och var.

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#57 - 10 april 2013 19:44
Vad jag har förstått, så kan det räcka att borsta en Sheltie nå´n gång i månaden, om man inte bryr sig om att pälsen ska vara i utställningsskick?
#58 - 10 april 2013 19:49
Animaniac skrev:
Vad jag har förstått, så kan det räcka att borsta en Sheltie nå´n gång i månaden, om man inte bryr sig om att pälsen ska vara i utställningsskick?


Beror mycket på väder och vind. Är det blött och skitigt ute så behövs mer pälsvård. På sommaren kommer det ofta kardborrar och liknande i pälsen. Men på ryggen behöver man inte kamma så mycket. Det är sidohåret, manen och runt öronen man får kamma mest.
#59 - 11 april 2013 07:01
HWH skrev:
Beror mycket på väder och vind. Är det blött och skitigt ute så behövs mer pälsvård. På sommaren kommer det ofta kardborrar och liknande i pälsen. Men på ryggen behöver man inte kamma så mycket. Det är sidohåret, manen och runt öronen man får kamma mest.


Svansen kan behöva en del genomborstningar också, kan jag tänka mig?
#60 - 11 april 2013 07:06
Animaniac skrev:
Svansen kan behöva en del genomborstningar också, kan jag tänka mig?


Ja, men jag har aldrig upplevt det som ett problemområde varken på sheltie eller kavaljerer. Men det beror ju mycket på hunden. Går man promenad runt kvarteret inne i stan med en liten sväng i parken eller springer de fritt i högt gräs med en massa junk.
#61 - 11 april 2013 07:12
Tja, här i närheten finns en delvis upplyst slinga, som ligger i ett litet skogsområde, perfekt att rasta hundar på. Får bara hoppas att h*n inte gör för många utflykter in bland träden :p I bästa fall behövs kanske bara lite tassavtorkning innan man går in.
#62 - 11 april 2013 07:16
Animaniac skrev:
Tja, här i närheten finns en delvis upplyst slinga, som ligger i ett litet skogsområde, perfekt att rasta hundar på. Får bara hoppas att h*n inte gör för många utflykter in bland träden :p I bästa fall behövs kanske bara lite tassavtorkning innan man går in.


Ja det behövs alltid. Och om det regnar, torkning av hela hunden.

det jag ser som fördelen med att ofta borsta hunden är att den blir van med en behandling som inte alla gånger är frivillig, det kan underlätta vid veterinärbesök.
#63 - 11 april 2013 07:29
Ja, kan tänka mig att det är bra att vänja dem vid det se´n de är små, att man tar ett tag med borsten då och då, vare sig det behövs eller inte.
#64 - 11 april 2013 11:00
Sv: Hundfunderingar...

Den här årstiden när snön smälter och det börjar bli lite lerigt och skitigt är inte så rolig med en sheltie, en liten avtorkning räcker ofta inte.. Snarare in i duschen och skölja av tassar & mage om man inte vill ha en svarta tassavtryck på golvet & en grusgrop inomhus förståss :)

Nog bör man borsta mer än en gång i månaden iaf. om man inte vill att hunden ska se ovårdad ut vilket iaf inte jag vill att mina ska göra. Öron och ben är viktigast för där bildas det lätt tovor.. på vissa lättare än andra! Min 1,5åring får tovor väldigt lätt och även hans päls på ryggen ser väldigt tråkig ut om man inte borstar där tillräckligt ofta. Man ska nog inte räkna med att räcker med en borstning i månaden iaf. Jag har absolut inga utställningshundar heller kan jag tillägga..

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#65 - 11 april 2013 15:38
Såg faktiskt en bild på en hund häromsistens, som såg ut som en korthårig Sheltie... Undrar vad det kan ha varit :confused:
#66 - 11 april 2013 20:49
Sv: Hundfunderingar...

Svårt att säga, blandras eller nån som rakat sin sheltie. Finns de som gör det pga. Hudproblem osv.

Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk 2
#67 - 11 april 2013 21:32
Ja, korsning är väl rätt troligt. Shelties är otroligt fina hur som helst :)
#68 - 13 april 2013 17:54
Skaffa en Kuvasz en helt underbar ras, lite och jobba med dock om du tar en hane ;) De blir inte sjuka lätt ( inte sönderavlade ) Min fyller 12 år i Maj
#69 - 15 april 2013 17:27
BlairBitch skrev:
Skaffa en Kuvasz en helt underbar ras, lite och jobba med dock om du tar en hane ;) De blir inte sjuka lätt ( inte sönderavlade ) Min fyller 12 år i Maj


Fin, men lite stor, och läste att den kräver en erfaren ägare. Vilken hund det nu blir, kommer att bli min första :) Kompisens rottisar gillade mig, men även Rottweilern är en ras som bör ha en erfaren ägare. Så nå´t lite mindre, och mindre krävande, får det nog bli.
#70 - 22 april 2013 21:51
Varför inte en Japansk spets eller en Schipperke? :) Funderar själv på vilken hundras jag ska skaffa om cirka sisådär tre år :). Raserna är ganska lika tycker jag nog, båda är väldigt friska och sunt byggda, kräver inte alltför mycket motion men klarar däremot mycket. Schipperken har mer lättskött päls, fäller mindre och har mer skärpa medan den Japanska spetsen är lite mildare i temperamentet. Mittelspitz verkar också vara en bra ras och den ljusa varianten är så himla fin: https://www.google.se/search?q=mittelspitz&aq=f&um=1&ie=UTF-8&hl=sv&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=HKx1UbuJI8vZsgbI14GIDg&biw=1163&bih=588&sei=Iax1UZWuHcbitQbEqoHQBA#imgrc=GeiiAvUgJhFp2M%3A%3BS7_soNNluZbM7M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.kutya-tar.hu%252Fkutyak1%252Fnemet-kozep-spitz%252Fnemet-kozep-spitz-03.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.kutya-tar.hu%252Ffajtak%252Fnemet-kozep-spitz%3B417%3B296

Schipperke
http://www.faksimil-schipperke.se/hemsida.asp?meny=Schipperke

Japansk spets
http://gunwayslexluthor.cybersite.nu/rasinfo.html
#71 - 23 april 2013 12:28
eller kromfohrländer:)
#72 - 23 april 2013 13:47
water drop skrev:
eller kromfohrländer:)


Den var fin :)

En del är emot att kalla de där nya "designerhundarna" (t.ex labradoodle) för raser, men det var tydligen så kromfohrländern kom till för längese´n, även om parningen inte var medveten, vad jag förstår.

Hmm, på svenska wikipedia står att den är strävhårig... Och på engelska wikipedia står att den finns som kort, lång, och strävhårig. Den svenska artikeln känns lite bristfällig :p
#73 - 23 april 2013 19:10
Animaniac skrev:
Den var fin :)



En del är emot att kalla de där nya "designerhundarna" (t.ex labradoodle) för raser, men det var tydligen så kromfohrländern kom till för längese´n, även om parningen inte var medveten, vad jag förstår.



Hmm, på svenska wikipedia står att den är strävhårig... Och på engelska wikipedia står att den finns som kort, lång, och strävhårig. Den svenska artikeln känns lite bristfällig :p


Menar du att Kromfohrländern är en designerhund?
http://www.sunradio.info/designer-hund-vad-ar-en-designer-hund.html
http://www.kromfohrlanderklubben.se/Historia.html

Jo det blir lite förvirrande när det står olika överallt. På Svenska Kromfohrländerklubben står det i alla fall att den antingen kan vara strävhårig eller släthårig och längden på pälsen kan nog variera lite från kort till lite längre.

Sträv päls
Tät med sträv struktur och skägg. Pälsen på manken och ryggen skall inte vara längre än 7 cm. Den ska vara ca 3 cm på sidorna. Pälsen på ryggen, fram- och bakstället är strävare än den på kroppssidorna. Pälsen i ansiktet och på käkarna skall vara längre. Pälsen på öronen skall överensstämma med pälsen på kroppen. Kort och mjuk underull skall finnas.

