Arkiverad tråd – read-only.
Jag har ett Fluval Edge 6 gallon som varit igång några veckor och standard filtret är skumgummisvamp keramiskt biofilter och aktivt kol. Jag undrar nu om jag ska ta bort aktivt kol och plocka bort det keramiska filtret och sedan lägga i små biobollar och filter matta medium blå efter biobollarna.
Tror att mina små mini biobollar (dupla) är bättre än dessa keramiska dito.
Misstänker nämligen att kolet suger upp växtnäring och easy carbo så att det tas bort ur vattnet och inte blir kvar till växterna.
Jag har ett förfilter på insuget till filtret som är AquaClear 20 så akvarievolymen filtreras c:a 10ggr/timme.
Lite råd tack:)
Jag hade definitivt plockat bort det aktiva kolet och lagt dit minibiobollarna
Och behålla det keramiska filtret? Och komplettera med biobollarna i stället för kolet?
Jag har aldrigt testat något sådant filter så jag kan inte uttala mig om detta.
Det är ju så pass lite plats i ditt filter så jag hade kört som det är fast med mer keramisk biomedia istället för kolet.
Ok tackar för svaren, så får det bli. Jag har en uppsättning till av det keramiska BIOMax
Nu är det klart, så här gjorde jag. Först skumfiltret sedan två satser med BioMax (keramik) och sist blå filter matta innan vattnet går tillbaka till akvariet, flödet från filtret ökade markant när jag tog bort kolet. Sedan har jag en grov filter patron på utsuget från akvariet till biofiltret som jag rengör ofta. Så det kommer inte in stora grejor i biofiltret så den behöver jag nog inte röra på lång tid.