jättelåg förgrundsväxt

#1 - 3 april 2006 09:50
jag har just startat ett nanokar (2,8l) och vill ha nått slags förgrunsväxt, haken är att karet är bara ca 10cm högt så växten får inte bli för stor, max 1-2cm hög.

karet är lowtech, med massa torv under sandbotten, står brevid ett fönster (ganska skuggat). ganska stor cirkulation (för att vara i en 2,8l salladsskål)

något tips?
#2 - 3 april 2006 10:28
Dom ända jag kommer på är HC och Elatine Triandra. Men jag tvivlar på att någon av dessa kommer att växa vidare bra i det karet.
#3 - 3 april 2006 14:13
Javamossa eller typ Vescularia sp. "Christmas" eller nån annan mossa bunden på skifferplattor.
Kanske Riccia fluitans kan funka, den är nog lite svårare än Javamossa. Samma med Monosolenium, eller vad tror ni som har haft den?
#4 - 3 april 2006 14:18
ja... tänkte inte på mossa..hehe...fast jag har det i ett av mina kar. Klart lättast! Bind lite javamossa på skifferplattor och täck botten...
#5 - 3 april 2006 15:46
blir det inte svårt att få mossa att inte bli för buskig?

går det att få riccia att rota sig i sand så den inte flyter?

HC och Elatine Triandra kan ju vara värda ett försök... elatine tyckta jag var särskilt snygg.
går den att få tag på i göteborg?

appropå skifferplattor, det får nog mer bli skiferstenar om man ska ha ner mer än en...

tack för svaren hur som hellst!
#6 - 3 april 2006 17:07
Gör samma sak med Riccia som med Javamossan, bind på en skiffersten/ -platta/ annan sten, den kommer aldrig att rota sig i sanden, den har ju inga rötter och den kommer inte att fastna någonstans, man får ansa den mer och binda om efter hand med att den växer mer än med t ex Javamossa.
Skulle kört nån Vesicularia iaf =) Den kan du ju bara klippa ner med en sax så låg som du vill ha den. Bort med de buskiga om du vill.
#7 - 3 april 2006 18:42
det här var intresant:
http://www.salik.akva.sk/7_5L.htm
'bara' dubbelt så stort som mitt, och den riccia-mattan var ju snygg...

ingen göteborgare här som vet var man kan få tag på elatine (jag är obotlig optimist som tror det kommer gå!)
#8 - 3 april 2006 19:25
Ska den vara lägre kring1-2 cm så skall du nog skippa elantine triandra den blir lite högre..
#9 - 3 april 2006 19:31
Om man har bra ljus så lägger Elantine triandra sig längs med marken ?
#10 - 4 april 2006 15:56
[QUOTE=averater]det här var intresant:
http://www.salik.akva.sk/7_5L.htm
'bara' dubbelt så stort som mitt, och den riccia-mattan var ju snygg...

ingen göteborgare här som vet var man kan få tag på elatine (jag är obotlig optimist som tror det kommer gå!)[/QUOTE]


Prova Brams. Han kanske har kvar.
#11 - 4 april 2006 15:57
[QUOTE=NiXoN]Ska den vara lägre kring1-2 cm så skall du nog skippa elantine triandra den blir lite högre..[/QUOTE]

Min håller sig längs sanden... inte mer än 1cm hög. ;)
#12 - 4 april 2006 16:51
Jag krämar på med nästan 1watt mh per liter och elantinen börjar klätra på sig själv rätt snabt om den gillar burken..
Om du kollar på min avatar så kan du se en kulle med elantine i framrutan.

jower antar att du fått din elantine av brams....
#13 - 4 april 2006 18:12
jag har i stort sett bestämmt mig för att hitta nån sorts elatine.

både jower och brams bor ju i gbg, kanske kan få nån tuss, trivs den inte dör den ju även om man skaffar sig mycket och trivs den blir det ju mer. om de nu inte finns i nån butik...

