Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Hur mata guppybebisar?

Arkiverad tråd – read-only.

Jag fick guppysar av en bekant igår, en hel drös :p och det kom med rätt mycket yngel. Hur ska dessa matas?

Karet startades upp i förrgår med gammalt vatten (alltså från mitt stora kar) så jag skulle ju helst inte vilja mata dem allt för mycket än, men yngel behöver säkert mat lite oftare än vuxna.

Hur ska jag göra för att det ska bli bäst för både fiskar och kar?
Om du har flingmat hemma så da och mortla eller om man inte har en mortel gnugga flingorna på en tallrik och strössla lite i så skall du se de äter de med, svårare än så behöver det inte vara.
Det finns special mat för yngel med som kostar mer än det smakar då ovan fungerar hur bra som helst
skaffa dig en artemiakläckare och artemia ägg. nykläckt artemia e superduper mat.
Tack för hjälpen, men hur ska jag göra med matandet för att inte få nitrit i överflöd? :S Varannan dag lär ju inte funka med så små bebisar om de ska överleva.
nykläckt artemia kan du mata med flera ggr varje dag. det är levande "minikräftor" som innehåller massa med nyttigheter för små yngel. kolla med en zoobutik
Tack för hjälpen. Vet inte hur jag ska få tag på nykläckt artemia, men jag får göra ett försök. Får hålla koll på vattnet sen så jag vet hur det "ligger".
Artemiaägg och artemiakläckare köper du i akvariebutiken. Dom bör också kunna förklara hur du skall gå tillväga.
nä du! Det tror jag inte alls att man kan. Inte här på Åland åtminstone... :( Men de kanske kan beställa åt mig. Ska kanske till fastlandet (Finland) i helgen och tänkte se där om jag hittar det jag behöver.

Men tack för ditt svar! :)
det går utmärkt bra med finsmulat flingfoder..har själv fött upp många kullar på det..lycka till!!
Frysta bosmider, levande micromask (odla själv), eller "mortlad"flingmat, variera kosten. mata OFTA men LITE åt gången....Artemianauplier är supermat även för vuxna guppy.....om du är orolig för vattenkvaliteten så byt vatten lite oftare....
det går med vanligt fling foder som man har smusslat lite extra! :):p men jag använder ett foder för speciellt yngel! :D det heter "Mikrovit BASIC" :) den finns på väla och familjia! :)
men som sagt, nykläckt artemia e super...
ja men det är dyrt också
Jo en burk med ägg kostar en del men den räcker ganska länge. Har man bra ägg med hög kläckprocent så tjänar man på det i längden. Varför inte ge ynglen den bästa tänkbara starten i livet?
jo det förstås

Tillbaka till kategorin












Annons