Slät päls
Tät med mjuk struktur utan skägg. Pälsen på manken och ryggen skall inte vara längre än 7 cm. Den skall vara ca 3 cm på sidorna. Pälsen skall ligga tätt an mot kroppen. Den skall vara längre på öronen, strupen och bröstet. Svansen skall ha tydlig fana. Bansidan på benen skall ha tydliga fransar och baksidan på låren skall ha byxor. På huvudet skall pälsen vara kort. Kort och mjuk underull skall finnas.

Dock finns det bara en släthårig i Sverige vad jag vet:
http://www.dreamwishes.net/empty_11.html

men i tyskland finns det många släthåriga:) och överst på webbsidan ser man tydligt skillnaden mellan slät- och strävhårig:
http://www.kromfohrlaender.de/

Två uppfödare som ligger nära Göteborg är:
http://kennelrednal.zoomin.se/ ca 1 mil från Mölndal
http://www.dreamwishes.net/empty_8.html ca 5 mil från Mölndal

Jag hittade ett gammalt dokument(2 sidor) där jag har sammanställt den fakta jag hittat om rasen, synd att det inte går att skicka docx-filer här:/
#74 - 23 april 2013 19:15
Nej, den är ju ingen designerhund, eftersom det inte var medvetet, vad jag förstår. Men det finns ju de som inte tycker designerhundarna är raser, men kunde Kromfohrländern bli en egen ras, så kanske t.ex Labradoodle kan bli det också om ett tag :) Det är nog många raser som uppkommer genom korsningar. Se´n kan man ju tycka att designerhundarna är lite onödiga, det finns ju tillräckligt med raser redan. Tycker det borde läggas mer krut på att göra de raser som finns sundare, med sundare rasstandarder.

Har för mig att det stod att den även kan vara långhårig, i den engelska wikipediaartikeln. Kul att det finns uppfödare nära Mölndal. Såg en Sheltie idag :)
#75 - 23 april 2013 19:49
Animaniac skrev:
Tycker det borde läggas mer krut på att göra de raser som finns sundare, med sundare rasstandarder.



Har för mig att det stod att den även kan vara långhårig, i den engelska wikipediaartikeln. Kul att det finns uppfödare nära Mölndal. Såg en Sheltie idag :)


Håller med till 100%. Vad roligt:) Om du inte redan sett denna så rekommenderar jag den:
" target="_blank">
#76 - 24 april 2013 10:34
Har nog sett det inslaget på Animal Planet :) Beställde några böcker om Shetland Sheepdog igår.
#77 - 24 april 2013 11:40
det verkar som att det blir en sheltie:p
#78 - 24 april 2013 15:29
water drop skrev:
det verkar som att det blir en sheltie:p


Hehe, ja... Risken finns [:-159]
#79 - 13 maj 2013 17:17
Såg en liten sak idag, som jag var tvungen att fråga vad det var, då den såg ut som en mycket liten finsk lapphund... Ägaren sa att det var en korsning mellan en Chihuahua och en spets. Hon nämnde dock inte vilken spets, men jag misstänker starkt finsk lapphund. Hon slickade mig på handen. Ja, hunden alltså :p
#80 - 26 juni 2013 11:18
Det lutar nog mest åt en finsk lapphund faktiskt, skulle gärna vilja ha en röd. Nu dyker två frågor till upp... Finns det någon uppfödare i Göteborg med omnejd, och är det bäst att skaffa en tik eller en hane, rent temperaments/träningsmässigt menar jag? Hanarna har var vad jag förstår lite mer päls, men vad jag har läst om rasen, så har den rent allmänt en ganska lättskött päls. Just ja, en sak till, ungefär vilka priser brukar de ligga på?

En uppfödare jag kollade på födde både upp finska lapphundar och sibiriska katter, kanske kan få rabatt om man köper både en hund och en katt av dem ;)
#81 - 26 juni 2013 11:27
Animaniac skrev:
Det lutar nog mest åt en finsk lapphund faktiskt, skulle gärna vilja ha en röd. Nu dyker två frågor till upp... Finns det någon uppfödare i Göteborg med omnejd, och är det bäst att skaffa en tik eller en hane, rent temperaments/träningsmässigt menar jag? Hanarna har var vad jag förstår lite mer päls, men vad jag har läst om rasen, så har den rent allmänt en ganska lättskött päls. Just ja, en sak till, ungefär vilka priser brukar de ligga på?



