Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Kan cyano försvinna av sig själv?

Arkiverad tråd – read-only.

Jag har fått cyano i mitt 310 liters Asien. Den ligger på ytan på och mellan flytväxterna.

Kan den försvinna av sig själv eller måste jag själv greja det?
Jag har aldrig haft Cyano som försvunnit av sig själv.

Antingen har den åkt ut allteftersom jag missgynnat den och gjort vattenbyten och rensat ur växter, eller så har jag nukat den med Tetramedica General Tonic eller mörkläggning..
Tyspisk att jag skulle få det i det akvariet som hittills funkat bäst :(

Kan man inte få bort den genom att tillsätta extra nitrat?
Nej jag har aldrig lyckats göda bort Cyano med mer kväve även om det naturligtvis hjälper indirekt med glada växter eftersom dom skapar stabilare och högre syrehalt som i sin tur hjälper bakterier att bryta ner mulm.

Mycket mulm, låga syrehalter och låga näringshalter överlag är något som generellt verkar ge Cyano övertag. Tar man bort dom faktorerna så brukar man som akvarieskötare hinna med att rensa ur den Cyano som nybildas och varje veckovattenbyte innebär allt mindre Cyano.

Tillslut så brukar det bara finnas enstaka slöväxande kolonier som är väldigt lätt att slamsuga bort såfort man ser dom.
Ok tack för infon :)

Tillbaka till kategorin












Annons