Hej joakim,
Kakadua-cikliden är en av de vanligaste, enklaste och mest lättodlade av dvärgcikliderna. Enligt min mening så är det också en av de snyggaste.
Finns det då inga nackdelar, jo tyvärr. Den är en av de mest kortlivade (honorna blir sällan mer än ca 1 år). Just att den är så kortlivad är väl sannolikt anledningen till att den är så pass lättodlad och dessutom växer snabbt. Detta behövs för att den skall hinna reproducera sig i sin naturliga miljö.
Info om denna trevliga och vackra ciklid finns på
http://www.zoopet.com/akvarium/fisk.asp?NR=143
mer allmän info om sydamerikanska dvärgciklider hittar du här
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa.asp?NR=44
Akvaristiska hälsningar
Kjell
mina ciklider verkar inte visa något intresse överhuvudtaget för att leka!!
kan det vara för att dom precis kommit eller att det finns andra fiskar som stör dom i akvariet????
Hej igen,
Det är omöjligt att svara på varför de inte leker eftersom det kan finnas många orsaker.
Du skriver att du skaffat dem nyligen och det kan ju vara en orsak. Alla fiskar behöver känna sig hemmastadda innan de leker.
Andra orsaker kan ju vara att de inte är könsmogna ännu, att inte bägge könen finns representerade, för få honor (de är haremruvare), vattenvärdena, underkuvade eller stressade av andra fiskar, ingen lämplig lekgrotta, för dålig kost (lite levandefoder brukar stimulera till lek) etc. etc.
Du får testa dig fram.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Hej,
Artemiaägg att kläcka finns att köpa i akvarieaffärerna. I övrigt kan man ju fånga en del levande foder i naturen som t.ex. cyclops och vita mygglarver. Det bästa är här att ta kontakt med någon akvarieförening på orten eftersom det alltid finns några som vet var man kan fånga levande foder. Tyvärr verkar det inte finnas någon förening på din ort
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa_index.asp?KAPITEL=Akvarief%F6reningar
utan de närmaste ligger i Kalmar och Karlskrona.
Kanske någon akvarieaffär kan tipsa dig om var det kan finnas levande foder att fånga.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
okej!! det var ju synd att det inte fanns i närheten av mig!!
jaja får väl försöka kolla upp det lite.
tack
A. cacatuoides
krba40
#8
Mina kakaduor lekte direkt i ett 45 liters.
Har även ett stimm på 8 glödbandstetror där som skall fungera som slagpåsar. Vad jag läst så leker de lättare om en annan art går i samma kar.
Akvariet är ganska dunkelt med mörkt bottengrus, flytväxter samt rötter som gör vattnet tefärgat. Har även två javaormbunkar på en rot.
Vattenbyte ca 40%/vecka.
Jag har i karet två grottor, en av sten och en kokosnötgrotta. De valde att leka i kokosnöten. Nu har jag ca 20 st välmående yngel på nästan 1 cm.
Jag hadde A. cacatuoides förrut, och de lekte efter en dag i ett 60 liters, men som många andra ggr åt de upp romen.
/Lukas
krba40
#11
Hej!
Jag delade en kokosnöt på hälften. Därefter gröpte jag ur innehållet.
Viktigt att inget fruktkött sitter kvar och förorenar vattnet.
Sedan tar jag upp en liten öppning i kanten på kokosnöten så att den ser ut som en igloo.
Sen brukar jag koka den ett bra tag för att laka ur den.
Igloon är uppskattad av många fiskar.
I mitt cacatouides lekakvarium har jag även tagit flisor av (ca 3*3 cm) och lagt på botten. De uppskattas av ynglen att gömma sig under.
Jag har haft mina cacaduor i flera månader utan att de har visat nå't intresse för varandra <img src=extra_smiley_irked.gif border=0 align=middle>. Har bara en hona, kan det vara det?
Att du bara har en hona kan vara en orsak till att de inte leker, men ofta fungerar det men en. Har man flera honor så har ju hanen lite att välja mellan, och då kommer säkert alltid någon hona vara lekmogen. Man kan köpa en hane till, då kan de bli lite konkurans om honorna.
Men det kan finnas åtskilliga faktorer som har inverkan på att de inte leker.
/Lukas
krba40
#14
Det skall gärna gå andra fiskar med kakaduorna. Det lär trigga till lek.
Jag har ett stimm glödbandstetror som frunkar perfekt.
Mvh Kristian
krba40
#15
Det kan även vara svårt att skilja på könen. Mycket pga odlingsformer mm (enl min akvariehandlare.) Kanske har du två hannar?
Jag har andra fiskar tillsammans med cacaduorna och jag tror inte att de är av samma kön, skiljer sig jättemycket från varandra. Funderar lite på om honan skulle kunna vara av en annan art. <img src=extra_smiley_paperbag.gif border=0 align=middle>
Tror på att köpa ett par honor till, då kanske han vaknar <img src=extra_smiley_eyebrows.gif border=0 align=middle>.
MVH Anders
krba40
#17
Jo, då kan han ju välja och vraka! <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Tror det kan vara svårt att skilja både kön och art pga
odlingsvarianter och sent utvecklade exemplar.
Mina har lagt ägg i min kokosnötgrotta nu. Hoppas det blir lika mycket yngel som förra gången! Nu är jag i alla fall förberedd.