Ingen fara alls Tamarind, kul att det kommer upp :)
När jag hade mitt asien gående så hade jag 12 st botior (pakistan och polkadot) och tyckte de tog upp väldigt stor plats i akvariumet (speciellt pakistanierna). Visst, jag tycker du minst ska ha 5-6st pakistanbotior i akvariet, men jag är tveksam på om du ska ha fler bottenorienterade fiskar i ett 180L. Botior är väldigt "buffliga" av sig, och knuffar runt på allt, gräver och jävlas. Kanske inte det mest optimala att ha med kuhliis? Jag vet inte.
Gurami skulle jag inte våga chansa på med tigerbarber, de lär tycka guramins spröt ser ut som god spagetti, eller dyl, men har hört så mycket olika om tigerbarber, de femton jag hade var alltid på nya invånare i några minuter. Sen bryr de sig inte mer, och livet fortsätter :)
Kul att du startar ett asien, själv tyckte jag inte det var min grej, men låt inte det hindra dig. Tycker du fiskarna verkar intressanta så kör på!
MVH Johan