annatzk skrev:Sedan brukar sexkantiga kar vara rätt höga (högre än vade de är breda/djupa). Jag tror att det blir svårare för fiskarna att använda volymen effektivt för att skapa sig sina revir. I naturen lever de ju i grunda vatten, så även om du har tillräckligt många liter vatten blir det kanske svårt att få platsen att räcka till.
amoramir skrev:ja karet är ganska högt och trång. tror inte at jag kan fixa till många gömställen för det kommer inte at få plats. det e ingen ide kanske då!!!!synd jag tycker mycket om kampfiskar
Nina82 skrev:Varför inte ha endast hanen där och ev. en algätare/snäcka som städar lite :)
Nina82 skrev:Vad sägs om Betta channoides istället (Ormhuvudsbetta, Dvärgkampfisk). Endast goldisar kan se den i artbeskrivningen, men du kan ju googla den. Verkar vara perfekta fisken för ditt akvarie. Kräver 30L, mycket fredlig, parbildare eller många hanar och en hona (tvärtom än Betta splendens) delvis munruvare. Perfekt!
Nina82 skrev:Ännu en trevlig betta
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=232
(Dvärgkulfisk), jättesöta. Kolla in dem på You tube :p
Carinotetraodon travancoricus
Ciklid!
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=669
Ciklid! Kapampa-brevis
Lamprologus brevis, Kapampa
Ciklid! Kigoma-brevis
Lamprologus brevis, Kigoma
Ciklid! Multifasciatus big eye
Lamprologus similis
Snygg. Dvärgkardinalfisk
Tanichthys micagemmae
Hoppas någon av dessa kan passa dig i smaken :)
soffan96 skrev:Om du vill ha något mer med t.ex kampfisk så kan du ju ha någon algätare, några snäckor t.ex Posthorn. Men själv tycker jag att du ska ha 2 klogrodor! De är jättesöta och de behöver nog inte så stort kar. De gör ingen nytta i karet vad jag vet men de är himla söta.
// Sofie
amoramir skrev:ok det låter bra, men finns det inget annat att välja på??? tyckte inte att de va så fina.(nån form av nån ciklid kankse el!!!?)
FredrikH skrev:Gud, kollar vi på samma Betta..? :) B.channoides är ju ursnygga.
http://www.ibc-smp.org/images/channoides/channo1.jpg