skicka gärna pm eller mail till min hotmailadress som ni nog kan gissa (samma som nicknamnet) om ni skulle kunna dela med er.
Bilagor:
#14 - 4 april 2006 19:56
Min håller sig också ganska låg. Max 3cm...
#15 - 5 april 2006 07:46
[QUOTE=NiXoN]Jag krämar på med nästan 1watt mh per liter och elantinen börjar klätra på sig själv rätt snabt om den gillar burken..
Om du kollar på min avatar så kan du se en kulle med elantine i framrutan.

jower antar att du fått din elantine av brams....[/QUOTE]

Jo... fick min av Brams ;)

Kör 0.9w själv. Men det e klart, har ju inte så mkt än, så den kanske växer på sig själv sen.
#16 - 5 april 2006 20:49
nu har jag fått, hc och e.trin...

väl i karet ser jag att hc'n var mest i rätt storleksordning. kanske kan hitta nån annan elatine till sommarn, ska ju finnas i sverige (4 av 10 elatine-arter).

tackar alla för hjälpen hur som hellst, säskit brams (som gav mig växterna).
#17 - 20 april 2006 13:44
liten uppdatering om karet:

fick ljus tillväxt på min a.reineckii så jag la i ett 100mg järnpiller (FeCl2) detta tog jag ut efter nån timma då allt vattnet blivit mörkbrunt vägning av pillret visade att jag löst ca 10ppm järn!

nu har jag fått en sjyst rödbrun rand uppe på glaset vid vattenytan så halten är inte lika hög längre. och vattnet är nu bara snyggt humusfärgat (mer gult än brunt)

senare tillväxt bekräftade min teori om järnbrist då den nya tillväxten fick betydligt trevligare färg.

men givetvis fick jag också trådalger!

så ett par dagar senare pytsade jag i 50ppm kno3 och 1,5ppm kh2po4.

trådalgerna fortsatte växa men den nya tillväxten på reineckiin blev skrynklig så i med 20ppm CaCl2.

nu ser tillväxten lite slätare ut (svårt att se då det inte hunnit växa så mycket än).

har planterat både hc'n och elatinen ganska snyggt (enligt mig själv) och på dom ser topparna ut att trivas (är snyggt gröna), på de äldre bladen är det däremot en del trådalger, vet inte om dom börjat växa där eller om dom bara blåst dit och fastnat av cirkulationen.

jag har nu också fått gröna prickalger på glaset, vilket väl tyder på dåligt med fosfat? om jag fortsätter göda mer och håller dett tempot uppe kommer det inte dröja länge innan vattnet blir rent gödningskoncentrat.

men men, ska snart väga upp några ppm fosfat till. (fosfatet borde ha ganska dålig löslighet med tanke på den (troligen) skyhöga järnhalten)
#18 - 20 april 2006 13:58
det är ganska svårt att väga <10mg (vågen har 1mg upplösning), men jag tror jag lyckades ganska väl att väga upp 10mg, vilket ska ge ytterligare 2,5ppm po4, så nu borde jag ha tot 4ppm po4, men då jag inte har nån aning om vad för ph jag har eller hur mycket järn som finns kvar lös samt i vilken form järnet är, så kan jag inte veta hur mycket av dessa 4ppm som finns löst i vattnet...
#19 - 21 april 2006 07:46
Jag är väldigt nyfiken på varför det faktum att alla (inklusive mig själv) ser trådalgstillväxt när man får i mycket järn i förhållande till alla andra näringsämnen refuteras så hårt av Tom Barr. Nu la jag in en fråga om det på hans forum.
#20 - 25 april 2006 09:40
ny liten uppdatering.

nu har jag gjort mitt bästa i att hålla tålamodet i schack och pilla så lite som möjligt för att få en så stabil miljö som möjligt, men då trådalgerna började få väl stort övertag blev det idag en rensning.

så om nån vet vad som är effektivast mot trådalger, kan ju iof göra ett vattenbyte för att minska järnhalten i karet, fast ev, järn borde jag ha fällt ut med mina 4ppm po4 som jag har doserat.

har lite prickalger också.

jag låter helst bli att byta vatten men om det är enda sättet att få ner järnhalten och om det är anledningen till alla trådalgerna så har jag ju inget val.

mer problem kommer det bli i sommar med ljus och värme. kommer nog bli tvingad att flytta karet :-( (gillar där det står nu på fönsterbrädan)

jag har inte sett några andra järnavlagringar annat än längs kanten (vid vattenytan), definitivt inga sånna som defdac hade...
#21 - 25 april 2006 10:10
Om du inte vill riva burken skulle det vara kul att testa hur lång tid det tar att suga ur allt järn med ett riktigt ogräs typ M. mattogrossense.