En uppfödare jag kollade på födde både upp finska lapphundar och sibiriska katter, kanske kan få rabatt om man köper både en hund och en katt av dem ;)

Den uppfödaren bor inte så långt från mig, eller?
#82 - 26 juni 2013 11:49
ansjo skrev:
Den uppfödaren bor inte så långt från mig, eller?


Den ligger i Skällinge. Hehe, bara det namnet gör ju att man måste köpa en hund därifrån.
#83 - 26 juni 2013 12:09
Hälsa Pia när/om du åker dit;).
#84 - 26 juni 2013 12:16
ansjo skrev:
Hälsa Pia när/om du åker dit;).


Känner du hon som föder upp de hundarna? :) Hmm, ligger Skällinge långt från Göteborg?
#85 - 26 juni 2013 12:43
Jepp, det var hon som ägde zoobutiken jag hade hand om akvarierna i:). Det ligger 1,5 mil utanför Varberg åt Ullaredshållet, så du har ca 8 mil dit.
#86 - 26 juni 2013 12:43
Bara såg att någon nämnt Japansk Spets och de är ju bara underbara. :D Var allt jag ville säga. Carry on! :D
#87 - 26 juni 2013 13:45
ansjo skrev:
Jepp, det var hon som ägde zoobutiken jag hade hand om akvarierna i:). Det ligger 1,5 mil utanför Varberg åt Ullaredshållet, så du har ca 8 mil dit.


Ok, liten värld :) Kanske har en liten fördel där då, om jag säger att jag känner Anders, så tänker hon kanske, han måste vara en trevlig prick, honom säljer jag gärna en hund till :p Du vet inte vad hon tar för dem? Försökte hitta info om det på sidan, men hittade inget.
#88 - 26 juni 2013 13:52
Animaniac skrev:
Ok, liten värld :) Kanske har en liten fördel där då, om jag säger att jag känner Anders, så tänker hon kanske, han måste vara en trevlig prick, honom säljer jag gärna en hund till :p Du vet inte vad hon tar för dem? Försökte hitta info om det på sidan, men hittade inget.


Uppfödare brukar aldrig skriva valppriser på sina hemsidor. Häruppe kostar en valp från en registrerad och "seriös" uppfödare mellan 10-15000 kr.

//Inger
#89 - 26 juni 2013 13:53
Animaniac skrev:
Ok, liten värld :) Kanske har en liten fördel där då, om jag säger att jag känner Anders, så tänker hon kanske, han måste vara en trevlig prick, honom säljer jag gärna en hund till :p Du vet inte vad hon tar för dem? Försökte hitta info om det på sidan, men hittade inget.

Eller nackdel;)...
#90 - 26 juni 2013 13:55
ansjo skrev:
Eller nackdel;)...


Hehe, ja, svårt att veta, får väl hålla tummarna att det inte är alltför negativt ;) Träffar du henne fortfarande ibland?
#91 - 26 juni 2013 14:02
Einarsson skrev:
Bara såg att någon nämnt Japansk Spets och de är ju bara underbara. :D Var allt jag ville säga. Carry on! :D


Hehe, hmm, vad sägs om en Akita? ;)

Inger H skrev:
Uppfödare brukar aldrig skriva valppriser på sina hemsidor. Häruppe kostar en valp från en registrerad och "seriös" uppfödare mellan 10-15000 kr.



//Inger


Ok, runt 10 har jag hört, men det varierar väl.
#92 - 26 juni 2013 14:05
Nä, bara hennes dotter ibland:). Ring till henne och kolla upp saker och ting, jag tror inte de har några valpar just nu...
#93 - 26 juni 2013 14:10
ansjo skrev:
Nä, bara hennes dotter ibland:). Ring till henne och kolla upp saker och ting, jag tror inte de har några valpar just nu...


