Arkiverad tråd – read-only.
När man köper en j.ormbunke i affären har växten oftast ganska få blad men långa(utan nya skott). Men efter ett tag i akvariet så bildas allt fler kortare blad på vilka en mängd ny skott skjuter fram.
Till slut sen den ut som en klump full med små blad. VARFÖR?
Alltid kul när växterna växer men jag vill ha långa fina blad och inte massa smått... Kan man justera ljuset på ngt sätt, eller kanske öka vatten bytena så att det inte blir lika mycket näring i karet?
Tacksam för hjälp med denna potentiellt fina växt.
Du kan väll klippa bort de ny skotten och plantera de för sig!
MSP
det hjälper enbart för stunden, och bladen blir gärna luggslitna efter
att ha "fött en massa ungar...". måste hindra att nya kommer upp överhuvudtaget.
Det låter som dina ormbunkar mår riktigt bra. Klipp av hela bladet och plantera efter att låtit alla småplantor utveckla rötter först.
På detta sätt kan du få jättefina buskage.
Varför dom gör på detta vis? Dom har nog med näring och trivs och vill vegativt föröka sig. Utnyttja det istället för att bekämpa det 8-)
Hej! Jag brukar låta de små plantorna "flyta med" tills dom har fått lite storlek så jag kan sätta fast dom i en rot eller på en sten. Ibland hittar dom en växtplats alldeles på egen hand. Jag brukar också sätta flera ihop så det ser buskigare ut.
Vänligen
*~~~CL~~~*
kanske bör du minska ner lite på ljuset? Min javaormbunke är helt enorm med bara långa blad - upp till 30 cm, det skulle kunna handla om anlag också. Och jag vet inte om vattenbyter har inverkan, inte hos mig iallafall, ormbunken är lika hög nu (byter rätt sällan...) som när jag bytte varannan vecka för en tid sen.
Synd att du inte bor i Uppsala, då kunde du ha fått den - tröttnat på att beskära den hela tiden!
mvh/
ac
Är Javaormbunke samma som Microsorium?
Pepe<img src=extra_smiley_headphones.gif border=0 align=middle>
Håller med om att det kan bero på ljuset. Många växter utvecklar stora blad när ljuset är för svagt. Detta för att kunna ta upp så mycket energi som möjligt av det ljus som finns. Du har helt enkelt "för bra" ljus.
// Karin
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Synd att du inte bor i Uppsala, då kunde du ha fått den - tröttnat på att beskära den hela tiden!
mvh/
ac
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
HEHE ja tack ;) dock bor i stockholm.. hmm men kan nog ta mig till uppsala ;) vad vill du ha för den ?
/Stefan
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Är Javaormbunke samma som Microsorium?
Pepe<img src=extra_smiley_headphones.gif border=0 align=middle>
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Microsorum pteropus Javaormbunke Kolplanta...
Kärt barn har många namn... same s*** diffrent name ;)
/Stefan
Intressant...
När jag nu tänker på mina egna akvarium så slår det mig att jag har ett (av mina sju) akvarium där Javaormbunken är jättefin med långa blad och inga "mikroskott". I det akvariet har jag "egenodling" av ampullariasniglar, inga flytväxter och samma vattenvärden som i mina övriga akvarier. Dessutom sitter det samma lysrör av lika ålder. I de övriga karen har jag mycket flytväxter, malar som fiskbestånd och mängder med utskott på javaormbunkens blad. Hmm det verkar som om det är mer ljus till den växt där bladen är långa (eftersom där inte finns skuggande flytväxter).....
MVH Sabina