kräfta!???

#1 - 18 december 2004 10:53
hej jag funderar på att skaffa nån kräfta till mitt 70l kar.
jag vet ingenting om några sånna djur men undrar vad dom ska ha för mat?
vilka sorter kan man köpa som passar 70l kar?
och kan dom ha grus (0.5-1.0cm)?
#2 - 18 december 2004 12:01
Hej.

Har hört att dom kan anpassa sig till det mesta. Ge den mycket gömställen och krypin bara. Finns det inget som han tycker passar gräver dom rätt bra.. Jag gillar dom och rekomenderar dom starkt.

Jag matar mina med skalade räkor. Men jag har hört att dom äter det mesta, bara att testa sig fram. Mina fick köttbullar igår och det gillade dom.. he he.

Jag har en chreax någonting. Dom viste inte riktigt på zoo:t heller va det var för någon, Jag jag tror att det e en Cherax destructor. Det finns även en cherax tenuimanus(marron) Som är grymt snygg. Men svår att få tag på och dör lätt.

http://www.shrimpcrabsandcrayfish.co.uk/Photos/CheraxTenuimanus2.jpg

Har inte hört något om grusstorlek till dom men kolla in olika forum så kanske du får svar. Sök efter Crayfish forum i google så hittar du massor.

Lycka till











Annons