Arkiverad tråd – read-only.
Har sett att en av mina Diskusar helt plötsligt blir jätte mörk, sen riktar den huvudet uppåt och står nästan helt still riktad uppåt.
står ca ca 20-30 sek sen börjar den simma och blir helt som vanligt. allt är över på ca 1 min...
är lite fundersam över detta. är det lekbeteende sjukdom eller vad tror ni?
Gör den så mot andra diskusar eller? Mörknar den bara i ca 1 minut?
Har det pågått länge? äter den bra?
Har fått samma beteende på tre av mina, men ingen av dom blir mörk
Alla äter som hästar bajsar som dom ska, dom gångerna jag sett dom ställa sig så har det
Vart nära en annan diskus
Någon som har svar på vad detta är?
Om du tittar på dessa bilder över Diskusens sinnesstämningar så kan den ge en del vägledning. Men sedan tror jag det beror på vilken avelsform man har. Mina Blå-Turkos blir nästan sotsvarta ibland när de är upphetsade typ inför lek, mat, fight etc. Detta är inte tecken alls på sjukdom utan det märks att de är helt friska. Tror avelsformen kan förskjuta färgsignalerna åt olika håll beroende på mängden pigment etc.
Men hur gör den med fenorna? Hur andas den? är det "riktat" mot en individ eller står den så där själv och svartnar för sig själv?
De höjer ju huvudet när de vill imponera t.ex. Så kolla om beteendet är riktat mot någon eller om den ställer sig precis vid en revirgräns på det sättet. Vilken typ av Diskus är det?
Tack för ditt svar, dom har aldrig blivit mörka, dom tre lag sett göra så har bara gjort det när någon annan har vart nära
Så det borde vara att dom vill visa sig lite extra då
Var inne och kolla dina filmer på Youtube, riktigt Nice kar
Dom som har gjort så är en piggon en melon red och en blå-turkos
Kom på att varje gång någon vinklat upp huvudet så har alltid samma melon red vart precis
Bredvid den som gjort så.
När dom gör så kan det vara ett tecken på att de är redo för att leka och visar det tydligt för alla andra diskusar i akvariet, säger inte att det absolut är så i detta fallet men det skulle kunna vara ett alternativ.
Tack för ditt svar, dom har aldrig blivit mörka, dom tre lag sett göra så har bara gjort det när någon annan har vart nära
Så det borde vara att dom vill visa sig lite extra då
Var inne och kolla dina filmer på Youtube, riktigt Nice kar
Tror precis som Woodlund att det är en lekinvit. Kul att du trivdes med mitt kar. Du har ingen bild på dina favoriter?
Ska ta tag och fixa en film någon dag så kan jag skicka en länk till dig
Problemet är att jag inte får till en inredning ja blir nöjd med.
Gör det du. Det är ju enbart kul att grotta ner sig i andras kar. Nyfiken att se. Även om du nu inte är nöjd själv.