Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

kantnålfisk?

Arkiverad tråd – read-only.

hej

Idag hittade jag en fisk som kallades kantålfisk. det ser ut som en liten mask, kanske någon milimeter i diameter och 4-5 cm lång kanske.. ngn som vet ngt om denna? jag vill veta allt!

/marina
Hej!

Du menar nog Kantnålfisk. Det finns många olika Kantnålfiskar så jag kan inte säga just vilken av dem som du sett. Lite allmänt om Kantnålfiskar:

De tillhör samma familj som sjöhästarna. Huden är täckt av ett slutet pansar av stora benplåtar. Andra särdrag är den rörformade nosen, fenorna (bukfenor saknas), de rörliga ögonen, gälarna och delvis yngelfickan. Honan lägger äggen på undersidan av hanens buk eller stjärt. De blir då samtidigt befruktade. De skyddas av ett veck på buken eller också finns en yngelficka. Detta slag av yngelvård är unik i fiskriket. Kantnålfiskarna lever huvudsakligen i havet. Endast ett fåtal arter lever i söt- eller bräckvatten.

//Annika


Oh perfekt, tack så mycket.
Det fins en sida om de som lever i svenka vatten här:

http://www.sjoharen.com/svensk/html/artiklar/kantnal.html

Tillbaka till kategorin












Annons