Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Kombinera ciklider

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!
Går det, med tanke på födan, att kombinera Ophthalmotilapia ventralis med Tropheusar? Går det kombinera substratruvare och munruvare?
Mvh Joel
Jo, det ska gå. Bara du har tillräckligt med plats. Hur stort kar har du?
nitus skrev:
Hej!

Går det, med tanke på födan, att kombinera Ophthalmotilapia ventralis med Tropheusar? Går det kombinera substratruvare och munruvare?

Mvh Joel

Substraruvare och munruvare är det oftast inga problem att blanda - fast det klart extremt carnivora arter bör väl inte hållas ihop extremt herbivora (som troffar är).
Däremot tycker jag inte riktigt att O.ventralis och troffar är så lämpliga att blanda - det blir då lätt att Ophthalmotilpia kommer till korta. Fast om akvariet är väldigt stort kan det funka
Mitt kar är 375 liter. Har ni tips på en annan tanganyikaciklid, som är lika vackert vit som O.ventralis, som är lämpligare att kombinera med tropheusar?

Tillbaka till kategorin












Annons