Hur flyttar man akvarie samt fisk

#1 - 8 september 2011 13:46
Hej, Nu ska jag flytta från jämtland till uppsala och undrar hur jag ska göra med mina 4 akvarium och ca 100 fiskar?
ska man ha fiskarna i en hink eller?
ska man spara en del av akvarievattnet pgr av bakterierna?
hur ska jag göra med sand stenar växter osv?

tack för svar:)
#2 - 8 september 2011 13:51
sand i påsar/säckar.

fiskarna i påsar. ( gärna med syrgas)

filtrena i ikealådor med lock med akvarievatten i.

sten o grejjer är ju bara lassa i spannar/lådor/vad du vill

växter i påsar
#3 - 8 september 2011 13:55
-Fiskarna förpackar du påsar med lite vatten och mycket luft. Ställ i kylväskor eller kartonger som du isolerar med tidningspapper och gärna en heatpack om den ska stå kallt. Låt fiskarna vara under resan och håll inte på och kolla.

-Vattnet häller du bort, det är inte mycket bakterier i vattnet.

-Stenarna tar du med som de är, om de inte är täckta av alger, då tar du bort så mycket som möjligt av dem.

-Växterna lägger du i påsar som du blåser upp med luft, Packa stöttåligt.

-Sand och filter gör du rent, bakterier, mulm och bös dör under flytten och blir då bara en belastning på karen när de bryts ner.

Betrakta dina flyttade kar som nystartade, och försök gärna få tag på filtergojs från nån akvarist i Uppsala, eller från nån affär som du gillar.
Mata mycket sparsamt efter flytten, så ska det nog gå bra.
#4 - 8 september 2011 13:56
Som hannes säger. har för mig att bakterierna i pumparna ska klara ca 2h? (rätta mig gärna om jag har fel) för det kan jag ha.
men du sparar ju vatten med fisken när du ska flytta dom, så hade jag flyttat så långt så hade jag försökt ta vara på så mkt bakterier som möjligt och då hällt i lite av detta gamla vattnet i karen när du flyttat. Vet inte hur andra gjort, men jag har aldrig flyttat något så långt. mina resor har varit på max 6 mil med fisk. och det var då jag köpte mitt 720. då fick man försöka rädda det man kunde, och alla fiskarna fanns i samma hink. men jag rengjorde varken grus eller pumpar utan slängde bara ner allt och i med vatten. alla fiskarna klarade sig på den flytten. och då hade jag discus oxå.
#5 - 8 september 2011 13:57
håller med mumin!
#6 - 8 september 2011 13:58
Om du har ytterfilter är det ingen idé att ens försöka få dem att funka, även om du lägger dem i vatten i IKEA-lådor. I så fall måste de gå under flyttens gång. Står filtren still kommer det bildas onyttiga bakterier.
Har du innerfilter så dör bakterierna på nån timme eller två av syrebrist. Visserligen bildas inga onyttiga bakterier på samma sätt som i ytterfilter, men du har inga nyttobakterier heller.
#7 - 8 september 2011 14:02
mina påfågelciklider då ska dom vara i en påse, tänkte på att dom var stora
Kjell Fohrman
Administrator
#8 - 8 september 2011 14:04











Annons