Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Kattsand

Arkiverad tråd – read-only.

Jag brukar göra kulor av kattsand som jag sedan stoppar ner bredvid mina svärdplantors rötter.
Är det lämpligt att istället ha ett tunnt lager kattsand under själva bottensubstratet ?
Ja om det är den sorten som är lera
Icke klumpbildande ska det också vara.
vilken typ av kattsand kan man använda sig av?
100% bentonite
Och utan några som helst tillsatser!
Jag kör Katty Kattströ som löser upp sig när det kommer i kontakt med vatten. Vissa kör Coops egen kattsand som är bränd och inte löser upp sig - om den bidrar med några näringsämnen och fungerar som näringsdepå känns osäkert.
Jag använderm mig av Katty kattströ jag med.
Tack så mycket för svaren
Vad är det för nytta med att köra med kattströ, om man kör med PMDD.
Lera har bra katjonutbytesförmåga (binder och släpper näring till rötter) men jag har det mest som mikrobackup om man skulle missa en gödningsomgång någon gång ibland.
defdac skrev:
Lera har bra katjonutbytesförmåga (binder och släpper näring till rötter) men jag har det mest som mikrobackup om man skulle missa en gödningsomgång någon gång ibland.


Aha..dosering ?
Någon centimeter kattsand längst ner och sedan något inert grus/sand ovanpå. Man ska helst inte blanda lera med jord/torv då det blir lite "för bra".
(Om du menade min PMDD-dosering så är det via torrmix och jag siktar på 10 ppm NO3, 1 ppm PO4 och 0.1-0.3 ppm Fe.)
Hm var just i butiken och Katty Kattströ är klumpbildande? Så varför använder folk det- samtidigt som andra säger att man inte ska använda klumpbildande. Förvirrande.

Den enda av alla "kattsander" som inte var "klumpbildande" i min butik, stod det även någonting om att leran är behandlad eller berikad med havssalt, är detta passande för tex ett akvarium med sötvattenssniglar och fiskar som inte är förtjusta i salt? Eller är det så liten mängd som frigörs så att det inte gör någon skillnad för innevånarna? Tacksam för tankar och svar! :)
Man kan använda både klumpbildande och icke i två olika syften. Klumpbildande löser sig och bildar en kompakt lerbotten som ger långsiktig näring till växterna. Icke klumpbildande används för att få stor yta till nyttobakterier och hjälper således till att förbättra nitrifikationen och förbättra vattenkvaliteten.
Så vilken man väljer om man inte vill ha båda beror på vad man vill uppnå.
Tack för ditt snabba svar! :)
Då vet jag vilken lera jag ska ha iallafall.
Är förvirrande ibland då folk pratar om olika saker men runt samma ämne; Kattsand.

Men apropå det där med bakterier, gör det någon skillnad i vilket lager man lägger Coop X-tra,
behöver man något typ av bottenfilter? Lägger man kattsanden (för bakterietillväxt) överst, mitemellan eller underst-?

Själv sökte jag kattsand som har egenskaperna som Katty verkar uppfylla.
Men fortfarande; Bentonitlera är välv för gödningen? Varför säger vissa att man ska välja Bentonit lera men också att man inte ska ha klumpbildande? :) Förvirrande! ^_^

Tex i denna tråd där de först verkar prata om kattsand som bra för bottennäring för växterna, men ändå talas det i stort bara om bränd, dansk sand (som ska vara bra för bakterier) http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=145007&pagenumber=
Känns som att varje svar väcker fler frågor, gällande kattsand! Kan bara be om ursäkt och tålamod! ;)

Mvh// Jean
EDIT: (det kan ju vara bra att läsa igenom tråden innan man svarar)
Syftar du på det jag skrev? För då förstår jag inte vad du syftar på.
Nej förlåt. Det var jag som repeterade mig..

Det var intressant att Katty Kattströ ska innehålla havssalt. Det hade jag missat helt. Jag kör bara någon cm på bottnen och sedan grus ovanpå (eftersom den här kattsanden löser upp sig helt). Jag har blivit tvungen att dra upp magnesiumnivåerna lite när jag gjorde om mina burkar med lite mer kattsand än normalt (runt 1 cm, tidigare körde jag bara så mycket kattsand att det precis täckte bottnen). Kan vara så att en förhöjd salthalt hämmar magnesiumupptaget i vissa växter...
Nej, jag mins inte om det var just katty, så jag trodde att jag ändrat det inlägget, då jag googlat bilden och blev osäker om jag anklagade rätt märke ;P

Det var en annan sand (den enda som sade sig vara naturlig och inte vara klumbildande) som även var behandlad med havssalt.
Eftersom folk skriver så väldigt olika (många verkar blanda ihop eller ha missförstått) om sandens egenskaper. Bakteriella och som gödning. Därför jag vill vara tydlig, eller mer; få tydliga svar- vilket jag fått! Kan bara tacka!
Eftersom jag söker sand som har den "leriga vällingens" egenskaper så ska jag handla Katty ;)
Men på många ställen där folk undrat om sandens egenskaper har ju även vissa skrivit "Ta inte klumpbildande" osv.
(förvirrande!).

Det var därför den "inte klumpbildande" sanden ens var uppe på tapeten för min egen del- och nu är den nedsliten! :)
Jag undrar precis som ts. Lätt att upprepa sig, men det känns värt i detta ämne där det verkar råda en viss förvirring och missförstånd.


Nej, jag mins inte om det var just katty, så jag trodde att jag ändrat det inlägget, då jag googlat bilden och blev osäker om jag anklagade rätt märke


Pust. Jag var väldigt noga med att det bara skulle vara ren lera och såg ingenting om salt på förpackningen..
Jo det är sant att det råder viss förvirring om detta på forumet. Men lyssna på mig och defdac. :)
Jarå, jag litar på er :>
Annars brukar man säga att COOP's egna kattsand är den bästa. Kör själv med den, och behöver inte göda.


Annars brukar man säga att COOP's egna kattsand är den bästa.


Nej det brukar man inte. Det är en bränd kattsand som inte löser upp sig och alltså inte tillför någon näring. Den har däremot mycket porer som gör den ett bra medium för mineraliseringsprocesser (vilket iofs ickebränd lera/kattsand också är...)
Lagazz, det är ok att gissa och ha fel men för allas skull är det bättre att slänga in några svaghetsmarkörer, tex "jag tror", i ditt språk istället för att låta så tvärsäker. Du skapar bara förvirring.

Tillbaka till kategorin












Annons