Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Korsning black molly och gyppy

Arkiverad tråd – read-only.

Jag har lyckats fått korsningar mellan guppyhona och black mollyhane. Jag har inte medvetet korsat dem utan det har skett ändå. Jag hörde med djuraffären och de påstod att det skulle vara genetiskt omöjligt att korsa dem, men när de fick se mina korsningar så bekräfftade de att så var fallet. De ser ut som guppyhonor fast ett flertal svarta prickar/fläckar. Alla är honor.

Min fråga: Hur vanligt är det att dessa kan korsas???
Tror inte att det är så stor chans.
kan du lägga upp bilder på dem?
låter fränt!
teroretiskt sett ska det vara "omöjligt"
lägg upp en bild!!!!!!
de kan bara inte ha fått den färgkombinationen utan att ha parat sig med mollyna?
hur gör jag för att lägga ut en bild?
gör en zoonen,och lägg upp bilderna på ditt galleri!
gör det på www.zoonen.com om du inte hittat dit..
Han kanske inte har en digitalkamera !?
då skulle han ha sagt det.
han frågade hur man gör det, vlket betyder att han har det, fast inte kan lägga ut det.
Har läst här på zoopet att om man köper en levandefödare tex molly så kan de föda upp till ett halv år utan att du har en hane. De kan visst spara "sperma" så pass länge. Är den nyköpt? Tycker personligen att det ser ut som en molly men är inte någon expert på yngel.
Det borde ju funka...för platy o svärbärare kan ju korsas (Xhiporus)...då borde ju Guppys o mollys kunna korsa sig (Phoesilidae...eller vad dom heter)

/Niklas
I den senaste kullen som jag fick av min stora black-molly-hona så fick jag 2 st ljusa yngel, varav ett är helt ljust i fjällen på kroppen med med svarta fenor. Det andra har lite mer svarta fläcka infällda i det ljusa men med likaledes svarta fenor. De liknar väldans mycket guppy-honor just med denna teckning. Det kanske är det som har hänt dig också pettsson ??? De övriga i kullen blev till större delen helsvarta som orrmalt, men en del fick silverteckning á la dalmatiner-molly.
får se när dom ha växta färdigt för då borde de va lite lättare att se......
Jag är till 100 % säker på att det är korsningar jag har fått. Det är nämligen så att under snart ett års tid så hade jag bara guppyhonor och så denna ensamma black mollyhane. När mina guppyhanar dog så köpte jag aldrig några flera. Min black molly hane fick jag av en bekant. Eftersom han var ensam så började han uppvakta guppyhonorna. Vid ett tillfälle så plaserade jag en dräktig guppyhona i ett yngelkar. Ynglerna hon fick var dessa svartprickiga fiskarna.
Som påpekats kan guppy (och platy) lagra sperma i åtminstone ett par månader. Jag kan inte hitta nån uppgift om att nån korsat guppy och platy förr, fast all är väl möjligt antar jag.

Vad gäller platy & svärdbärare: de går utmärkt att korsa. Det vi köper i affärerna är inte rena arter, utan det är hybrider mellan flera olika Xiphophorus-arter.
Jag har ingen aning om huruvida guppies och platies kan korsas, men det finns ju onekligen en del ungfödare med minst sagt intressanta vanor:
http://home.clara.net/xenotoca/amazon.htm
Att guppy och molly kan hybridisera är ett känt faktum.Avkomman,som skämtsamt brukar kallas "golly" eller "muppy",är dock steril.
mvh/harbard

Tillbaka till kategorin












Annons