Ok, tja, att de inte har valpar just nu gör inget, hundköpet ligger en liten bit framåt i tiden :)
#94 - 26 juni 2013 14:13
Min syster gav 13 000 för sin labrador. Föräldrarna var extremt framgångsrika i jakt och utställning dock så kanske blev lite dyrare pga generna. Men det är väl där ungefär priserna hamnar.
#95 - 26 juni 2013 14:17
Ok, ja, några fantastiska utställnings och vallningsgener är jag inte särskilt intresserad av.
#96 - 28 augusti 2013 18:03
Hmm, hur är det med Eurasier?
#97 - 17 september 2013 16:14
Animaniac skrev:
Hehe, hmm, vad sägs om en Akita? ;)


Jag har haft en Akita som såg ut nästan precis som denna( bild hämtad på nätet)

Helt underbar, men också lite speciell. Inte en helt lätt hund att ha.
Mycket vakt, mycket jakt, fysik som en elitgymnast. Otroligt snabb. Ganska reserverad mot främlingar. Gick inte alltid ihop med alla andra hundar.
Lärde sig allt mycket lätt, men inget ämne för lydnad eller bruks.
En mycket stolt och värdig hund.

https://www.google.se/search?gs_rn=26&gs_ri=psy-ab&cp=4&gs_id=e&xhr=t&q=akita&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.52164340,d.bGE&biw=1536&bih=710&dpr=1&um=1&ie=UTF-8&hl=sv&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=mnw4Upb_HK734QSJw4EQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=tkXZcTNJcMEtvM%3A%3BCg-WLLx4oYyA1M%3Bhttp%253A%252F%252Fupload.wikimedia.org%252Fwikipedia%252Fcommons%252F7%252F78%252FAkita_inu.jpeg%3Bhttp%253A%252F%252Fen.wikipedia.org%252Fwiki%252FAkita_(dog)%3B1151%3B702
#98 - 17 september 2013 16:21
AnnikaW skrev:
Jag har haft en Akita som såg ut nästan precis som denna( bild hämtad på nätet)



Helt underbar, men också lite speciell. Inte en helt lätt hund att ha.

Mycket vakt, mycket jakt, fysik som en elitgymnast. Otroligt snabb. Ganska reserverad mot främlingar. Gick inte alltid ihop med alla andra hundar.

Lärde sig allt mycket lätt, men inget ämne för lydnad eller bruks.

En mycket stolt och värdig hund.


Ja, de är fina... Men nog för stora och starka för mig, och kräver nog en mer erfaren ägare. Har som sagt aldrig haft hund förr. Se´n antar jag att de är rätt stora och dyra i maten också.
#99 - 17 september 2013 16:24
Jag glömde ju säga en annan viktig sak om min mycket älskade Akita;
En väldigt avslappad och typ loj hund, inomhus, eller när speciellt inget hände.
Skällde inte mycket heller. Hon vaktade dock mer än vad jag ville, och kunde då ta fram ett grovt skall som inte lät snällt.

Hur går det med dina hundköpartankar?
#100 - 17 september 2013 16:29
AnnikaW skrev:
Hur går det med dina hundköpartankar?


Tja, det är väl mest bara tankar än så länge, beroende på (brist på) ekonomi, och livssituationen just nu. Men jag har väl i det närmaste bestämt mig för finsk lapphund, eller eurasier.
#102 - 17 september 2013 17:13
Ja, men har förstått det som att det är en ganska speciell ras, som kräver en fast hand?
#103 - 17 september 2013 18:11
Det var länge sedan jag hade hund nu men har haft 1 dobberman, 1 fox terrier och 1 rottweiler. Inte alla på en gång dock. Men det var trevliga hundar allihop. Även om jag kan sakna en hund är det ganska skönt att inte ha en...:D det räcker med fiskar och barn...
#104 - 17 september 2013 18:25
Hehe, tja, har inte barn, så kan ju skaffa hund istället :p Vare sig Dobermann eller Rottweiler känns väl särskilt aktuella för mig, även om kompisens rottisar gillade mig.
#105 - 17 september 2013 18:26
Mysigt med en liten valp:).
#106 - 17 september 2013 18:28
Inger H skrev:
Mysigt med en liten valp:).


