Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

kostnad

Arkiverad tråd – read-only.

Vad kostar ciklider ungefär?
De kostar från 0-ofantliga summor;)

Du måste nog precisera mer än så där

Mina golden köpte jag för 360kr för 6 st
Om dom inte är vildfångade och inte redan fullvuxna så ligger de mellan 60-100 kr/st...i alla fall här i stan (Örebro)
jag köpte ett fullvuxet Röd Zebra par i Nol 175 kr

sett lite övriga priser dessa är per fisk
Demasoni 90 kr Acei & Lombardoi 65 kr
Golden runt 70 kr

Tomas
Det beror helt på skick och storlek och som sagt på om dom är vildfångade som några redan nämnt. Men från typ 30 spänn till flera hundra.
Där jag bor ligger svenskodlade från 45:-/st
Men vad kostar vildfångade då?
(Kul attt jämföra priser)
Allt beroende på hur svår den är att få tag i.
Melanochromis auratus t.ex anses som enkel att få tag i. Priser nånstans runt 120-140 kronor. Sedan klättrar det uppåt. Talar nu endast om malawi, eftersom det är vad jag känner till.
Små vf finns för strax underr hundringen upp till åtskilliga tusen, har bara sett vf för 1895 kr som dyrast.

Priset avgörs ju av tillgängligheten, svårighesgraden av att fånga dem och hur lätt det är att transportera dem hit, tex en f rostratus hane på 30 cm är ju betydligt svårare att transportera än ett gäng 5 cm stora röd sebror. En ytlevande fisk som det bara är att dra håven i vattnet från båten (exempel) och man får då några hundra på 5 min blir ju betydligt billigare än att fånga en fisk som lever betydligt längre ner i sjön.

Fick höra av en lokal fisksäljare när jag köpte en grupp fiskar att de levde rätt så djupt i sjön. Så från att de fångade fiskarna i sjön under vattnet tog det ca en vecka innan de fick upp dem över ytan. Det var för att trycket skulle bli för stort på dem och att de skulle dö om man bara tog upp dem på en gång. Så de fick stoppa fiskarna i en bur under vattnet och höja den lite varje dag för att kunna få upp dem helskinnade.
Plus att under hela den tiden behövdes det en anställd till exportören som fick sitta där och vakta så att ingen kom och snodde fiskarna, dels som mat lr att sälja själva. Så det är lite komplicerat att fånga fisk ibland =)
allt mellan 5kr till 3000kr
Mina Golden kostade ca 80 kr/st.
Om det är någon speciell akvarie affär du tänkt gå till kan du ju gå in på deras hemsida så brukar dom ha lagerlistor man kan kolla på med priser. (finns så klart inte på alla hemsidor men kan vara värt en titt i alla fall).
att fråga vad kostar ciklider e som att fråga vad kostar bilar xD fast i mindre valuta
jag fick mina fiskar för väldigt bra pris 6st golden 6st maingano och 6st röd sebra för ca 300kr
Priset varierar oerhört mycket mellan olika arter och olika storlekar.

Men för afrikanska ciklider kan priset variera från kanske 15-20 kr (för en liten palettciklid) till kanske 2500 kr för en stor vildfångad frontosa.
demasonis i umeå kostade sist 131kr st! golden runt 80.

Tillbaka till kategorin












Annons