Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Hur litet får ett akvarie vara?

Arkiverad tråd – read-only.

Hur litet får ett akvarie vara?

Läste på någon jordbruks sida om Betta Splendens/Kampfisk och att 1liter är godkännt, stämmer det...?

http://www.velvetgiraffe.com/hdt-93255.htm
http://www.velvetgiraffe.com/hibet-396.htm
Ingen kommentar....

http://www.discountaquariumdecorations.com/marbetplan.html
Detta är en liten glas burk som ska ställas på en järn ställning i blomster rabatten/krukan...

Skulle däremot kunna tänka mig detta vattenfalls akvariet på kontoret.
http://www.velvetgiraffe.com/hiaqf-505.htm
Är ju för fan sjukt vilket djurplågeri!!!
DJURPLÅGERI DELUXE med 1 liter.
http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=233
Står 50 liter här och mindre ska ingen fisk alls ha egentligen.
Beror på vad du ska ha för fisk, men 4 st neontetror torde klara sig på 20 l. Men ett akvarium på 1 liter är förkastligt.
Är det lika mycket plågeri att ha 4 st kardinaltetror i ett akvarium som är på 8 liter?
Har hittat sidan...
http://www.geocities.com/Heartland/Ridge/1865/regler.html


Information från Jordbruksverket

Djurskyddsbestämmelser om sällskapsdjur, andra än hund och katt



Fiskar



Även fiskar omfattas av djurskyddslagen och föreskrifterna. För fiskar är vattnets beskaffenhet mycket viktigt och utrymme, inredning, luftpumpar och reningsanläggningar ska vara anpassade efter fiskarna art och antal.



Kampfiskar får inte hållas i små plastpåsar i zoohandeln eller under ständig stress på grund av att de ser varandra. De ska ha minst en liter vatten.

Jag håller med jordbruksverket.

Kamfiskar hittas ofta i naturen i små djuravtryck som är vattenfyllda etc. alltså i väldigt små mängder vatten så det är knappast något onaturligt. Sen trivs dom ju självfallet bättre om dom får mer utrymme men det är ju en annan femma.
Hej,
Jag trodde att de ofta levde i små vatten samlingar men efter att ha läst denna artikeln har jag börjat tänka om lite.
http://www.bettastarz.com/adultcare.htm
http://www.bettastarz.com/ricepaddy.jpg
http://www.pbs.org/wgbh/nova/satoyama/hillside2.html

Grunt, stagnerande vatten i stora ris fält med många olika revir stämmer kanske bättre, lite mer utrymme än vad "The Betta planter" ger (=4.7dl (!!!)) är kanske att rekommendera :o)
http://marineland.com/pr/con_pr_bplanter.asp
enu ett litet meningslöst inlägg då, det vore synd att kalla risfält för deras naturliga biotop då alla risfält är man made =)

PS.
Läste bara lite på första länken så kanske står massa mer =)
DS.
Ojoj, inte menat som du kanske tog det. [:-94]

Vad jag ville få fram är att det verkar som om de i dag "oftast" lever i ris fälten än i "små pölar" och som du skrev att de trivs bättre i större mängd vatten. I ris fälten har de också tillgång till olika revirer och att de mår bättre i en större mängd vatten jämfört med The Betta Planter - 4,7dl. De vilda Kampfiskarna har ju också bra mycket mindre fenor och lättare att leva i dessa vatten mängder.

Hoppas det blev klarare nu och ha kul med den virtuella Bettan:
http://www.bettatalk.com/virtual_betta.htm [:-131]
Jag har ofta funderat på hur kampfisken hamnar i fotspåren men har aldrig kommit fram till något riktigt bra svar. Fina, "riktiga" Betta splendens med habitat:
http://www.ibc-smp.org/species/splendens.html
/Cecilia
Bare en liten opplysning.
Vill Betta har et revir på ca. 80-120 cm i naturen. Den domistiserende bettaen har et revir på 60-80 cm. Dyretrokket må ant. være en dinosaurus ? :-)))
Betta og små rom er vel blitt en sedvane ut i fra at det er en svært så "visuell fisk" med sine finner og ikke minst sitt temperement. Det skulle vel ikke i utgangspkt. være noe forskjell på en Betta og en Guarmy, labyrintorgan har de begge, og hvorfor har de begge labyrintorgan? :-)))
m
Svein
Jag tycker att diskussionen om hur litet ett akvarium får vara är ganska onödig. Är det inte bättre att vi ger våra fiskar så bra förhållanden som möjligt, än att vi testar hur dåliga förhållanden de överlever i? Detta inkluderar även fiskarnas utrymmesbehov.