Japp, och såg ett program på TV igår, America's Cutest Pets, som ju inte gjorde mig mindre sugen.
#107 - 17 september 2013 18:38
Animaniac skrev:
Japp, och såg ett program på TV igår, America's Cutest Pets, som ju inte gjorde mig mindre sugen.


:D.

//Inger
#108 - 17 september 2013 18:45
Det var bl.a en golden, som lyssnade, när en spelade gitarr. Den satt och log såg det ut som, men så fort spelandet slutade, så åkte mungiporna ner. Och när det började igen, så åkte mungiporna upp igen. Ännu roligare var att den satt och diggade, och liksom satt och gungade huvudet i takt med musiken. Såg riktigt coolt ut. Människor och andra djur är mer lika många tror.
#109 - 17 september 2013 18:57
Animaniac skrev:
Det var bl.a en golden, som lyssnade, när en spelade gitarr. Den satt och log såg det ut som, men så fort spelandet slutade, så åkte mungiporna ner. Och när det började igen, så åkte mungiporna upp igen. Ännu roligare var att den satt och diggade, och liksom satt och gungade huvudet i takt med musiken. Såg riktigt coolt ut. Människor och andra djur är mer lika många tror.


Det är golden i ett nötskal, dom läser ens tankar;).

//Inger
#110 - 17 september 2013 19:03
En annan, som såg ut som en Chihuahua dansade hulahula. En mänsklig hulahuladansös hade varit avundsjuk på det höftgunget, och den svansföringen.
#111 - 17 september 2013 19:53
Animaniac skrev:
Ja, men har förstått det som att det är en ganska speciell ras, som kräver en fast hand?


Hej!
Det beror på vad man menar med "fast hand". Inte dominans-tänk och att ryta order i alla fall. Då lär man misslyckas.
Vänlig och mycket konsekvent, utan fysiska tag, är det som gäller på dessa hundar. Och att hitta rätt motivation. :-) Motivationen sitter ofta i goda saker att äta! De brukar inte gilla bollar och liknande.
Men ja, lite speciella är de nog.
#112 - 17 september 2013 19:56
#113 - 17 september 2013 20:08
AnnikaW skrev:
Hej!

Det beror på vad man menar med "fast hand". Inte dominans-tänk och att ryta order i alla fall. Då lär man misslyckas.

Vänlig och mycket konsekvent, utan fysiska tag, är det som gäller på dessa hundar. Och att hitta rätt motivation. :-) Motivationen sitter ofta i goda saker att äta! De brukar inte gilla bollar och liknande.

Men ja, lite speciella är de nog.


Nej, ryta och så menade jag inte, bara konsekvent träning, och att den vet vem som är ledaren, så att säga. Rytande och så´nt är väl ingen bra uppfostringsmetod för nå´n hund, oavsett ras. Träning och så´nt ska ju vara kul för hunden, då får man bättre resultat, och man får en bättre relation till hunden.
#114 - 26 oktober 2013 17:41
Hur är det med Eurasier, kan den sänka svansen när den vill, så att det ser naturligt ut, ungefär som en finsk lapphund?
#115 - 26 oktober 2013 19:02
Animaniac skrev:
Hur är det med Eurasier, kan den sänka svansen när den vill, så att det ser naturligt ut, ungefär som en finsk lapphund?


Sänkt svans betyder att den är lite skrajsen/underlägsen - svansen på topp = kaxig eller kanske lite uppmärksam på något:).

//Inger
#116 - 27 oktober 2013 10:38
Inger H skrev:
Sänkt svans betyder att den är lite skrajsen/underlägsen - svansen på topp = kaxig eller kanske lite uppmärksam på något:).



//Inger


Sänkt svans kan väl även betyda att den är avslappnad? Finsk lapphund sänker ofta svansen när den står still, vad jag förstår. Menar inte att de har den mellan benen, utan mer att den hänger avslappnat. Det finns ju en del spetsraser som verkar ha så hårt rullad svans, att det ser ut som om de knappt kan få ner den från ryggen (de blir väl svåra att läsa för andra hundar), och kan de det, så ser det väldigt skevt och krumt ut, som på en Norsk buhund en kompis hade när vi var yngre, när han sänkte svansen så var den ändå liksom rullad åt ena sidan. Svansen verkar med andra ord missbildad.

