jag behöver lite hjälp,
idag när jag kom hem ifrån skolan så såg jag att det var som genomskinliga bubbel aktiga saker under en rot. Det ser ut som de är små partiklar i dom,men jag vet inte,. Hanen är där och vaktar ganska ofta,och som det värkar på han så vaktar han ngt där..
Om de nu visar sej att det är romm. Hur länga tar det innan det "kläcks". och kommer ungarna bli uppkäkade direkt? för jag har två blackmollys i akvariumet oxå..
Genomskinligt bubbliga saker? Det låter lite konstigt, dessutom är det i stort sett alltid honan som vaktar rommen. Jag har aldrig själv sett och tror inte att jag har hört talas om att hannen skulle vakta rommen, såvida honan inte är död? Dessutom har min rom alltid varit röd och aldrig genomskinlig men det kan kanske ha att göra med vilket foder de har blivit matade med. Skulle det vara rom så kommer kakaduorna inte ha några problem att skydda sina yngel mot två blackmolly. Från att rommen läggs tar det 2-3 dygn för det att kläckas och sammanlagt 8-9 dygn tills ynglen är frisimmande.
Jag tror de finns rom inne i krukan som är ovanför roten, men jag vill inte kolla, ifall dom blir störda..
Det där genomskinliga kan vara luft ifrån roten. men bubblorna har varit där i 2 dagar nu..