Att det är mycket folk som passerar förbi vänjer nog dom flesta fiskarna sig vid ändå. Men om folk bankar på rutorna är ju inte så trevligt. Fisk som man t ex tar in från damm för vintern kan ibland vara hispiga först men lugnar sig rätt fort med att något stort och kanske farligt rör sig vid sidan. Är leasingakvarium för små och dåligt skötta ger ju bara dålig reklam så konstigt att inte vara mer rädd om ev blivande nya kunder och så får fiskarna det bra på köpet.
Vill också instämma - fiskarna vänjer sig snabbt vid om mycket folk passerar. Då kan det t.o.m. vara mer stressande om det passerar en människa framför ett akvarium i ett hemma hemmaakvarium där få människor passerar. Det är det "ovanliga" som är det som stressar. Annars skulle ju förstås alla fiskar på offentliga akvarier vara sönderstressade, eller de i affärer etc. - men så är det som sagt inte alls.
Därför är det t.ex. mycket mer stressande för en fisk att bli upphåvad i ett hemmaakvarium än i ett affärsakvarium eftersom det håvas flera gånger per dag i affären, men sällan i hemmaakvarier. Detta går att mäta eftersom stressade fiskar utsöndrar stresshormoner i vattnet och man har mätt detta i matfiskdammar genom att i en damm håva 1 gång om dan, medan man i andra har håvat många gånger. De senare blev inte det minsta stressade av håvningen.
Däremot så kan ju detta med ouppfostrade bankande ungar vara ett problem - men hade det stått där och bankat för jämnan hade det inte varit ett problem (om de nu inte bankar sönder glaset förstås).