Men du menar att Eurasier är som Finsk lapphund i det avseendet? :)
#117 - 4 maj 2014 15:00
Hmm, bortse från alla kommentarer om att jag har bestämt mig :p Velandet fortsätter...

Men kan väl säga att de raser som varit på tapeten från början fortfarande är kvar där. Det står nog fortfarande mellan finsk lapphund, och sheltie, med eurasier som reserv, och svensk lapphund har tillkommit. Har sneglat lite på mellan/storpudel också, men tja, pälsen... Har ju nämnt korthårig Collie tidigare i tråden, men även den långhåriga är ju intressant, mest för att jag såg en väldigt fin häromsistens.

Den svenska lapphunden då, som jag inte har för mig att jag har nämnt tidigare i tråden... Var på MyDog även i år, och fastnade återigen vid den finska lapphunden, och intill fanns en svensk lapphund (såg inga shelties den här gången dock, mer än nå'n enstaka som gick förbi). Hur är den svenska lapphunden, i förhållande till den finska, rent temperamentsmässigt?

Kompisen som hade rottisarna har nu skaffat sig en liten korthårig brindle Chihuahua, som nu är drygt 20 veckor. Hugo heter han, och har gott om energi. Vi är ute och går varje dag med honom runt en slinga i ett skogsområde. Nu börjar han lära sig att han ska sitta och vänta när det kommer joggare, istället för att jaga dem... Andra hundar funkar, så länge de inte skäller och håller på, då blir lilla Hugo nervös. Mest springer han runt fötterna på oss, och attackerar alla kottar han ser. Får väl anta att han lugnar sig lite när han blir äldre. Jag gillar faktiskt utseendet på långhårig Chihuahua, men de är för små tycker jag allt.
#118 - 4 maj 2014 15:08
Men om du nu till slut är säker på vilken hund du då vill ha, hur mycket är du beredd att lägga ner på i tid och träning med hunden? Nu har jag inte läst din tråd på ett tag så det är möjligt att det står klart och tydligt någonstans. Men undrar över det.
#119 - 4 maj 2014 15:23
Bluewing skrev:
Men om du nu till slut är säker på vilken hund du då vill ha, hur mycket är du beredd att lägga ner på i tid och träning med hunden? Nu har jag inte läst din tråd på ett tag så det är möjligt att det står klart och tydligt någonstans. Men undrar över det.


Tja, eftersom det ju är min första hund, så är det väl lite svårt att svara på såhär i förväg, har ju ingen erfarenhet av hur mycket tid man måste lägga på en hund. Men jag har ju för avsikt att ta det som det kommer, och lägga den tid som behövs för att det ska bli en trevlig och social hund, som funkar med både tvåbeningar och fyrbeningar. Det kommer väl mest att bli vardagslydnad och så'na saker. Tävlingar, som agility och så'nt, har jag ingen som helst erfarenhet av, så om det blir så'na saker vågar jag inte svara på nu. Kompisen med Chihuahuan har ju lite erfarenhet av att tävla, och träna spår bl.a, som han gjorde med sina rottisar, så viss hjälp med kan jag nog få av honom om jag skulle märka att jag tycker så'nt är kul.
#120 - 8 juni 2014 19:25
Känner att det lutar till 90% åt Sheltie (har jag nämnt att jag är velig?) :p

