Kuperad höjd i botten

#1 - 9 mars 2016 09:42
Är det någon som har bra tips på hur man skapar olika höjder i botten på ett bra sett. Har ett 310liters kar med ca 60kg grus i botten.
#2 - 9 mars 2016 09:46
Hej! :)
Ingen aning tyvärr, men det skulle bli intressant att läsa :)
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 9 mars 2016 10:25
Jag brukar limma fast frigolitskivor på botten där jag vill ha upphöjningar. Dom kan man ju också lätt skära i så att det t.ex. bli en sluttande yta. Se dock till att sedan täcka dom väl med stenar och/eller grus eftersom vitt synd väldigt bra om det råka lysa igenom
#4 - 9 mars 2016 13:48
Funkar ju bra att skapa terrasser med hjälp av stenar som stöd. Men har man ett väldigt fint grus/sand så blir det knepigare, t.ex. grus med fraktionen 2-4mm fungerar bra medans fin sand har förmågan att "plana ut" efter ett tag.
#5 - 10 mars 2016 17:31
Jag har kollat en del på aquascaping på tuben och många använder plastskivor som dom skär till i lämplig storlek och trycker ned i sanden med lite mellanrum så att det stöttar. Även för att avgränsa mellan olika typer av substrat så de inte ska blandas ihop. Det kanske är värt att prova? [:)]
#6 - 11 mars 2016 07:24
Som de andra skriver, höjder eller terrasser med hjälp av sten och plastskivor (plexiglas) är nog det lättaste.
Jag gjorde en gång som så, att jag la upp ett gäng sten så det bilda liksom en onaturligt "rund" ring, Sen silikona jag fast tillskurna plexiglas remsor/bitar på insidan av ringen och mot stenarna. Skivorna måste naturligtvis ligga dikt an bottenglaset. Detta för att den fina sanden inte skall flyta ut med tiden. Till sist, maskera plexiglaset med silikon och strö sand från utsidan mellan stenarna. Du kan göra likadant med en rot tex. Tänk att du finner en rot med formen av en halvmåne. Placera plexiglas, för ögat sett, på insidan av roten. Lägg sedan roten i ett hörn av akvariet och fyll upp med sand.
#7 - 11 mars 2016 17:49
Nåt som funkar mycket bra och ser bra ut också är MOPANI rötter! Bara lägga den där man vill ha den sen fylla sand/grus bakom den! Eller va sjutton det går väl bra med vilken rot som helst, bara att i mitt fall använde jag mopani:d
#8 - 12 mars 2016 09:44
Back to Nature bakgrunder finns det ju av olika slag och borde väl fungera att såga till och limma på glasskivor oxå.











Annons