Optimera NPK och gärna CO2 förstås och se hur lång tid det tar innan nya skott blir ljusa. Växter kan ju ta in ett väldigt stort överintag av järn.
#22 - 25 april 2006 12:09
tvivlar lite på att den får plats i mitt kar, det är bara ca 10cm högt och 20cm i diameter.
#23 - 12 maj 2006 14:47
ny uppdatering:

har haft massa trådalger men inbillar mig att dom håller på att ge sig.

har också (tror jag) en del cyano, så jag har tokgött kno3. typ 20ppm/v utan vattenbyte. vad ken egentligen gå åt?

jag börjar bli lite nyfiken på det där med tester, typ ph, no3, po4, fe... hade vart intressant att få reda på vad som egentligen finns i där.

menmen, hc'n verkar må bra även om den inte växer så fort utan jag får rensa bort cyanon(?) så den kommer upp ur geggan till vattnet, elodean börjar ta sig riktigt fint. reineckiin ser görfin ut över ytan och börjar ochså ta sig under lite mer.

jag har bytt en liter (1/3) en gång ganska nyss efter förra inläggen då algerna blev för mycket.


och nu till det intressanta:
på ett ställe blev hc'n helt vit! järnbrist borde det inte kunna ha blivit redan, kvävebrist såg det inte ut som, dessutom tycker jag att jag häller i en sån massa kno3.

men jag har inte gött någon mikrogödning alls, endast fyllt på med vatten allteftersom det dunstar och kno3 och kh2po4 på känn. (nyfikenheten är större än förståndet)

jag undrar om det finns någon annan brist än järn och kväve som ger vit tillväxt (vet inte om det var gammal eller ny tillväxt då det är så smått)
#24 - 12 maj 2006 15:08
Spännande. Om det bara är nya skott kanske det är någon annan udda mikrobrist. Undrar vad det kan tänkas vara isåfall eller kanske Mg?



jag börjar bli lite nyfiken på det där med tester, typ ph, no3, po4, fe... hade vart intressant att få reda på vad som egentligen finns i där.


JBL:s verkar vara de bästa isåfall. Jag såg även att Saliferts NO3-test inte reagerar på aminosyror vilket låter väldigt intressant för oss växtakvarister som har hela burken full med ruttnande växtdelar (aehum.. ).
#25 - 13 maj 2006 21:11
Vild spekulation: Kan det vara försaltning? Eller byter du ut lite av vattnet när du fyller på? Du skrev att du har det lilla karet i fönsterkarmen. Och att du bara fyller på och helst inte vill byta vattnet. Den måste avdunsta en ganska stor del av vattnet så att du snabbt kan få för mycket salter i vattnet.

Men om försaltning ger vita blad har jag ingen aning om. Bara att växterna inte gillar det.
#26 - 14 maj 2006 06:53
jag vet inte...

har kollat upp magnesiumbrist och doserat 10ppm då dt kanske var det, har ochså doserat mikroämnen.

jag tror försaltning tar längre tid, jag fyller ca en dl per dag, vilket ger att det skulle ta en månad innan salthalten är dubbel mot kranvattnet och kranvattnet här i gbg är närapå saltfritt.

fast å andra sidan har jag ju tillsatt en del salter med gödningarna, så om magnesiumet inte hjälper så får det väl bli ett vattenbyte.
#27 - 17 maj 2006 19:49
det vita är inget problem längre efter magnesiumdoseringen.

men

algerna bara växer och växer, fortare än växterna.

jag har ställt lite av samma fråga på apc också, så svara gärna där eller här.

länk:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/el-natural/26563-fishless-nano-lowtech.html#post194724











Annons