Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Hur kommer segelfensynglen att se ut?

Arkiverad tråd – read-only.

Hej jag har precis köpt 3 stycken segelfenor. Hanen e kraftigt byggd med en enorm svart sjärtfena och ryggfena. Där e några "diamanter":p på stjärten/ryggfenan. Resten av honom är orange o svart fläckig. Hane större än min äldsta gurami hane. Men det jag undrar är hur hans yngel kommer se ut??:confused: De båda honerna är oranga med några få svarta prickar över allt.
Kommer ynglen få den oranga kroppen med de svarta fläckarna över allt eller de kan få andra färger??:) (E bara så himmla nyfiken[^]) De andra segelfensmollyna i butiken hade nästan samma färger.
Det troliga är väl att de får samma färg som föräldrarna men det kan skilja på hur mycket svart och orange de får, har själv vanliga mollys i samma färg som du och det skiljer bra på färgteckningen en del har endast orange färg medan andra har mer svart osv.
Okej jag hade hoppats på lite mer färger:) Men att de kommer variera lite vet ja. Men är oftas den här sorten i den färgen?
jag har en vit segelfenshane som ska få lite damer när mitt nya kar kommit igång ordentligt sök i artbeskrivningen på segelfensmolly där finns alla möjliga färgvarianter
Jag hade en gång en vit hane de är verkligen otroligt fina!:D

Tillbaka till kategorin












Annons