Olle
Jag har ofta funderat på hur kampfisken hamnar i fotspåren men har aldrig kommit fram till något riktigt bra svar. Fina, "riktiga" Betta splendens med habitat:



Jag skulle gissa på regnperioden, vattnet kan stiga kraftigt vid monsun regn och kan försvinna i princip lika fort. Speciellt med tanke på att dom lever i sumpmarker. Samma sak med risfält dom är vattenfyllda större delen av året men töms också vilket då skapar mycket små håligheter fylda med vatten där man kan hitta dom mest underliga djur och fiskar. i tex. Indien så ÄLSKAR kobrorna dom tömda risfälten efter som att det finns överdrivet mycvket småganagare etc. där.
Skämtar du ??? 1 liter !?? nä det är nog lite litet va ?
tror 1 liter är minimi för vad man FÅR ha den i, t.ex. i en affär..går ju inte att ha ett akvarium på 100 liter för varje kampfisk?
vad man BÖR ha den i är en helt annan sak...
hejzan!!!

När jag var i Norge var jag på en zooaffär,då såg jag att en kampfiskhane var i ett LITET dricksvatten...E inte de DJURPLÅGERI jag menar STACKARN....

vad tycker ni?

MVH Ida[:-131]
Jag kan inte för mitt liv begripa varför zooaffärerna inte har bettorna utplacerade, en och en, i de andra karen? Någon som har ett svar på det?
asså ja kan inte mer göra än att säga att detta är och förblir djurplågeri..helt klart!!!
Zooaffärerna vill ju visa att fiskarna kan vara i så små akvarium. Då kan man köpa det bara som en liten prydnad.
Svein: Någonstans (kan tyvärr inte hitta länken, men det var en amerikansk sida av typen "How to care for your pet fish") rekommenderade man makropoder till behållare på ½ gallon. Argumentet var - labyrintorganet. /Cecilia
Jag kan inte för mitt liv begripa varför zooaffärerna inte har bettorna utplacerade, en och en, i de andra karen? Någon som har ett svar på det?
Är glad att kunna säga att jag sett två zoo affärer i Genève som säljer sina kampfiskar på detta sättet. Hanarna är ibland i akvarier bredvid varandra och "fightar" när de har lust med grannen bredvid.
cecilia: Ja, nettopp, det kunne jeg tenke meg, men her i Norden er det sjeldent spørsmål om dette når det gjelder ande labyrint arter vedr. størrelse på karet, så det må jo være en grunn til at dette fenomenet oppstår når det gjelder Bettaen.
Jeg er enig med Lars vedr. diskusjon ang størrelse, man skal hele tiden fremelske størt kar som mulig. Nå kan man jo spørre hva Bettaen mener:-) Jeg har som sagt mine han Bettaer i 4 l fra de er ca. 2-3 mnd og til de blir solgt, og det jeg konstaterer er at diss skummer HELE tiden i disse tankene, de viser seg, spiser svært godt, så jeg tror nok at det er menneskenes etiske tankegang , som sette standard på hva som er stort eller ikke. Jeg tror faktisk ikke at Bettaen er så ekstremt nøye med hvor langt den kan svømme, jeg tror vel heller at det å få dekket basis instinktene er det viktige for den.
Det jeg arbeider for er at ikke vanlige akvarister skal ha en Betta som en "blomst" men som et vanlig dyr.
Så et godt beplantet 20l med en han betta (ingen hunner!!!) noen bunnmaller,, er et vakkert syn, men det er min subjektive merknad
mvh Svein
Femmans Zoo i Göteborg har kampfiskar i behållare på ca 1 liter (10x10x10 cm)som sitter ihop med varandra. Fiskarna kanse varandra utan problem. Dom verkade må väldigt dålig och låg bara blixt stilla och tryckte. Var kvar på samma ställa när jag kom tillbaka till affären 3 timmar senare...
Hmmm...
Det var det jag undrade om
"The Betta planter" ger =4.7dl (!!!) http://marineland.com/pr/con_pr_bplanter.asp
Jag var på Herkules idag och funderade på precis just det här. De hade kampfiskar i en rad i enliters där de kunde se varandra. Inte för att de brydde sig. De fiskar som levde var helt apatiska. Fy, fy, fy...
Cyphera skrev:
Jag var på Herkules idag och funderade på precis just det här. De hade kampfiskar i en rad i enliters där de kunde se varandra. Inte för att de brydde sig. De fiskar som levde var helt apatiska. Fy, fy, fy...


gammal tråd:D
men iaf..............
hade jag vart dej så hade jag gått å sparkat "ballarna" av ansvarig:mad: [:(!]
Det är väl så att i Sverige man inte får ha fiskar i akvarier som är mindre än 40 liter om de inte är speciellt anpassade för det. Då är väl frågan vad Kampfiskar är anpassade till?
morrhoppa skrev:
Det är väl så att i Sverige man inte får ha fiskar i akvarier som är mindre än 40 liter om de inte är speciellt anpassade för det. Då är väl frågan vad Kampfiskar är anpassade till?



