Arkiverad tråd – read-only.
Se rubrik
Akvariumet är 375l
Ytterpump ska jag ha inte inne!
Mkt tacksam för svar!
3 x akvarievolymen till ett sällskapskar är lagom! Om du ska köpa ytterfilter så tänk på att det bara pumpar ca:50% av den uppgivna pumpeffekten pga att lyfthöjd, slangar och filtermedia drar ner flödet!
Ok köper ett 1100l/h
Men när jag ska göra rent vattnet kan pumpen suga ut vattnet när man ska göra rent det?
Menar du pumpen eller akvariet?
Då är det bättre att ha en vanlig slang som du leder ut eller till toaletten eftersom du då även kan suga ut skräp och annan skit som inte pumpen tagit, detta vid vattenbyten.
Pumpen ska du inte rengöra om den inte markant tappat flödet, och det blir kanske ett par ggr om året.
Eller så skaffar du en rejäl hagelbössa som du kan ansluta en avtappningsslang till vid delvattenbyte som Anders skriver, Eheim 2260 Classic fylld med stortärnad filtermatta är ju som klippt och skuren för ett 375.. ;)
Akvariumet mennar jag jag kan ju inte springa med hinkar hela tiden!
Så kan man koppla nåt till pumpen som gör att det suger ut vattnet i akvariumet vidare i en slang och sen till toaleten?
Varför inte använda hävertprincipen?
Ok då slipper jag hinkar eller?
Jepp. En slang som du har ena änden i karet och suger till i den andra som du lägger antingen i brunnen på toaletten eller vattnar gräsmattan med.
Vill du sedan få lite mindre sug men samtidigt lika effektivt kan du skära av botten på en 0,5 l PETflaska vars korkände du trär ovanpå slangen så slipper du få med så mycket sand om slangen skulle råka komma för nära bottnen.
Ok ska jag köpa en 10m slang då(jag har så långt till badrumet och är det bara göra som vanligt att suga sen damsuga lite som jag gjorde i mitt 95l fast i hinkar?
Baf2: varför läser du inte tråden du själv har startat istället för att tjata om samma sak här...
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=119976