Arkiverad tråd – read-only.
hur mycket vatten måste man byta för att vara 100% säker på att allt salt är borta? det är cirka 0.5% nu skulle jag kunna tro.
???
Hej !
Vad är bakgrunden till denna fråga ?
Har du medicinerat ?
Mvh Anne
Anne
Byter du 50% vatten så finns 50% av saltet kvar, alltså 0.25% salthalt. För att få bort 100% av saltet...tja...det är ju 10.000:- kronorsfrågan det...<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>.
Skulle tro att det räcker om du gör dina normala vattenbyten, kanske nåt extra 50% byte. Så småningom har salthalten sjunkit till nivåer som inte har nån effekt.
/Hasse
==================================
http://och.nu/ciklid
Det kan vara olämpligt att byta mer än 50% i ett "aktivt" akvarie.
För övrigt så är det ju frågan vad du menar med "allt" och vad du byter med. Kranvatten är ju inte saltfritt precis.
Peter
jo jag har haft "lite" fenröta i mitt akvarium. så jag hällde i lite salt så allt blev bra. men nu vill jag ha pansarmalar. så vill jag bort me så mycket salt som möjligt.
50% är inte d lite väl mycke?
???
Visst är 50% en del, men inte för mycket.
Om du är otrygg med tanken på 50% kan du byta lite mindre vatten oftare, kanske till och med dagligen, ett tag framåt.
Hejsning Micke
Smike
min guppy hanne dog, nä han blev uppäten av mina gröna bågciklider. ska sätta dom i ett eget akvarium så jag slipper detta fisk försvinnandet. d räcker med att 2 fiskar har dött.
jo men de lät bättre å byta flera ggr å lite mindre istället för allt på en gång!
???
ja har köpt 2 st etallpansar malar nu, plus black molly. hon sa att d skulle gå bra, å hon sa att man skulle salta akvariet men att corydoras inte tog ngn skada, iaf inte dom som hon har haft å har!
???