Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Javamossa

Arkiverad tråd – read-only.

Alltså.. Är de sant att de är omöjligt att få tag på javamossa för zooaffärerna nu för tiden eller? De kan väl inte stämma? :confused:
Inte alls. Ibland ligger de i platta påsar så de kan vara lite svåra att se. Oftast letar man ju i växtkaren :p
Jo men va in på den lokala idag och jag började prata om javamossa för jag skulle ha haft tag på de. Men då säger karln att de är omöjligt att få tag på.. han måste ju ha menat att de var svårt att få tag i för honom eller nåt? Tyckte de lät helskumt kan ja säga :o
Ja, för omöjligt är det inte iaf.
Då ljög han ju för mig den rackarn :D
Du ska aldrig lita på personalen i zoobutiker vet du ;) :D
Nej de är tydligt de. Men hörde av en bekant närmare bestämt en utav min fars arbetskamrater att javamossa är bra för yngel osv för de ger bra skydd. Stämmer de?
MeKaL skrev:
Nej de är tydligt de. Men hörde av en bekant närmare bestämt en utav min fars arbetskamrater att javamossa är bra för yngel osv för de ger bra skydd. Stämmer de?


Det stämmer. Mycket effektivt eftersom de vuxna inte kan ta sig in i de täta snåren.
Men köper du några plantor vattenpest och planterar tätt eller javaormbunke så funkar det oxå.
Tack för hjälpen =)
Varsågod :)

Tillbaka till kategorin












Annons