Kampfiskar ska ju självklart kunna röra sig lite, men det är också att tänka på att en kampfisk kanske inte mår så bra om den har för stort akvarium. Detta låter kanske fel och konstigt men har hört av många samt haft egen erfarenhet av att kampfiskar som hamnar i ca 400L och uppåt inte alltid mår så jättebra. Även hört vissa akvarie affärer som avråder från att ha just kampfiskar i för stora akvarium.
Jag försökte ha kampfiskar i 325l men de drunknade så nu har jag en hanne med lite kortare fenor där och det går bra.
Kampfisken och många andra labyrintfiskar lever i grunda, näringsrika, ofta stillastående vatten, med mycket växtlighet i naturen.

Därför kan den få problem, om akvariet är för djupt. Det blir då för långt upp till ytan, när den ska andas. Antalet liter borde däremot inte spela så stor roll.

Kampfiskarna vi har i våra akvarier är oftast odlingsvarianter med förlängda fenor. Det gör det svårt för dem att simma i akvarier med för kraftig vattenrörelse, från pumpar och filter. Risken finns att de dör av utmattning, om de måste simma mot strömmen hela tiden.

Många akvariebutiker undviker nog att ha sina kampfiskar i de vanliga akvarierna. För att andra fiskar ofta biter sönder fenorna på dom.

Har själv sett många kampfiskar med halva fenverket borta, när de gått i saluakvarier med andra fiskarter.

MVH/Anita
Limia1 skrev:
Kampfisken och många andra labyrintfiskar lever i grunda, näringsrika, ofta stillastående vatten, med mycket växtlighet i naturen.



Därför kan den få problem, om akvariet är för djupt. Det blir då för långt upp till ytan, när den ska andas. Antalet liter borde däremot inte spela så stor roll.



Kampfiskarna vi har i våra akvarier är oftast odlingsvarianter med förlängda fenor. Det gör det svårt för dem att simma i akvarier med för kraftig vattenrörelse, från pumpar och filter. Risken finns att de dör av utmattning, om de måste simma mot strömmen hela tiden.



Många akvariebutiker undviker nog att ha sina kampfiskar i de vanliga akvarierna. För att andra fiskar ofta biter sönder fenorna på dom.



Har själv sett många kampfiskar med halva fenverket borta, när de gått i saluakvarier med andra fiskarter.



MVH/Anita



Håller med Anita om att det är djupet. Lite luddigt skrivet av mej men Anita fick till det bättre :)
Usch vad less man blir när man läser om allt detta. Jag själv jobbar i en zooaffär :) De Kampfiskar som vi tar in får bo tillsammans med de andra fiskarna i 54 liters karen. Och de sitter i vartannat, så det inte ser varann. Oftast brukar de få sitta med tetrorna..brukar funka toppen! Aldrig att jag skulle tillåta att de fick sitta i småburkar på 1 liter brevid varann. :mad::( Sedan så är våran zooaffär imot fiskskålar.. (kupor) Vi har slutat sälja de till fisk för snart 1 år sedan, men har 2 kvar stående.. men endast som dekoration. (Typ sand och ett ljus eller blomma i.. typ kaktus) Så vi är imot fiskskålar och tycker att alla borde bli de!

Mvh//Hanna
Zwitta skrev:
Jag försökte ha kampfiskar i 325l men de drunknade så nu har jag en hanne med lite kortare fenor där och det går bra.

har mina 8 kampfiskar i ett 260 liters, karets höjd är 60 cm...De har bott där ett bra tag nu, och ingen har drunknat :D :D
rödtoppen skrev:
har mina 8 kampfiskar i ett 260 liters, karets höjd är 60 cm...De har bott där ett bra tag nu, och ingen har drunknat :D :D



Har kanske att göra med hur stor circulation du har på vattnet. Om där inte är för strömt, så kan det ju vara orsaken till att det fungerar bra för dej.

MVH/Anita

Tillbaka till kategorin












Annons