Konstig tanke, eller...?

#1 - 2 december 2007 21:51
Jag har ett 250 L Malawi, som, om jag ska vara ärlig, ser lite tråkigt ut med bara stenar och sand. Nu undrar jag bara, om man skulle göra nåt annat, t ex säg en sydamerika biotop eller liknande med rötter och växter och grejor (fast med rätt vattenvärden för malawi, givetvis). Vad skulle fiskarna tycka om det, tro? Är jag helt fel ut , eller?

// Bravo
#2 - 2 december 2007 22:04
varför ska du inte kunna ha rötter och växter i ett malawi för?
Det har jag och inte är de olyckliga för det ;)
#3 - 2 december 2007 22:07
Ok, jag trodde bara om man SKA ha endast stenar, för så har dom det i malawisjön
#4 - 2 december 2007 22:17
säger vem?
Jag anser att det bestämmer var och en helt och hållet själv, så länge inte fiskarna talar om hur de vill ha det så;)
#5 - 2 december 2007 22:24
Ok, då får det bli så.
Tackar!
#6 - 2 december 2007 23:32
Jag har också rätt mycket växter i mitt malawikar, fast bara Anubias och Vallisneria. Det är svårt att få sprätt på andra växter i malawikar, eftersom vattnet är alkaliskt och hårt. Näringsämnena är inte lika tillgängliga då.
Och så har man grävandet också. :)

Rötter kan sänka pH, men har du kalksten i karet motverkar de sänkningen. Har du P.Acei skulle de gilla rötter väldigt mycket, eftersom de är specialister på att äta just de alger som växer på rötter/trädstammar i sjön.











Annons