Kompostmaskar som foder??

#1 - 7 februari 2010 11:35
Jag har under den senast månaden fördjupat mig lite i levande foder och införskaffat artemiacystor men då jag har förstått at det skall vara onödigt mycket jobb med att driva upp artemian till vuxen storlek och därmed kunna skapa en förökande kultur så har tittat på alternativa levande foder och fastnat för diverse maskar. Mikromask, enkyträer, grindal etc. men det verkar problemet verkar vara att hitta maskar att starta kulturen med (bor i sollentuna om ni undrar). Då vi har kompost så fick jag idén att det kanske finns någon mask eller dylikt man kan plocka ut och odla i en egen kultur.

Om någon i närheten känner för att dela med sig några maskar som startkultur eller har något bra förslag om kompostmaskar så får du väldigt gärna svara!
#2 - 7 februari 2010 12:26
Grindalsmask, mikro o liknande - södermalms akvarieaffär
Metmask - kan köpas på en sportfiskeaffär åtminstone under metsäsongen.
Där kan du också köpa maggots om du vill.
#3 - 7 februari 2010 13:41
Vi har också kompost. Vet inte vad det är för mask men den är mindre än vanlig daggmask (den man köper och fiskar med). Jag tycker denna kompostmask fungerar perfekt som levande foder men den är ju ändå relativt stor så nåt yngelfoder är det ju inte.
#4 - 7 februari 2010 16:40
Jag har teror, corydoras och dvärgciklider så ni vet.
#5 - 7 februari 2010 18:18
http://www.kompostmaskar.se/ De säljer startkulturer åtminstone.
#6 - 7 februari 2010 18:39
Jag har teror, corydoras och dvärgciklider så ni vet.


Det blir nog till att hacka de "riktiga" maskarna bara så du vet.
Inte så kul men väl så näringsrikt.
T o m baby-metmask är ganska så långa för normala tetror o liknande.











Annons