Irriterande butik - vill bara gnälla lite

#1 - 10 februari 2004 22:19
Det finns en butik i malmö som jag finner, om än inte vanskött, så oerhört irriterande. de gör inga direkt fel, har rena och fina kar och inte några döda fiskar (utom i något ensstaka fall dåde har plockat bort dem snabbt). de gör istället en massa fel som nog egentligen inte går att anmäla någonstans. de är ganska inriktade på "nybörjare" känns det som, men de säljer "monsterfiskar" som arrowanor och red tail (som de hävdar "anpassar sig till karet"), har väderålar i ett akvarium med grovt, kantigt grus, så de stackarna slår sig fördärvade när de försöker gräva ned sig, de har ganska mycket diskus, men endel av dem (dock en klar minoritet) är kraftigt undernärda, de sälejr dessutom de gärna till rena nybörjare på akvariefisk... Dessutom säljer de albinovarienter av malawiciklider (white zebra) vilket ändå inte kan vara okej, eller?
#2 - 10 februari 2004 22:22
hmm nu blir jag förvirrad, varför skulle inte en albino zebra vara okey? skulle det vara värre en alla andra albino varianter som finns av diverse fiskar?

sen otrevlig/okunnig personal finns det gott om i dom flesta brancherna men vi som kund har ju valet att handla där vi vill så brukar va ganska självutrensande.
#3 - 10 februari 2004 22:26
Då de inte säljer dem som Albinorödzebra, utan som "white zebra" finns det väl en risk att de korsar sig med vanliga rödzebror och då albinodjur oftare är defekta på fler sätt än när det gäller pigment, så lär ju detta inte vara så nyttigt för stammen. Eller finns det någon expert på ämnet som är av annan åsikt?
#4 - 10 februari 2004 22:36
jaha, och?
#5 - 10 februari 2004 22:50
jo men de e ju knappast något nytt inom akvarisitken, ser ju ingen skilnad på det och tex. diverse guppys, slöjfens scalarer, teleskopögon guldfiskar, albino ancistrus, diverse färg varianter på allt nej det är upp till köparen att välja och så länge folk vill köpa så kommer det att finnas ser inget ont i det.

Smaken är som baken och som tur va är delad.
#6 - 11 februari 2004 03:50
att sälja arrowana till folk som helt klart skall ha dem i små akvarium måste väl anses som klart olämpligt. de i butik skall upplysa om att det inte funkar.
men att albino kan para sig med vanlig..spelar ingen som helst roll..











Annons