Har en uppfödare i åtanke, som jag tycker verkar vara intressant. Träffade dem för två år se'n, när jag var på MyDog, och deras hundar var nyfikna och vänliga, inte alls blyga, och lite åt det större hållet, som jag vill ha dem. Fick deras kort, och har varit inne på deras hemsida och kollat. De säger att de först och främst vill att deras hundar ska vara bra sällskapshundar, men att de ska gå att använda till agility om man vill, de gör det tydligen med deras egna hundar. Och jag är lite nyfiken på det, Sheltie verkar ju ha stor fallenhet för just agility, så att de nästan verkar lära sig det själva. Och det skulle ge inte bara hunden, utan även mig, fysisk och psykisk stimulans.
#121 - 9 juni 2014 04:33
Tycker det låter bra att du funderar på vad du kan tänkas göra tillsammans med hunden. De raser du tittat på och är mer intresserad av är ju överlag arbetande raser, vilket innebär att de har en hjärna och kropp som tack vare långt avelsarbete ska arbeta med utmaningar för att de ska må bra. Får de för lite att arbeta med så blir de stressade och ofta lite allmänt prilliga. Som du tänker nu gissar jag att ni kommer att få kul ihop.
#122 - 9 juni 2014 10:06
Tja, och samtidigt är de väl (kanske främst Sheltien) också anpassningsbara, och avlade som sällskapshundar sedan länge, och måste inte absolut hålla på med så'nt, så länge de får motion, lek, och träning. Det är därför jag väljer den, framför de där riktiga arbetshundarna, som Border(line) Collie, som, vad jag förstår, börjar klättra på väggarna om den inte får jobba ofta. Jag är som sagt nyfiken på att kolla upp det där med agility, men skulle det inte vara nå't för mig, så klarar sig Sheltien utan också, så länge den får sina behov tillgodosedda, vad jag förstår.

Som uppfödaren skriver på hemsidan, deras mål är att få fram stabila familjehundar, som man kan jobba med om man vill, och att det viktigaste är att den blir älskad familjemedlem, och det lär den bli :)
#123 - 9 juni 2014 10:50
Hejsan A!

Jag har bestämt för mig, att du från början var inner på Sheltie, första tanken brukar alltid bli bäst :). Det är en jättetrevlig ras - dessutom fruktansvärt söt.
Sen behöver man inte tävla med sin hund, det finns massor av olika sysselsättningar som man kan aktivera sin hund med.

Se på mig, efter att ha tävlat både bruks/lydnad i många år så är den biten finito, och det är så jäkla skönt att kunna sysselsätta min lilla hund på ett sätt som både hon och jag gillar utan en massa petiga krav :).
Som du säger, kärlek, motion, stimulans och bus räcker hur långt som helst.
Kom till skott nu! ;).

//Inger
#124 - 9 juni 2014 11:17
Jodå Inger, den var nog den första rasen jag hade i tankarna. Se'n började Finsk lapphund smyga sig in också, och jag är fortfarande intresserad av den, men Sheltien känns nog ändå som ett bättre val. Har du haft Sheltie?

Hmm, jo, jag hade gärna kommit till skott för längese'n, om min nuvarande ekonomi och livssituation tillät det. Jag får nog snällt vänta ett litet tag till, men jag blir mer och mer sjuk av längtan för varje Sheltie jag ser :p

Men det ska bli av, det har jag bestämt mig för :)
#125 - 9 juni 2014 11:56
Animaniac skrev:
Jodå Inger, den var nog den första rasen jag hade i tankarna. Se'n började Finsk lapphund smyga sig in också, och jag är fortfarande intresserad av den, men Sheltien känns nog ändå som ett bättre val. Har du haft Sheltie?



Hmm, jo, jag hade gärna kommit till skott för längese'n, om min nuvarande ekonomi och livssituation tillät det. Jag får nog snällt vänta ett litet tag till, men jag blir mer och mer sjuk av längtan för varje Sheltie jag ser :p



Men det ska bli av, det har jag bestämt mig för :)


Nej jag har inte haft Sheltie, men jag känner några. Ägaren till en av fiskaffärerna här är uppfödare på rasen, och ibland har hon med sig någon valp eller vuxen hund som jag brukar snusa på.
Tanken var, att efter min förra hund skulle det bli just Sheltie, men det blev inte så - lilla Lykke kom emellan :).

//Inger
#126 - 9 juni 2014 12:41
Ok, jag hade praktik hos en akvariefiskgrossist när jag slutade skolan, och han hade en Sheltie, en strävsam dam som hette Daisy. Hon tog livet med jämnmod, och gjorde inte många knop när hon var med husse och matte på jobbet.
#127 - 9 juni 2014 13:14
Jag har en kompis som har två.

Hyggliga hundar..
#128 - 9 juni 2014 13:24
Jag har en kompis som har två.



Hyggliga hundar..


Låter ju bra att de är hyggliga ;)











Annons